Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 764
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 764
Název:Hradba kolem světa
(Der Wall um die Welt)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Aphilie (Bezcitnost)
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3581 / 3582
Mezihra na Wardallu - dva Haluťané hledají nesmrtelnost
Hlavní postavy románu:

Icho Tolot - Haluťan pátrá po nesmrtelnosti

Lraton Perlat - Tolotův průvodce

Herthigo Aden - diktátor z Wardallu

Parl - Adenův důvěrník

Collanzor - rebel z Wardallu

Kermor Tager - odsouzený k trestu smrti je zachráněn

Icho Tolot a Lraton Perlat1) přistanou s Perlatovou lodí na Wardallu, první planetě bledě žlutého slunce Nephrem-Pordh2), které leží uvnitř centrální oblasti Mléčné dráhy.

Tolot vypráví svému průvodci, že během výstavby SOL při procházce v Severní Americe narazil na osaměle žijícího bývalého prvního důstojníka jedné explorerské lodi. Smrti zasvěcený starý muž mu přenechal souřadnice planety na které by se měl nacházet4) jeden ze čtyř posledních nenalezených aktivátorů buněk roztroušených ID3). Od příslušníků NEI se později dozvěděl, že Wardall je svět, který sice obývají lidé, ale byl Lary a Supertěžkými nechán na pokoji, protože jeho veškeré obyvatelstvo je slabomyslné.

Protože Wardall nemá žádnou vlastní rotaci, je planeta ke slunci obrácena neustále stejnou stranou, zatímco na druhé je nekonečná tma. Podél zóny soumraku obepíná celou planetu tři sta metrů vysoká a sto metrů široká, z větší části rozpadlá hradba. Byla postavena bytosmi, kteří se na Wardallu usídlili, když jejich svět, druhá z původních tří planet systému Nephrem-Pordh, byl zničen. Haluťané zjistí, že vymřelí stavitelé obrovského útvaru nechali magma z vnitřku planety na několika místech uvnitř hradby kontrolovaně vyjít ven, a získali z ní energii s jejíž pomocí mohli manipulovat gravitačním polem planety5).

Přibližně tři kilometry od hradby objeví Haluťané vrak DREADFUL, osm set metrové lodi pirátky Tipy Riordanové6). Tolot a Perlat si z pirátské lodi vezmou lodní deník a stáhnou se zpět do hradby, protože jsou náhle napadeni třemi sty rozedraně vypadajícími lidmi. Z lodního deníku vyčtou, že Tipa Riordanová dvacet let po zmizení Země zamýšlela s pomocí buněčného aktivátoru vyvolat boj o moc mezi Lary. S informacemi, že se tam ukrývá buněčný aktivátor, přiletěli na Wardall a kvůli gravitačnímu kolísání planety tam 1. prosince 3480 ztroskotali. Starý Dayne Collanzor, člen kmenové posádky DREADFULu, prozradí Haluťanům, že Tipa Riordanová při pádu zemřela a buněčný aktivátor pirátky převzal navigátor Herthigo Aden, který od té doby diktátorsky vládne planetě, kterou přejmenoval na »Adenovu planetu«.

Oba Haluťané pomohou skupině rebelů kolem Collanzora skoncovat s režimem Adena. Přitom se dozvědí ze záznamů expedice, která hradbu zkoumala, že nenašli žádné vysvětlení proto, proč ztroskotaní piráti duševně degenerovali a kam se poděl aktivátor, který ukryl ID7). Aden je nakonec zabit. Buněčný aktivátor diktátora přijme Icho Tolot, který mezitím dosáhl věku dva tisíce pět set let, a tím se přiblížil ke třítisícové přirozené délce života Haluťanů. S příslibem, že ztroskotaným pošlou pomoc, opustí Tolot a Perlat Wardall8).