Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 182
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 182
Název:Vrak v ledu
(Das Wrack im Eis)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 181 • chronologicky • AT 183 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 23. Ansoor 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Maahkové na světě Věštců - vypukne bitva o varganské dědictví

Kyrilský věštec Vrentizianex je zklamaný, že Atlan nechce zůstat s ním v jeho paláci. Přiveze křišťálového prince na palubu kluzáku. Atlan je oblečen do jednoduchého arkonidského palubního oděvu. Bez jakéhokoli dalšího vybavení ho věštec opustí v zasněžených horách. Jako společníka mu dá Woogieho. Chtějí-li Atlan a malý humanoid přežít, musí se nejrychlejší cestou dostat ke starobylé, po tisíciletí nepoužívané varganské lodi, poblíž níž byli vysazeni. Kluzák dorazí na místo určení a Vrentizianex otevře dveře. V tu chvíli po něm skočí Atlan. Woogie se mu však postaví do cesty a způsobí, že Atlan spadne. Věštec mu stiskne pěst. Křišťálový princ vypadne z kluzáku a přistane na sněhu. Woogie ho následuje a kluzák mizí v mracích.

Atlan se snaží vylézt na kopec, aby měl přehled. Oba společníci se prodírají vysokým sněhem. Woogie náhle zmizí ve sněhové trhlině. Atlan se otočí a sestoupí k otrokovi. Woogiemu se naštěstí nic nestalo a brzy jsou na cestě zpět na kopec. Začínají sněhové srážky a bouře. Aby se ochránili a přežili nadcházející noc, vyhloubí si ve sněhu prohlubeň.

Druhý den ráno se z oblohy snesou paprsky slunce. Atlan a Woogie dorazí na vrchol kopce. Křišťálový princ přejíždí pohledem po zimní krajině. V údolí spatří hlavní loď Maahků - úhlavních nepřátel Arkonidů.

Metanáši pracují na výkopu s energetickými rýhami a sacími bagry. Atlan poznamenává, že odhalují dvojitou pyramidovou loď. S příchodem noci začíná opět sněžit. Atlan a Woogie se připlíží k místu vykopávek.

Pochod náročným terénem, zima, bouře a nedostatek jídla si na Atlantovi a Woogiem vybírají svou daň. Na konci jejich cesty se dostanou na varganskou loď s dvojitou pyramidou. Nepozorováni Maahky prozkoumají vnější povrch lodi, aby zjistili, zda se někde nenachází vstupní otvor. Woogie najde ruční kolo, kterým může Atlan otáčet. Otevře se přechodová komora. Oba společníky obklopuje šerý soumrak. Zcela vyčerpaní upadají do spánku podobného bezvědomí. Když se navzdory odpočinku probudí unavení a potlučení, vede jejich první cesta do skladu vybavení. Tam se Atlan vybaví bojovým oblekem Vargan schopným letu a také dvěma energetickými vysílači. Woogie se nehodí ani do jednoho obleku. Posilují se koncentrovanou stravou a vodou v plechovkách. Loď se otřásá silnými pohyby. Maahkům se zřejmě podařilo vyzdvihnout dvojitou pyramidovou loď z trhliny. Nebude to trvat dlouho a na palubu se dostanou vyšetřovací týmy z Methanatmeru.

Maahkové si prorazí cestu dovnitř a snadno odstřelí přepážky hlavní přechodové komory. Na varganskou loď vstoupí několik těžce ozbrojených Maahků. Do hlavní řídicí místnosti napochoduje oddíl pěti metanových dýchacích přístrojů. Jeden z Maahků otáčí ručním kolem, aby otevřel pancéřovou přepážku. Ozve se záblesk modrého světla a Maahkové jsou pryč.

Atlan a Woogie se odeberou do kajuty velitele lodi. Zde se naštěstí žádný záblesk neobjeví. Z kabiny oba společníci pozorují další oddíl Maahků, kteří po krátké poradě odpálí detonátor na centrální přepážku. Modrá záře se znovu rozzáří a zhasne, až když se pancéřová přepážka roztříští pod náporem energie dopadající zbraně. Přestože je Atlan jeho úhlavním nepřítelem, uleví se mu, když se všech pět Maahků dostane do velitelského centra bez úhony. Metanátoři systematicky a důkladně zkoumají kontroly. Požadují antigravitační plošiny, aby mohli odvézt důležité vybavení. To se však nelíbí Atlantovi, který se obává, že by Maahkové mohli využít varganské technologie, čímž by získali obrovskou výhodu nad Arkonidy. To by mohlo zvrátit Velkou metanovou válku ve prospěch Maahků - a to Atlan nemůže za žádných okolností dopustit. Tváří v tvář maahkské přesile však nemůže udeřit na hlavní velitelství a musí počkat na vhodnější příležitost. Křišťálový princ chce zničit klíčová lodní zařízení dříve, než je Maahkové stihnou demontovat. Jeho prvním cílem je středisko řízení palby. Atlan a Woogie vystřelí z paprskových zbraní na nenahraditelné zařízení. Maahkové zpozorní a zaútočí. Ještě než se dostanou přes přepážku, beze stopy zmizí. Zřejmě spadly do otvoru v podlaze chodby.

Atlan a Woogie se vydají k motorům rychlejším než světlo. Aby se vyhnuli setkání s Maahky, kteří je nyní hledají po celé lodi, vydávají se chodbami vyhrazenými pro roboty. Strojovnu střeží Maahk, který se zahalil do ochranného štítu.

Woogie upoutá pozornost dýchače metanu. Atlanova palba zničí ochranný štít, prorazí skafandr a pronikající kyslík zabije Maahka. Pak Atlan a Woogie pokračují ve svém díle zkázy i zde, ve strojírenství. Brzy však dorazí delegace Maahků. Oba společníci se stáhnou do šachet robotů.

Ve skladu se Atlan vybaví fúzními bombami. Odpálí jednu bombu s časovým zpožděním a podaří se mu zlikvidovat několik útočících Maahků. Maahkové opouštějí varganskou loď. Poté použijí anestetické paprsky.

Když se Atlan probere z bezvědomí, je vězněm Maahků. Woogieho zabili rozbuškou. Atlan je omylem považován za vyššího důstojníka a je vzat na palubu hlavní lodi. Válečková loď je 900 metrů dlouhá a měří 300 metrů na šířku. Pomocné motory poskytují bitevní lodi vysokou akceleraci.

Arkonid je odveden do malého hangáru zaplaveného kyslíkovou atmosférou. Grek-1 z válečkové lodi věří, že Atlan je vznešený Arkonid. Maahk se domnívá, že na planetě musí být arkonidská základna. V hotelu Atlan se podává prvotřídní jídlo a víno. Jeho osobní odvaha bránit Maahkům, kteří pokračují v demontáži částí vybavení varganské lodi a přenášejí je na palubu svého válečku, je Maahky odměněna respektem.

Díky tomu, že Maahkovi nevypnuli Překladač, zaslechl Atlan kódové slovo, které mu otevřelo dveře do vězení. Překladatel přeloží slova souhvězdí šestiúhelníku na Kraahmak. Okamžitě se otevře přechodová komora. Atlan se okamžitě vydá na strojovnu válečkové lodi. Oblékne si maahkianský ochranný oblek. Oblek se obtížně pohybuje. Atlan požije dávku eightyl-hachátu. Po krátkém období nevolnosti mu droga dodá nečekanou sílu a silné opojení. Atlan vstoupí do strojovny a cílevědomě prochází mezi přítomnými Maahky, kteří mu nevěnují pozornost.

Provede obvody na dvou strojích a je schopen opustit sál dříve, než účinky Achtyl-Hachatu odezní. Svlékne si skafandr Maahk. Atlan se rychle vrací do svého vězení. Hned za přepážkou účinky drogy náhle vyprchají. Atlan se zhroutí. Musí sebrat všechny síly, aby prolezl otvorem. Další smysl pohání křišťálového prince dál. Nakonec dojde ke svému gauči, vytáhne se a ztratí vědomí.

Když se probere z bezvědomí, zjistí, že mu Maahkové svlékli varganský oblek. Grek-1 sleduje Atlan. Blahopřeje Arkonidovi k dosaženému úspěchu, který na něj udělal velký dojem. Atlanova akce však byla odsouzena k neúspěchu, protože byl pod neustálým dohledem Maahků. Grek-1 mu také ukáže granule stimulantu Achtyl-Hachat, který Atlan ztratil v Maahkově ochranném obleku. Methanatik naznačuje, že Arkonid ví o lidech, kteří staví lodě s dvojitou pyramidou, víc, než dosud přiznal. A Grek-1 ho informuje o něčem jiném. Atlan má být vyměněn za důležitého Greka, který je v arkonidském zajetí. To z Atana udělalo kandidáta na smrt, protože pokud padne do rukou velení arkonidské flotily, je jako mrtvý.

Po delší době odpočinku Atlan zjistí, že se Maahkové chystají ke startu. Zřejmě dokončili záchranu varganské technologie. Válečková loď stoupá do výšky přibližně 2000 metrů. Grek-1 poté vypálí na varganskou loď pět salv těžké energie. Na místě, kde stála dvojitá pyramidová loď, se rozprostírá kráter žhavého magmatu. Bitevní loď vystoupá do výšky 300 kilometrů a začne obíhat kolem planety. Maahkové hledají podezřelou základnu Arkonidů. Po 23 obězích se válečková loď opět přiblíží k místu, kde se nachází zničená varganská loď. Maahkové vypouštějí letové sondy, které jsou schopny odhalit i maskovanou základnu. Zanedlouho je nalezen palác Vrentizianex. Maahkové vypálí plnou salvu a způsobí těžkou destrukci. Methanatmerové pokračují v palbě, dokud z paláce nezůstanou jen žhnoucí trosky. Jsou vyslány výsadky.

Grek-1 navštíví Atlan, který mohl události pozorovat. Společně s Arkonidem chce Maahk prozkoumat rozsáhlé dutiny, které byly nalezeny. Atlan dostane zpět svůj ochranný oblek. Grek-1 a Atlan vjíždějí do paláce v létajícím tanku, který se může pohybovat i po kolejích a je vybaven otočnou věžovou kopulí, v níž je umístěn těžký pulzní kanón a těžké dezintegrační dělo. Pomocí výdrže a dezintegrátorů se Maahkům podaří rozpustit ocelové stěny. Tank vjede do haly, jejíž stěny a strop jsou posety nesčetnými velkými krystaly. Maahkové vystoupí z vozu a jako v transu kráčejí ke stěnám sálu. Jakmile se tam ocitnou, natáhnou ruce a dotknou se krystalů, od nichž je dělí jen rukavice skafandrů. V této poloze zůstávají nehybné. Atlan využije příležitosti, která se mu naskytla, nasedne do pilotního křesla tanku a řídí vozidlo skrz bránu. Vchází do další obrovské haly, kde blízko sebe stojí sochy nejpodivnějších tvorů. Atlan nyní také opouští tank a pokračuje v cestě pěšky. Náhle si Atlan všimne, že se jedna ze soch pohnula. Arkonid se mu vyhne, ale další socha ožije. Atlan se vrátí k tanku, aktivuje pohon a přejede sochy, které mu stojí v cestě. Střílí na dvě kráčející stvoření z věžových zbraní. Jeden z tvorů, který byl pravděpodobně uvězněn ve stázovém poli, je zničen pulzním paprskem. Druhý přežije paprsek dezintegrátoru bez úhony. Atlan oběma zbraněmi spustí ohnivou bouři, která promění oblast před tankem v moře lávy. Po stvoření již není ani stopy.

Ve vedlejší hale najde skutečnou džungli rostlin. Atlan chce opět nechat promluvit zbraně. Na jeho obvody však nereagují. Také pohon vozidla selhává v provozu. Stále více systémů nádrže selhává. Atlan vystoupí, obkrouží vozidlo a zjistí, že se nádrž začíná pomalu rozpadat. Stále větší část hmoty vozidla se rozkládá na žlutou rosolovitou hmotu. Atlan nemá jinou možnost než přejít hustou džungli. Navzdory všem očekáváním dělá poměrně rychlé pokroky. Asi v polovině cesty džunglí se Vrentizianex ohlásí ze skrytých reproduktorů. Vargan chce nejprve zničit Atlan a pak Maahky. Některé z Methanatmerů již zneškodnil pomocí krystalů Kyr-a-thon. Maahkovi však dostávají podporu z válcové lodi. Methanatmeři se zbraní v ruce vstoupí do haly v džungli. Vrentizianex sestřelí energetickým blasterem jeden z asi dvaceti letících tanků. Cisterny pokryjí džungli anestetickými paprsky. Pak vysadí pozemní jednotky. Vidoucí je odveden na palubu jednoho z vozidel. Grek-1 požaduje, aby se Atlan do dvou minut vzdal, pak nechá džungli shořet. Atlan se vzdává a dva Maahkové ho odvádějí do vedoucího tanku. Maahkové se poté stáhnou ze základny.

Mimo základnu jsou Atlan a Vrentizianex vytaženi z nádrží na zasněžené mýtině. Grek-1 informuje Atana, že na základně se nenašli žádní Arkonidé, pouze tento tvor s podivnýma křišťálovýma očima. Věštec zaútočí na Maahk. Grek-1 se trochu zapotácí, vytáhne pulzní paprsek a zabije kyrilianského věštce. Třpytivé oční krystaly se roztříští. Úlomky se rozptýlí ve sněhu.

Atlan je odveden zpět na palubu válečkové lodi. Před odpalem Maahkové odpálí jaderné výbušniny, které nechali na základně. Atlan čeká nejistá budoucnost. Svého plánu zničit loď s varganským dědictvím na palubě se však nevzdá, i kdyby ho to mělo stát život.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Das_Wrack_im_Eis« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)