Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 187
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 187
Název:Souboj trpaslíků
(Duell der Zwerge)
Autor:Dirk Hess
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 186 • chronologicky • AT 188 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3. Prikur 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Tajná zbraň Maahků v akci - Atlan a jeho úhlavní nepřítel pod vlivem kouzla molekulárního zhušťovače

SKORGON po prvním přechodu přistává přímo před přídí kosmické lodi Maahk. Methané vypálí varovný výstřel, který zachytí štíty arkonidské lodi. Z několika dalších slabých výstřelů Amarkavor Heng usoudí, že jde o automatickou varovnou palbu. V tomto názoru ho utvrzuje poškození vnějšího trupu valníku. Loď Maahk byla zřejmě opuštěna posádkou.

Heng zastaví SKORGON těsně před vnějším pláštěm válce. Atlan a velitel základny si obléknou skafandry, aby navštívili loď Maahk. Amarkavor Heng naznačuje, že Methanové možná udělali chybu při provozování trpasličího výrobce. Napovídají tomu rýhy v trupu lodi, který na některých místech vypadá, jako by byl vystaven obrovským nárazům.

Uvnitř lodi Maahk narazí oba Arkonidé na neporušené, ale prázdné skafandry ležící na podlaze. Za průzorem jednoho ze skafandrů má Atlan dojem, že vidí pohybující se malou světelnou tečku. Heng vidí drobnou postavu. Za okamžik už není vidět ani světlo, ani postava. Amarkavor Heng ho vyzve, aby se okamžitě stáhl z lodi. Atlan s tím nesouhlasí a pustí se do boje s Hengem, který na Křišťálového prince vypálí dva výstřely ze svého impulsního paprsku, ale Atlan ho mine. Atlan přemůže Henga a sváže ho jistícím lanem. Sníží také Hengovu zásobu kyslíku, čímž ho odsoudí k relativní nehybnosti, a pak vtrhne do hlavní lodi.

Atlan přijíždí do přírodního parku, který vytvořil člověk, ale který postrádá rostlinstvo, jež je zde jinak běžné. Podlaha haly je pokryta modře zbarvenými mechy a lišejníky, které se při bližším pohledu ukáží být miniaturními verzemi velkých masitých rostlin, o něž se Maahkové starají v těchto přírodních parcích. Dva roboty útočící paralyzátory může Atlan sestřelit. Z reproduktorů se ozve volání Arkonidů o pomoc. V sousední laboratoři Atlan objeví přetlakové kabiny, ve kterých jsou umístěni tvorové dýchající kyslík. Sténání a výkřiky jsou nyní na dosah ruky. Kajuty jsou však prázdné, stejně jako zřejmě celá loď.

Atlantovu pozornost upoutá obdélníkový ocelový kontejner. Sundá víko a najde šest malých mozků arkonidského původu. Mozky jsou živé a Tronte Almirantor vypráví křišťálovému princi jejich příběh. Vypráví o zajetí, vyjmutí mozků z těl a o pokusech s trpasličím stvořitelem. Almirantor pak požádá Atana, aby zabil mozek. Atlan vyhoví její žádosti a sundá prst ze spouště blasteru, až když z ocelové nádoby nic nezbude.

Atlan se vrací na Amarkavor Heng, kde stále leží prázdné skafandry Maahků. Ale něco se změnilo. Heng míří na křišťálového prince těžkým blasterem Maahk. Pro Atlan je nevysvětlitelné, jak se Hengovi podařilo vyklouznout z pout. Dokonce se mu podařilo obnovit normální zásobování kyslíkem. Rychlým útokem Atlan srazí Amarkavora Henga a dokáže ho odzbrojit. Křišťálový princ si všimne, že Hengův skafandr je příliš velký. Atlantu se zmocní nepříjemný pocit. Potlačuje své podezření. Oba muži se vracejí ke SKORGONU. Tam si Atlan s hrůzou všimne, že už se nemusí ohýbat u brány přechodové komory. Může jím bez překážek projít. Magantilliken si také všiml změny a informuje je, že se oba muži zmenšují.

Magantilliken, který mezitím přeprogramoval ovládání SKORGONu a nyní je jediným pánem lodi, zadává cílové údaje pro další přechod. SKORGON zrychluje. Skok hyperprostorem je dlouhý asi 100 světelných let. Loď se zhmotní v soustavě obřího modrého slunce, kolem kterého obíhají roje meteoritů. Přístroje detekují malý kovový předmět. Mimozemské plavidlo je asi 100 metrů dlouhé, má tvar rakety, ocasní trysky a stříbrné pohyblivé boční stabilizátory pro let v atmosféře. Magantilliken předá Atlan a Hengovi skafandry. V tuto chvíli měří oba muži jen asi 110 centimetrů. Heng se z toho pomalu začíná vzpamatovávat. Atlan se rozhodne navštívit neznámou loď sám.

Uvnitř vesmírné lodi je kyslíková atmosféra, která se snadno dýchá. V řídicím středisku najde Atlan v odpadkové šachtě několik úhledně ohlodaných končetin. Na palubě musí být kanibalové. Arkonidovi se podaří aktivovat hlavní obrazovku. Vytváří se obraz dvou propletených galaxií.

Atlan se náhle lekne zasyčení výtahové přepážky. Ve výtahovém voze najde tělo humanoida, jehož kombinace nese také symbol propletených galaxií. Humanoid byl postřelen šípem. Kupodivu se u něj nedostavila ztuhlost. Mrtvý má bronzovou pleť a černé vlasy. Když si Atlan jde humanoida blíže prohlédnout, ucítí závan pohybu. Uhne stranou, takže ho pěstní klín mine a plnou silou zasáhne mrtvého do hrudníku. Útočníkem je barbar, který se úžasně podobá Raovi. Následuje urputný boj, během něhož křišťálový princ vytáhne šíp z hrudi mrtvého kosmonauta a vrazí ho barbarovi do srdce. Atlan vytáhne oba mrtvé muže z kabiny a výtahem se dostane na palubu vesmírné lodi, kde jsou rozestavěny planetární scenérie. Dva muži a jedna žena opékají na ohni jednoho z mimozemských kosmonautů. Atlan je spatřen barbary. Arkonid botou rozdělá žár a dá barbarům najevo, že je pánem ohně. Ukáže staršímu z mužů zapalovač a zapálí ho. Pak mu předá zapalovač a na oplátku dostane dýku. Atlan byl přijat barbary. Vedou ho do dalších krajin, které jsou z chodby zajištěny průhlednými stěnami. Cestou míjejí několik přepážek, kde Atlan zjistí, že se jeho zmenšování zastavilo. Příčinou katastrofy na této lodi je zřejmě špatně fungující rozvaděč, který umožnil zablokování průhledných stěn. Blokáda pravděpodobně selhala a umožnila barbarům uniknout z jejich vězení. Když je přemohl hlad, vrhli se na posádku lodi, kterou zabili a pak snědli. Atlan se vrací do výtahu se svými třemi společníky. Dveře se otevřou a Magantilliken vyjde z kabiny. Paralyzuje barbary a Arkonida, zvedne ho a odnese Atana na ramenou do přechodové komory. Když opouštějí mimozemskou loď, ochromení je zrušeno a Atlan prosí Vargana, aby ho nechal na palubě. Zastavený proces smršťování se znovu rozběhne. Během několika okamžiků Atlan dostihne Amarkavora Henga a zmenší se na velikost patnácti centimetrů.

Magantilliken podává vysvětlení, proč je mimozemská loď izolována od časového pole. To bránilo růstu, stárnutí a rozkladu organických látek. Atlanův požadavek, aby se vrátil na cizí loď, Magantilliken neslyší. Exekutor již naprogramoval další přechod. Pobyt na této lodi je navíc pro Vargana nebezpečný, protože pole s energií nulového času u něj zastavuje proces stárnutí. Jeho varganské tělo však reaguje jinak než tělo Arkonida, když opět opustí sféru vlivu časového pole. Rozpadne se.

Kat ví, že tato loď pochází z galaxie Noční barbar. Barbaři byli odvezeni ze zelené planety, domova Ra. Ale to je vše, co Vargan ví.

Magantilliken položí na podlahu dvě malé misky s potravními koncentráty a syntetickými slizovými kuličkami, aby uspokojil Atlan a Hengovy potřeby. Oba muži se vrhnou k malým hrncům. Přitom způsobují na podlaze stopy malých důlků. Na jídlo však reaguje i voger, kterého si Amarkavor Heng vzal na palubu SKORGONU jako domácího mazlíčka. Tlapou se vrhne na Amarkavora Henga. Přestože měří pouhých šest centimetrů, váží Heng přibližně 80 kilogramů. To je pro Vogera příliš mnoho na to, aby ho odhodil. Zvíře si jde pro jednu z misek. Zdá se, že Voger vyhrává i boj o druhý nočník. Zvíře náhle omráčené padne na zem. Do potravinových koncentrátů bylo přidáno anestetikum. Nyní po nich jde i Magantilliken. Snaží se je převzít do své moci, protože pro SKORGON představují bezpečnostní riziko. Vzhledem k jejich velké hmotnosti by mohly prorazit podlahu a způsobit například velké škody na hnacích motorech.

Na ovládacím panelu leží Magantillikenův blaster. Atlan a Heng se snaží natočit hlaveň do palebné pozice - vzhledem k jejich velikosti dva až tři centimetry obtížný úkol. S vypětím všech sil se oběma mužům podaří vystřelit. Magantilliken je zasažen. Rozzuřeně se vrhne k ovládacímu panelu a vrhne se na Arkonidy. Amarkavor Heng zasadí křišťálovému princi brutální ránu do krku. Atlan padá na kolena. Jeden z katových prstů ho hrozí rozdrtit. Atlan se brání ocelovým kolíkem, který se zavrtá do Varganova prstu. Magantilliken se otře o ovládací panel. Atlan se drží katovy kombinace, ale látka pod jeho těžkou vahou povoluje. Atlan se zhroutí na Varganovo stehno a ten zařve bolestí. Nakonec arkonid přistane Magantillikenovi na noze. Tam začne poskakovat. Pod jeho vahou se zlomí několik kostí. Kat se však i přes krutou bolest nevzdává pátrání po ani ne centimetr vysokém Křišťálovém princi. Atlan se škvírou dostane do ovládacího panelu a je prozatím v bezpečí před Magantillikenovým pronásledováním. Vyrábí primitivní zbraně z drátu. Pak se vydá na nebezpečnou cestu do skladovací komory SKORGONU. Oddělí kus těsnění dveří a vleze do skladu. Tam ho napadnou drobní paraziti. Pomocí svého drátěného kopí a hliníkové dýky se pustí do boje s nenasytnými tvory. Ve vitamínové klobáse se vypořádá s červem a jeho larvami. Atlan zkonzumuje několik kousků nevábné kaše. Atlan prchá před ohromným množstvím larev červů. Náhle se pod ním propadne zem. Arkonid spadne do šachty, kterou nyní považuje za hlubokou, naplněnou zkaženou vodou a plnou patogenů. Horečkou otřesený Atlan se dokáže vytáhnout ze šachty. Před ním se rýsuje hlava obřího červa. Atlan popadne čelisti a neúprosně je drží. Jediným prudkým pohybem roztrhne kleště a způsobí červovi strašlivé rány. Kopnutí pošle Atlanova protivníka do šachty.

Proces zmenšování pokračuje. Nyní už Atlan není vyšší než milimetr. Nyní se znovu setkává s Amarkavorem Hengem, který se také dostal do zásobovací komory. Ostrým kovovým prutem zaútočí na Atana, aby získal jeho hlavu, kterou chce předložit Orbanašolovi III. Kolem ruky křišťálového prince se utáhne smyčka. Heng přitáhne Atana k sobě a kopy do břicha mu ubližuje. Když zvedne kovovou tyč, aby oddělil Atlantovu hlavu od těla, křišťálový princ se zřítí přes římsu do hlubin. Heng začne Atlan tahat zpátky nahoru. Atlan zuby zpracovává plastové lano a skutečně se mu ho podaří překousnout. Spadne do nádoby s vodou. Kvůli své velké váze se okamžitě potopí. Atanovi se podaří kovovou tyčí připevněnou k opasku vyvrtat do stěny kontejneru díru. Vytékající voda zvětšuje otvor, kterým Atlan uniká s posledními zásobami vzduchu. Když se asi po hodině může znovu rozhlédnout, zjistí, že Amarkavor Heng slaňuje z vodní nádrže na zem. Mezi malými tvory se opět strhne boj. Atlan je schopen zatlačit Hengovu kovovou tyč s ostrými hranami do svého těla. Umírá druhý vrah císaře Gonozala VII. Když dojde k úmrtí, tělo začne růst, dokud nedosáhne své normální velikosti.

Atlan zjistí, že je již tak malý, že se nedokáže udržet v běžné časoprostorové struktuře. V bezvědomí vstupuje do mikrokosmu.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Duell_der_Zwerge_(Atlan-Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)