Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 765
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 765
Název:Spor mocných
(Fehde der Mächtigen)
Autor:William Voltz
Cyklus:Afilie
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině:probíhá překlad (Atlan) - 29%
Čas děje: 3582
Rhodan z Terry a Atlan z Arkonu - nerozlučitelní na prahu bratrovražené války
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - s Terrancem bude veden proces

Atlan - Arkonidan považuje Perryho Rhodana za zrádce

Joscan Hellmut - mluvčí narozených na SOL

Bjo Breiskoll - narozený na SOL

Lareena Breiskoll - Bjoova matka

Počátkem roku 3582, tedy v čase, kdy Země zmizela z Maelstromu Hvězd do "Schlundu", Perry Rhodan, společně s tisíci věrnými, po více než čtyři desetiletí trvající Odysee, která kosmickou loď SOL vedla od Maelstromu hvězd do kosmických dálav, konečně dorazil do Mléčné dráhy.

Poté co Terranci získají informace o situaci panující ve staré domovské oblasti lidstva, rozhodne se navzdory Atlanovým protestům k realizaci osmdesátiletého plánu, takzvané osmdesátiletky. Jedná se o Kelosky řízený plán na osvobození galaktických národů z jha Larů.

V každém případě je už teď jisté, že realizace tohoto plánu bude spojená s velkými potížemi, zejména když je galaktická situace zmatená po zradě kyborgů a následném zákroku Larů a Supertěžkých.

K tomu se přidává skutečnost, že Perry Rhodan a Atlan, kteří mnoho staletí společně působili pro blaho galaxie, jsou zřejmě připraveni, vypovědět staré přátelství a pracovat proti sobě.

Nedorozumění mezi Arkonidanem a Terrancem se každopádně stupňuje, a jejich konflikt zřejmě dosahuje vrcholu - otevírá se SPOR MOCNÝCH...


Obklíčení SOL loďmi NEI1) znepokojí narozené na SOL, pro které je generační loď domovem. Když Atlan 31. ledna 3582 hrozí útokem a Perry Rhodan, který už nechce vést žádné další jednání s Arkonidanem, podniká přípravy na násilné prolomení prstence obléhatelů, rozhodne se Joscan Hellmut jako mluvčí rodáků ze SOL vyjednávat s Atlanem. Sedmnáctiletý Solánec, telepat Bjo Breiskoll, který pro své ladné pohyby, šikmo postavené oči a kvůli mnoha červenohnědým chomáčkům kůže na jeho těle, má přezdívku »zrzavý kočičák«, pomůže kybernetikovy opustit SOL na lighting-jetu. Teprve teď se Rhodan dozví, že syn Lareeny Breiskollové a Komtyho Wammana disponuje telepatickými schopnostmi.

Na palubě DEMETER požaduje Atlan po Hellmutovi, aby ho Perry Rhodan se SOL jako zajatec doprovázel na Gäa. Kybernetik Scarlon Thorab2) vysvětlí ale Hellmutovi tajně, že i křižníky NEI se chtějí boji vyhnout, a radí Soláncovi, aby Atlanovi podmínky interpretoval poněkud mírněji. Po návratu na SOL vysvětlí proto Hellmut Rhodanovi, že by Atlan uvítal, kdyby ho na SOL doprovodil na Gäa, aby si tam společně promluvili o svých problémech. Rhodan reaguje nedůvěřivě, ale telepati Fellmer Lloyd a Gucky odhalí kybernetikovu lež. Zatímco teď Rhodan Atlanovi sdělí, že je ochoten, odletět se SOL do Provconovy pěsti, vstoupí na palubu generační lodi také Icho Tolot. Během letu k temné mlhovině NEI přemýšlí Rhodan o tom, že jeho boj s Atlanem potvrzuje věštbu ID3), a zároveň svědčí o tom, že jsou oba nesmrtelní na správné cestě.

Když tři segmenty SOL přistanou na Fatroně, druhém největším kontinentu Gäa, prohlásí Garoon Falks, nejvyšší soudce planety, že Perry Rhodan je obžalován z velezrady. Rhodan je uvězněn, ale po krátké době ho Julian Tifflor pustí na svobodu, protože vlna sebevražd, která se na Gäa rozpoutala sedm hodin před příletem SOL mezi všemi Mucyi, dokazuje, že Pozemšťan s Multi-Cyborgy v temném mračnu Yolschor nemanipuloval. V televizním projevu pak vyzve Rhodan nové lidstvo, aby mu pomohli při osvobozování Mléčné dráhy, ale jen 19.823% z pěti miliard Gäaneranů ho podpoří. Galbraith Deighton v tom vidí příznak toho, že se Nové lidstvo upevnilo a už nepotřebuje žádné velké vůdčí osobnosti. Rhodan zklamaně rozhodne, že se SOL vrátí do Maelstromu. Staromutanti, které chce vzít s sebou, se cítí ale spjati s novým lidstvem a dávají přednost tomu, že zůstanou v bezpečí svého balvanu PEW na Gäa. Ani Tifflorovi tu nechce zanechat to, co vybudoval.

Mezitím je Atlan stále více politicky izolovaný a začne se mezi Gäanerany cítit stále více jako cizinec. Proto se Arkonidan, který se stáhnul do bytu své přítelkyně, vědkyně Lasmay Kennoschové, přemluvit Bjo Breiskollem k tomu, aby se zúčastnil letu SOL4). Přizná Perry Rhodanovi svou chybu a se svým starým přítelem se usmíří. 17. února se vydá SOL na cestu5).

Ve stejné době se Hotrenor-Taak na Rolfthu6) od Kerzon-Broonka, velitele Chontu, třetí největší larské základny v Mléčné dráze, že spojení mezi národy Koncilu a vedením Koncilu bylo přerušeno7) a že od nynějška má jednat jen v zájmu národu Larů. Apoštol Hetosanů, který se zamyslel nad Balakeyn-Tencovou kritikou8), v tom vidí šanci, jak po rozdrcení NEI zavést mírovou politiku9).