Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1603
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1603
Název:V Zóně smrti
(In der Toten Zone)
Autor:Peter Griese
Cyklus:Velká kosmická záhada / Ennoxové
Vydáno poprvé:1992
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1200 NGL = 4787
Hyperprostor mutuje - cesta na Terru je zahrazena
Hlavní postavy románu:

Rhea a Angus Ryttusko - oběti proměny hyperprostoru

Xero - pravěký robot

Atlan - Arkonidan nechává zkoumat Zónu smrti

Yart Fulgen - bezpečnostní šéf GAFIF

Shaughn Keefe a Tymon t'Hoom - muži z BÁZE

10. ledna 1200 NGL je nákladní loď QUADRIGA-III, která míří ke slunci Yppena, vytržena z hyperprostoru a všechny pětidimenzionálně pracující přístroje vypadnou1). Vlastník lodi, Mark Ryttusko, přitom zemře. Jeho šestnáctiletý syn Spiroangus aktivuje Xera, 1331 let starého, nesyntronického robota siganské výroby a s jeho pomocí odstartuje se svou zraněnou matkou v pomocném člunu QUADRILLE, který je vybaven fotonovým pohonem k podsvětelnému letu do soustavy Yppena.

Ve stejné době letí Atlan s Hepnor-Wollanem, synem Galaktického rady Antiů, v ATLANTIS k planetoidu Jimmerin2), na které se nachází centrála »Skupina Arkonidských badatelů pro inovaci a rozvoj« (GAFIF), který Atlan založil, aby posílil pozici Arkonu v galaktickém společenství národů. Arkonidan chce tímto letem rozptýlit obavy, že GAFIF je tajná organizace po vzoru USO. Yart Fulgen3), který uvnitř GAFIF vede bezpečností skupinu špionážní obrany, pohlíží na Atlanův plán, podle kterého má galaktická vyšetřovací komise dohlížet na některé ze čtyřiceti devíti výzkumných stanic GAFIF, s velkou skepsí.

Po nástupu hyperprostorové katastrofy odlétá Atlan k planetě Olymp, která se nachází jen sedmdesát světelných let od Zóny smrti, jak je nazvána oblast hyperprostorové setrvačnosti, a sestaví tam zvláštní komando »Operace mrtvá zóna«, jehož velitelem bude Fulgen. Společně s pomocným člunem BÁZE se podaří počátkem února uvést do provozu stanice galaktického monitorovacího systému GALORS, které přestaly fungovat kvůli výpadku NATHANA. S jeho pomocí je zjištěno, že Zóna smrti tvoří kouli o průměru deset tisíc světelných let, jejíž nepravidelný povrch je podroben neustálému nepředvídatelnému kolísání, a že rychlostí dvou světelných let za den driftuje směrem k západní periférie Mléčné dráhy4). Tímto pohybem se Sluneční soustava, která je asi 3500 světelných let od západního okraje Zóny smrti, dostává stále více do centra. Skokan Aydin, který se v záchranné kapsli zachránil z explodující transportní lodi MARKA GOMESCH, se naproti tomu tak dostane z oblasti hyperprostorové parézy. Také QUADRILLE opustí Zónu smrti a dorazí 9. února k jedovaté planetě Shakar v systému Yppena. Angus a Rhea Ryttusko jsou ale zajati bezohledným Skokanem, který se jmenuje Norman MacBolder. MacBolder, majitel »Howal Up and Co.« chce využít evakuaci Zónou smrti ohrožených důlních světů, aby vyplenil sklady howalgonia jiného koncernu. Spadne ale s Ryttuskovými, stejně jako MARTAPPON5), space-jet BÁZE, 13. února do oblasti vlivu hyperprostorové setrvačnosti.