Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 985
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 985
Název:Úhlavní nepřítel Orbiterů
(Erzfeind der Orbiter)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Garbešané na řídícím světě - Orbiteré blázní
Hlavní postavy románu:

Amtranik - Garbešan mezi svými úhlavními nepřáteli

Goonerbrek - řídící mistr z Martapponu

Jen Salik - zvláštní génius je akceptován jako Rytíř Hlubiny

Quiryleinen - velitel flotily Orbiterů

Julian Tifflor - První Pozemšťan přijímá dva inspektory z Martapponu

Po rozhovoru s Thurlowem Veledem ohlásí admirálka Almira Nukor události na Arpa Chai na Terru. Vesmírotřesení způsobí zmizení dalších planet do cizího kontinua, mezi jinými také planetu Klintoor v systému Kornax vzdáleného jen tři sta světelných let od Slunce. Zkázu pozoruje Orbiterská loď DORAN-NEL. Když Jen Salik1) poté vyzve Quiryleinena, aby celou flotilu Orbiterů dal k dispozici pro evakuaci Mléčné dráhy, předá velitel flotily NEL rozkaz Rytíře Hlubiny dále na Martappon.

Mezitím letí VAZIFAR k centrálnímu světu Orbiterů. Během mezietapy v normálním prostoru se u Yesevi Atha, Usilfe Eth, Kuthura Quatha a ostatních 82 Laboriů objeví podivuhodné poruchy orientace2). Když VAZIFAR narazí na jednu klínovitou kosmickou loď, nechá jí Amtranik svými garbešanskými bojovými instinkty zničit. V systému Roggyein se Amtranik vůči Shakanovi, veliteli strážní flotily a řídícímu mistru Goonerbrekovi, vydává za Keijdera, strážce kódu Armadana z Harpoonu, a svou loď za GAVRIELL. Tvrdí, že společně se svou posádkou posledních 1.2 milionu let strávil ve stázovém poli na temném světě Hadros a vznese nárok na právo na vrchní velení nad ZAŘÍZENÍM. S vědomostmi, které kdysi z Tuurndaka, jednoho ze tří důvěrníků Armadana z Harpoonu3), s pomocí drogy Gzyfzar vytáhl, může vůdce Hord projít psychologickými tesy, kterým ho podrobí Simudden-Orbiter Goonerbrek, Schatten-Orbiterka Sheltra, Treffner-Orbiter Chetter a Axe-Orbiter Unxbrek. Garbešané potom získají přístup k centrální řídící místnosti zařízení na výrobu Orbiterů4). Aby existující humanoidní Orbitery neiritoval, vzdá se svého plánu na vytvoření Orbiterů po vzoru Laboriů, a omezit se na psychické programování ve smyslu Hord z Garbeše.

Když Quiryleinenova zpráva o Jenu Salikovi dorazí na Martappon, může Amtranik vůdčího orbitera zdržet při provádění rychlých akcí. Rozhodne vyslat inspekční lodě. Salik poté Quiryleinovi předá své podezření, že Keijder je podvodník a vzbudí v Orbiterovi podezření, že by GAVRIELL mohl být důvodem pro zmizení HEMAL-CEL.

Protože Salikův výrok, že obyvatelé Mléčné dráhy nepatří k Hordám z Garbeše, nechá Tobbon-Orbiter Shakan robota Varia-500 přivézt z Durzuulu5), aby ho konfrontoval se strážcem kódu. Vario si pohledem na Keijdera vzpomene na nález Marcona Sardera na Skuurdus-Buruhn6), o kterém se dozvěděl při pobytu na Ferrolu7), a doporučí Orbiterům, aby popis strážce kódu poslali do Sluneční soustavy.

Vedení LSP pozná shodu mezi Keijderem a garbešanskou kostrou z Skuurdus-Buruhn. Poté co inspektoři Nyrta a Kaleman, Schatten-Orbiterka a Brack-Orbiter, dorazí s Vyjasňovačem FURMAL-CER do Sluneční soustavy a uznají Salikův status Rytíře, potvrdí hypergramem na Martappon Quiryleinenůvu zprávu. Aby získal čas a Salika odklidil z cesty, naléhá nyní Amtranik na Goonerbreka, Chettera a Shakkan, aby údajného Rytíře zavolali na Martappon. Následujíce výzvu velitelů Martapponu, vydá se Jen Salik na lodi inspektorů k řídícímu světu ZAŘÍZENÍ.

Mezitím zaměří neoarkonidská kulovitá kosmická loď HERGAST, umístěná v galaktické Eastside, a reléová loď GAVÖKu řízená Bluesanem Jagal Kallriilüyem, šest více než deset kilometrů velkých kulovitých lodí, kteří míří do ramene Orionu Mléčné dráhy9).