Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 217
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 217
Název:Nebezpečí z minulosti
(Gefahr aus der Vergangenheit)
Autor:K.H. Scheer
Cyklus:Mistři ostrovů
Vydáno poprvé:1965
Vydáno v češtině:1999
Čas děje: 2401
Už 10000 let platí za mrtvé – teď se ukáží s létající pevností
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan pozná nebezpečí z minulosti jako první

Perry Rhodan - Velký administrátor Solárního impéria

Icho Tolot - dobrodružný Haluťan, který doprovází Perry Rhodana na jeho cestě

Melbar Kasom - specialista USO je připraven se obětovat

Wuriu Sengu - špeh sboru mutantů

Cart Rudo - velitel CRESTU II

Radiogramy shiftu, kterými chce Perry Rhodan ANDROTEST III varovat, upozorní cizí kosmickou pevnost1) na procesy uvnitř žlutého patra. Terranci se poté s Oldtimery stáhnou zpět ke CRESTU II. Poté co se aktivuje transmiter Twin a přenese kurýra Mistrů ostrovů do systému Horor, vezme pevnost CREST II na palubu.

Uvnitř vesmírného giganta panuje teplota osmdesát sedm stupňů, atmosféra je složena z vodíku se silnými příměsmi metanu a amoniaku. Obyvatelé pevnosti jsou 2.20 metru vysoké, v ramenou 1.50 metru široké, statné bytosti s krátkýma nohama a bezkrkou, srpkovitou hlavou. Na jeho vrchním hřebenu sedí čtyři šesticentimetrové, kulaté oči, které díky dvěma štěrbinovým zorničkám mohou zároveň vidět dopředu i dozadu. Ústa s tenkými rty jsou dvacet centimetrů široká a obsahují šelmovité zuby. Povrch těla pokrývají jako nehet velké, špinavě šedé šupiny. Dvě dlouhé, bezkostné chapadlovité ruce končí trychtýřovými dlaněmi se dvěma palci, mezi kterými se nachází čtyři další prsty. Velmi plodná stvoření, která snáší vejce, své děti ale kojí, jsou přizpůsobeni na gravitaci mezi 2.9 a 3.1 gravy a mají na křemíku se zakládající tělesnou chemii. Reakční prvky potřebné k oxidaci vodíku, které společně s metanem vdechují, jsou přijímány s výživou. Jako produkt metabolismu je vydechován amoniak.

Pln zděšení upozorňuje Atlan na to, že to jsou Maahkové, obávaný hlavní národ dýchačů Metanu, kteří před deseti tisíci lety Velké impérium Arkonidanů v Metanových válkách přivedli na okraj zániku2) a po konci této války platili za zničené. Cizince, jejichž jednotná řeč se jmenuje Kraahmak, popisuje Arkonidan jako ledově chladné a zcela bezcitné logiky, kteří se sobě rovnými zacházejí s nekompromisní tvrdostí. Icho Tolot vypravuje o pozorování svých předků, že Maahkové náhodně narazili na galaktocentrický sluneční šestiúhelník, poté co Arkonidané díky své nové superzbrani3) získali převahu nad národy dýchačů metanu a hrozili jim vyhubením. Maahkové zřejmě přišli do styku s Mistry ostrovů, kteří jim svěřili určité úkoly, jako strážení Hororu4).

Pevnost, generační loď, se vzdálí od Hororu, a nabere svou normální velikost, zatímco CREST II a její posádka zůstanou zmenšené. Icho Tolot, který s Rhodanem, Atlanem, Melbarem Kasomem a Wuriu Senguem podnikne výpad z CRESTU II, pozná, že obrovská kosmická loď dýchačů metanu je potenciálním pendlerem, jehož prostředky posádce umožňují, omezenou dobu setrvávat v kompresním poli Hororu. Haluťan se domnívá, že také původní obyvatelé povrchu Hororu byli Maahkové. Protože Mistři ostrovů jejich rychlé množení a technický rozvoj považovali za nebezpečné, byla posádka jako dozorčí jednotky fungující pevnosti v kontaktu s »mysliteli« Žlutého patra5). Pomocí potenciálních kompresorů byli potom vyhlazeni obyvatelé povrchu, kterým se ale napřed podařilo Žluté patro proměnit v radioaktivní peklo. Také stroje, které pevnosti dovolovaly pendlovat mezi normální velikostí a zmenšením, byli produktem »myslitelů«.

Teprve když je pevnost Maahků skrz sluneční transmiter přesunuta do systému Twin6), získají také Terranci a jejich loď svou původní velikosti. Mezi loďmi flotily Juliana Tifflora a maahkskou pevností dojde k boji, v jehož průběhu CREST II vystřílí otvor do vnější stěny jejího vězení a unikne.