Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 298
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 298
Název:Amok spáčů
(Amoklauf der Schläfer)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Mistři ostrovů
Vydáno poprvé:1967
Vydáno v češtině:2001
Čas děje: 2406
Proniknou do superpevnosti - a dostanou se do komory hrůzy
Hlavní postavy románu:

Tengri Lethos - »Strážce světla«

Gucky a Baar Lun - probudí Tengri Lethose, muže z Ahthoru, z tisíciletého spánku

Perry Rhodan a Atlan - jejich flotila obléhá nedobytnou pevnost

Omar Hawk a Melbar Kasom - Oxtorňan a Ertrusan prolomí uzávěru kolem centrálního světa Mistrů ostrovů

Trinar-Molat - velitel a obránce Tamania

Guckym a Baarem Lunem objevený humanoid, jehož smaragdová kůže je pokryta zlatým mustrem, jehož vlasy jsou stříbrné a jeho oči jantarově žluté, se probudí. Říká si Tengri Lethos a patří k národu Hathorů, kteří před 2.5 miliony lety kolonizovali světy Andromedy. Hlavním světem Hathorů byla planeta Hathora. Poté co se první říše Hathorů po 1 milionu let rozpadla, 80% národa zdegenerovalo duševně a tělesně, 20% nastoupilo na úspěšnou cestu sebepoznání. Jen pět procent nabylo nakonec nejvyššího stupně zralosti1). Před 800000 lety se Noví Hathorové rozhodli se svými, pomocí »Sanskari« posílenými duchovními silami bdít nad rozumem obdařenými rasami, chránit slabé, dozorovat nad silnými a mentorovat dobré. Nazvali se »Strážci světla«. Z dvanácti Strážců světla, kteří v Andromedě zůstali, přežili jen Yuga a Marduk invazi bytostí z cizího kontinua. Když nakonec před padesáti tisíci lety pronikli Lemurové do Andromedy a vytlačili Maahky, postavili oba Strážci světla pro svého syna Tengriho Věčnoloď a přemístili ho do stavu buněčného strnutí, které mohlo být uvolněno jen bezprostřední blízkostí bytosti s pranormálními vlohami a pozitivním způsobem myšlení2).

Na Tamaniu dostane Trinar-Molat od Faktoru I rozkaz opakovat časový experiment ke zničení arkonidského křižníku na Měsíci. Faktor II to ale odmítne. Faktor I oznámí druhému Mistru ostrovů, že mu může dát jen 17000 lodí duplikantské flotily k obraně Tamania.

S Věčnolodí odlétá Tengri Lethos, Gucky a Baar Lun zpět do systému Luum, kde se Terranci a Maahkové nadále za velkých ztrát snaží dobýt pevnost Mistrů ostrovů. Strážce světla se přes vyšší existenční rovinu vydá k Trinar-Molatovi a nabídne se jako prostředník, ale Faktor II ho odmítne.

S tisícem fragmentálních lodí přiletí Posbiové na pomoc svým terranským přátelům. Masivní útok fragmentálních křižníků vytvoří mezeru v poloprostorovém poli Tamania, která Omaru Hawkovi, Melbaru Kasomovi a mutantům dovolí přistát na planetě. Začnou hledat Faktora II, kterého považují za jedinou živou bytost robotského světa. Když selže jeho pokus opustit Tamanium transmiterem, navštíví Mistr ostrovů »Muzeum spáčů«. Probudí pět tisíc lemurských vědců a techniků, kteří byli v hlubokém spánku, od té doby, co pomohli Mistrům ostrovů upevnit moc. Kvůli rychlému probuzení ale Lemurové zešílí. Jejich manipulace vedou k tomu, že všude v Andromedě začnou explodovat duplikantské lodě a ze sluncí se stávat novy. Terranci, kteří na Tamaniu přistáli, zabrání běsnění, ale probuzení zemřou, než jim může být pomoženo.

Maskován myšlenkovými impulzy šílenců prchne Faktor II do muzea, aby se tam nechal uložit do hlubokého spánku. Osm tisíc v hlubokém spánku zakonzervovaných představitelů různých ras je probuzeno jedním z Lemurů. Jedno z monster poškodí hibernační kapsli Trinar-Molata a roztříští zmrzlé tělo Mistra ostrovů. Jeho buněčný aktivátor zmizí s jasným světelným efektem.

Po dobytí Tamania se Baar Lun a nadporučík Omar Hawk rozhodnou připojit se k Tengrimu Lethosovi, aby zabránili očekávané vyhlazovací válce Maahků proti Tefrodům3), protože s Maahky uzavřená smlouva4) zakazuje Terrancům zakročit.