Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2200
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2200
Název:Hvězdný bastard
(Der Sternenbastard)
Autor:Robert Feldhoff
Cyklus:Mírojezdci / Hvězdný oceán
Vydáno poprvé:21. října 2003
Vydáno v češtině:7. ledna 2006
Čas děje: 1322 - 1331 NGL
Syn Pozemšťana a Arkonidanky disponuje velice zvláštním darem
Hlavní postavy románu:

Kantiran – Syn Arkonidanky a Pozemšťana vyrůstá ve venkovském prostředí.

Perry Rhodan – Pozemšťan se snaží varovat obyvatele Mléčné dráhy.

Bostich I. – Imperátor plánuje rozšíření sféry svého vlivu.

Ascari da Vivo – Admirálka z Arkonu sleduje své vlastní záměry.

Šalowain – Děsivý Kralasen platí za chladného bojovníka.

V letech po konci Říše Tradom vládne v Mléčné dráze relativní klid. V LSP se s velkým úsilím a za velkých nákladů připravují na následky toho, co kosmokratický robot Cairol označil jako zvýšení hyperprostorového odporu. Lidé se snaží zařídit, aby byla každá planeta hospodářsky soběstačná. Taková opatření mají značně destruktivní dopad na ekonomiku Sluneční soustavy. Opoziční strany na Zemi křičí, že to znamená odchod LSP ze scény galaktické politiky. Ostatní národy ignorují varování Perryho Rhodana, který vícekrát vystoupil v Galaktiku. Zejména Arkonidané se zajímají výhradně o budování vlastní říše. Jejich úhlavní nepřátelé jsou přitom Pozemšťané a jmenovitě Perry Rhodan. Na Arkonu III běží zbrojní průmysl na plné obrátky. V červnu 1329 NGL Perry Rhodan a Reginalda Bull na několik týdnů zmizí při okružním letu u Marsu (viz: cyklus Perry Rhodan Odyssea). Od roku 1331 NGL se v Mléčné dráze začínají vyskytovat četné hyperbouře, které způsobí mnoho transmiterových nehod. Proti těmto jevům je neúčinný i Křišťálový štít.

Dne 22.01.1313 NGL narozený pozemsko – arkonidský míšenec Kantiran vyrůstá na planetě Creiff v arkonidském Křišťálovém impériu. Tento svět patří mezi typické zemědělské planety a Kantiran žije u svého pěstouna, farmáře. Mladík sice nezná své rodiče, kteří měli před lety zahynout při nehodě, ale ví, že není čistý Arkonidan, neboť má tmavé vlasy a modré oči. Pro tyto vnější nedostatky ho už od dětství znevýhodňují a není se co divit – vztahy mezi Arkonem a Zemí jsou přinejmenším napjaté. Kantiran má zvláštní schopnost: Pomocí jakéhosi empatického smyslu se dokáže dorozumívat s divokými zvířaty.

V září 1326 NGL Kantirana navštíví Ascari da Vivo, přičemž se vydává za přítelkyni jeho rodičů. Ascari je doprovázena hrůzu budícím kralasenem jménem Šalowain. Přes námitky pěstounů vezme chlapce na jednodenní výlet, během něhož mu daruje speciální brýle se zabudovanou optikou. S těmito brýlemi lze zaznamenat vše, co je v Kantiranově zorném poli. Rok na to mladíka odveze Šalowain a umístí ho v elitní kadetce Paragetha na Arkonu I. Na této škole se obvykle připravují potomci bohatých šlechticů a chystají se na budoucí vojenskou kariéru Kantiran to tu má samozřejmě zvlášť těžké, ale podaří se mu prosadit a ve všech oborech dosahuje nejlepších výsledků. Jsou také odhaleny jeho nezvyklé psionické schopnosti. Přesto by se Kantiran jako míšenec na tuto prestižní školu nikdy nedostal, kdyby nebyl ředitel nebyl donucen rozkazem z nejvyšších míst. Občas se v Paragethe ukazuje Šalowain, aby se utkal s Kantiranem, který však proti obrovi s bílými zřítelnicemi nemá žádnou šanci. V roce 1331 NGL se má dostavit na ARK SUMMIA, kde mu má být aktivován extrasmysl.

Na Arkonu I pozná Kantiran svou velkou lásku: Mladou Arkonidanku z kolonie Theremu, která pracuje pro šéfa arkonské tajné služby. Z těchto mladých lidí se nakonec stane pár. Jeho nejlepší přítel je ryšavý, neohrabaný Mal Detair, provozující veterinární kliniku. Na té může Kantiran trénovat a zlepšovat své zvláštní schopnosti. Od Detaira dostane darem taroxe. Tato malá šelma, který může být zkrocena pouze jím, je v podobě kožešiny nošena kolem krku. Krátce před procedurou ARK SUMMIA je Therema zavražděna pomocí jedovatého hmyzu, jež nezanechává prakticky žádné stopy. S Detairovou pomocí Kantiran zjistí, že musí být do celé záležitosti zapleten Šalowain.

Kantiran se odebere na ARK SUMMIA na Iprasu, ačkoli už pro něho úspěšné složení zkoušek nic neznamená. Obstojí ve všech zkouškách a dosáhne tím hodnosti tai–laktrota. Aktivace extrasmyslu se však nezdaří; Kantiran upadne do komatu a probudí se až za tři měsíce. Jeho parapsychický dar, zodpovědný za selhání, se tímto ještě zesílí. Mladík nyní rozumí instinktům všech zvířat (u lidí tento druh telepatie přirozeně nefunguje) a dovede jim zadat rozkazy, které nemohou nesplnit. Trochu později je povolán k Ascari da Vivo. Admirál mu oznámila, že jeho osud byl už od počátku řízen jí a imperátorem a že má na základě jeho skvělých výkonů i bez dokončení ARK SUMMIA zaujmout velitelský post v loďstvu. Nasazen má být v hvězdokupě Hayok. Zatímco Ascari mluví s Kantiranem, mladík ovládne jejího kocoura a donutí ho spolknout paměťový krystal, která zřejmě obsahuje jeho osobní data. Později zvíře přivábí a krystalu se zmocní. Zjištění obsahu paměťového média naprosto rozbije celý jeho svět: Je synem Perryho Rhodana a Ascari da Vivo a byl vypěstován ve zkumavce. Měl tvořit skvělou zbraň proti lidstvu, neboť Rhodan o Kantiranově existenci nic neví a kdyby ho Arkonidané ve správné chvíli konfrontovali se synem, mohla být ochromena jeho rozhodnost.

Když Kantiran rozpozná tyto úmysly, pochopí také, proč musela zemřít Therema. Kantiranovy romantické pocity k neprivilegované ženě nemohly být tolerovány. Jeho dříve skálopevná věrnost k arkonidské říši se naprosto hroutí. Kantiran se ještě jednou vypraví k Ascari, a oznámí matce svá zjištění. Ta se přiznává, že právě ona dala rozkaz k zavraždění Theremy. Tvrdí, že k synovi necítí zhola nic, vidí v něm jen nástroj, určený ke zničení Země. Lže však, neboť Theremu nechala zavraždit i ze žárlivosti. Kantiran poštve na matku své zvíře, neboť nemá žádnou zbraň a Ascari používá ochranný štít, která pohlcuje záření a energii, ale neochrání před hmotou. Nebezpečný živočich Arkonidanku napadne, ale utrpí přitom smrtelná poranění. Ascari útok přežije, o čemž se však Kantiran nedozví. S Detairem uprchne na Arkon II, načež nasedne do skokanské lodi, vezoucí zboží do soustavy Traversan. Bostich pošle za Rhodanovým uprchlým synem kralasena Šalowaina, který má Kantirana přinést živého zpět...