Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Kosmické lodě > Věčnoloď Tengri Lethose
hledat

Věčnoloď Tengri Lethose

Věčnoloď Tengri Lethose
Věčnoloď Tengri Lethose
© VPM kg.

Věčnoloď Hathora Tengri Lethose byla kulovitá kapsle o průměru 30 kilometrů. Byla postavena kolem 47500 před Kristem Veslaři z pověření Tengriho rodičů Yuga a Marduka Lethose.

Technika

Ke stavbě využívali Veslaři svou vlastní techniku a použili také Hathory založené výrobní prostředky, především aby vytvořili Strukturon, ze kterého byla loď složena, a kterým ani Veslaři nemohli jako Strukturální běžci projít. Strukturon byla strukturálně zahuštěná, pole stabilizující energie, která sloužila jako typ ochranného štítu a dala se zapojit i jako transmiter.

Uvnitř lodi se nacházel transparentní, namodrale se třpytící válec, ve kterém Tengri Lethos 50000 let strávil v buňky zachovávajícím spánku.

Loď je řícena pomocí receptorů, které zachycují mentální impulzy Tengriho Lethose. Kromě toho loď obsahovala mozek Semora, cosi na způsob lodní pozitroniky.

Pro nadsvětelné lety používala intermitentní pohon, který se svým principem silně podobá hypertaktovému pohonu. Ke kontrole letu byl používán zaměřovač, který měl zabraňovat kolizím během nadsvětelného letu.

Historie

Loď byla vystavěna, aby posloužila k energetickému zakonzervování Tengri Lethose a později mu měla poskytnout domov. Jeho rodiče se po právu obávali, že při zprostředkování míru mezi do Andromedy uprchnuvšími Lemury, kteří si mezitím říkali Tefrodi, a domácími Maahky, přijdou o život. Již během stavby byli Veslaři nadmíru agresivně napadáni Tefrody.

Poté co se jejich syn Tengri Lethos nacházel v buňky uchovávajícím spánku, odebrali se jeho rodiče na misi bez návratu. Automatika ho měla probudit, když se v jeho bezprostřední blízkosti objeví inteligentní bytosti s parapsychickými schopnostmi. To mělo odpovídat způsobu myšlení Hathorů, tedy mírumilovné koexistenci s jinými bytostmi. To se stalo v únoru 2406, kdy se ke kapsli dostali Gucky a Baar Lun. Považovali ale Hathora nejdříve za jednoho z Mistrů ostrovů.

V prosinci 3585 se věčnoloď kvůli nehodě dostala do cizího universa.

Počátkem 3587 podnikl Tengri Lethos se Zaphary z planety Toorgus a Ladonnijskou psychodou jako katalyzátorem evoluční skok do vyšší existenční formy. Planeta přitom byla kompletně zničena. Semorský mozek nakonec navedl věčnoloď bez pána do modrého subobra soustavy.