Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 181
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 181
Název:Krystalický princ a prorok
(Der Kristallprinz und der Seher)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 180 • chronologicky • AT 182 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 21. a 22. Ansoor 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Atlan na světě Vrentizianexů - v bitvě s Pánem horské pevnosti

Křišťálový princ Atlan je na planetě Zercascholpek držen pružnými větvemi stromu jako ve svěráku. S každým silnějším pohybem se pouta utahují. Do této situace ho dostal varganský kat Magantilliken. Jde po Ištar a využívá Atlan jako páku.

Arkonid vnímá tvrdý krok robotů a začne se prudce pohybovat. Strom zvyšuje tlak svých lián a stále více odřezává Atlanův vzduch. Roboti zahájí palbu paprskem na porost. Nakonec větve povolí a Atlan se ponoří do hlubin. Roboti okamžitě zastaví palbu. Když křišťálový princ padne nezraněn před jeden ze strojů, roboti pokračují ve střelbě, dokud ze stromu nezbude jen kouřící pahýl.

Při bližším zkoumání Atlan zjistí, že asi dvacet robotů má různou konstrukci. Moderní komponenty byly kombinovány s relativně zastaralými. Křišťálovému princi se nepodaří navázat kontakt se stroji. Náhle ho roboti popadnou za ruce a nohy a spolu s Atlanem plují přímo ke kouřícímu sopečnému kuželi. Roboti se i se svým nákladem potopí do kráteru. Atlan cítí žár roztavené lávy.

Fartuloon, Ra a Ištar letí letadlem F-1 od jednoho sopečného kužele k druhému, aby našli Atlan. Barbar nakonec objeví na zemi ležící tělo. Po přiblížení se však ukáže, že postava není Atlan, ale Magantilliken ležící na zemi. Varganský kat je mrtvý. Mrtvola byla zřejmě spálená zevnitř. Ištar je jasné, že byla zničena pouze fyzická schránka, katovo vědomí se vrátilo do Ledové sféry. Až se Magantilliken uzdraví, vyhledá nové tělo a bude pokračovat v pátrání po Varganovi. Vedle mrtvého těla leží zařízení, které Magantillikenovi umožňuje ovládat dvojitou pyramidovou loď Zlaté bohyně. Ištar si ji vezme.

Atlan je mezitím roboty pronesen chodbou, která se táhne ve skále sopečného kužele. Ve velké, téměř prázdné hale let končí. Čtyři osmiboké sloupy vysoké asi jeden metr podpírají kovovou plošinu. Tam je Atlan usazen. Roboti se stáhnou, ale Arkonidům zabrání v opuštění plošiny hrozbou zbraní. Atlan se potí každým pórem, protože ze sopky sálá obrovské horko. Kolem křišťálového prince se vytvoří třpytivý načervenalý prstenec energie. Objevují se silné bolesti zkreslení. Nakonec je z vysílače vyzařován Atlan.

Infračervené stopy dovedou posádku F-1 k ohořelému stromu na svahu sopky, která se chystá vybuchnout. Fartuloon zjistí, že porost byl zasažen paprsky. Ištar pomocí svého víceúčelového zařízení změří silné energetické vyzařování uvnitř sopky. Břišní řezač řídí člun nahoru na sopečný kužel. Roboti se přiblíží k přátelům a vystřelí na F-1. S hlasitou ránou selžou štítové projektory člunu. Nyní mohou paprsky zbraní vážně poškodit letoun F-1. F-1 se zřítí a tvrdě dopadne na zem tvořenou vychladlou lávou. Člun je jen šrot. Nasazené postroje zachránily život třem společníkům. Nezraněni co nejrychleji vylezou ze zničené F-1. Kryjí se za troskami F-1 před blížícími se roboty, kteří mají zřejmě velké potíže s vyhledáním cíle. Fartuloonovi a Raovi se podaří sestřelit několik robotů. Pak si oba muži všimnou, že se Ištar rychle vzdaluje z bojiště se svou létající kombinací. Fartuloon se rozzuří a začne nadávat na Vargana. Ra krátce zamíří paprskovou zbraní na břichopasce, ale brzy se vzpamatuje a pokračuje v boji proti robotům. Stroje se už dostaly docela blízko a střílejí na muže paralyzéry. Nyní Fartuloon přivádí Skargy do akce. Namíří špičku svého tajemného meče na dva roboty, jejichž ochranné štíty se zbarví a zhroutí. Projektory štítového pole zanikají při přetížení v ničivém záblesku energie.

Robotům pomáhají stroje vycházející ze sopečného kužele. Fartuloon a Ra jsou v nebezpečí, že bitvu prohrají. V tu chvíli se nad sopkou objeví Ištarina loď s dvěma pyramidami a vezme roboty pod palbu. Stroje zahynou v mohutném výboji energie. Četné tepelné paprsky však také minou svůj cíl a narazí do sopky. Tím se výrazně zvýší jeho teplota. Země se začne třást. Z kráteru vystřelí vysokou rychlostí sloup horkého dýmu. Kromě kusů kamení a popela ztěžuje Fartuloonovi a Raovi únik z nebezpečné zóny také unikající jedovatý plyn. Ra může být na poslední chvíli zachráněn břišním řezákem před tím, aby navždy zmizel v náhle se otevřivší trhlině v zemi. Kolem obou mužů se otevírají další a další trhliny, takže jsou brzy uvězněni. Půda, na které stojí, je stále žhavější. Zoufale vystřelují do vzduchu pulzní zářiče v naději, že Ištar uvidí energetické dráhy a přispěchá jim na pomoc - pokud jejich loď přežila sopečnou erupci. Kyslíku ubývá, obsah jedovatých plynů ve vzduchu je stále vyšší. Těsně před zhroucením se oba muži vznesou do vzduchu. Vlečný paprsek z Ištariny lodi je zaměřil a vysadil je na palubu lodi s dvěma pyramidami. Všechny stopy jsou zničeny Ištariným neuváženým útokem. Atlan, který byl s největší pravděpodobností v robotické stanici umístěné na Vulkánu, je téměř jistě mrtvý.

Atlan se znovu zhmotní, zmítaný bolestí, na plošině stejné konstrukce, ale větší než Zercascholpekova. Vysílač stojí v kopuli o průměru 200 metrů, jejíž strop tvoří nesčetné množství složitě broušených krystalů, které odrážejí světlo tak, že skutečné krystaly nejsou vidět. Za okny je vidět zasněžená krajina. Mezi okny se na Atlan dívají grimasy nestvůr a démonů. Hledání vybavení, zásob a zbraní u křišťálového prince je neúspěšné. Místo toho se kolem plošiny vytvoří energetický prstenec. Z vysílače se vrhají kameny a rozbíjejí strop kopule. Do haly vniká ledový vítr a velké kroupy. Hlava robota udělá díru do zdi. Otvorem prolétají kroupy bičované silnou bouří. Objevují se další a další části robota, včetně ramene se zbraní, které začne střílet. Atlan se groteskními skoky snaží zachránit před paprskem energie, který se míhá sem a tam. Trosky z pomalu se hroutící kopule deaktivují zbraň. Atlan bude brzy nucen opustit sál, protože mu hrozí, že ho zasáhnou padající trosky. Venku je však smrtelná zima a vítr připomínající hurikán. Náhle je Arkonid obklopen asi 50 malými humanoidními bytostmi. Rána ho zasáhne zezadu do hlavy a připraví ho o vědomí.

Na palubě lodi s dvojitou pyramidou se Fartuloon pomalu smiřuje s Atlantovou smrtí. Chce se vrátit na Kraumon na lodi FARNATHIA. Odtud hodlá pokračovat v boji proti Orbanašolu III. Ra, zbavený svého soupeře o Ištarinu přízeň, zůstává se Zlatou bohyní.

Atlan se probudí v další kopulovité hale, zalité tlumeným načervenalým světlem. Na stropě je vidět inkoustová čerň vesmíru. Celkový tísnivý dojem z prostředí umocňuje tichá, melancholická hudba. Uprostřed kopulovité stavby se tyčí trůn, na němž je vidět bílé oko, které jako by hledělo na Atlan. Na trůnu sedí muž a mumlá si pro sebe neznámým jazykem. Mávnutím ruky přivolá dva bílé humanoidy a vydá jim rozkaz. Zavedou Atana do místnosti se zařízením, v němž je křišťálový princ podroben hypnotickému tréninku. Po úspěšné léčbě je Atlan schopen konverzovat s Vrentizianexem. Vargan mu připravil krutý osud. Oči mu byly odstraněny a nahrazeny krystaly. Prakticky na oplátku získal nesmrtelnost. V tisícileté samotě, obklopen pouze malými humanoidy, s nimiž zachází jako s otroky, propadl Kyrilianský věštec šílenství. Věštec je potěšen, že konečně našel vhodného partnera.

Vrentizianex poskytuje společnosti Atlan jako společníka přípravek Drench. Atlan se vydává s Drenchem na průzkum stanice Vrentizianex. Jeskynní systém se nachází v pohoří. Při svém putování narazí na jasně osvětlenou kopulovitou halu, v níž roste nespočet rostlin a stromů. Uprostřed sálu je trůn, který Kyrilianský věštec používá jen příležitostně, o čemž svědčí centimetr silná vrstva prachu. Když se Atlan posadí do křesla, zažije iluzi, která mu umožní sdílet bolest a klam Vargana. Obě místa jsou zřejmě nějak propojena. Extra smysl zachrání křišťálového prince před šílenstvím. Atlan padá z trůnu. Drench je pryč. Arkonid opustí věštcovu zahradu a na chodbě narazí na otroka. Oba pokračují v průzkumu. Zanedlouho se Atlan odebere do své kajuty. Ještě než Drench zmizí, Atlan mu pošeptá, aby se vrátil, až ostatní usnou.

Otrok uposlechne rozkazu a přijde do Atlanova pokoje se čtyřmi dalšími otroky. Arkonid se snaží získat Drench pro vzpouru proti Vidoucímu. Otroci však nechápou, čeho chce Atlan dosáhnout. Iniciativa je jim stejně cizí. Atlan vzdá snahu udělat z otroků revolucionáře a pošle je pryč.

Křišťálový princ si nechal ušít teplé oblečení. Pokusí se ze stanice utéct. Atlan rozbije okno v nepoužívané místnosti a vyleze ven. Je extrémně chladno a bezvětří. Při pokusu dostat se do skalní jeskyně asi 30 metrů nad zemí se Atlan zřítí a spustí sněhovou lavinu. Je zcela pohřben. Sníh pomalu taje pod vlivem tepla jeho těla a vzduchu, který dýchá. Náhle se ozvou zvuky. Někdo nebo něco se hrabe ve sněhu. Vynoří se červ s hlavou vysokou asi tři metry, dvěma velkýma nazelenalýma očima a více než 30 chapadlovitými orgány kolem hlavy a zaútočí. Atlan zabodne nůž hluboko do jednoho z očí bestie. Běsnící červ se začne stahovat. Atlan se jí drží a je unášen chodbou vedoucí vzhůru. Jakmile se Atlan dostane na povrch, je schopen sledovat svou vlastní stopu a vrátit se do horské pevnosti. Ve své kajutě stojí Atlan v plné výstroji pod horkým vzduchem ve sprše. Přichází Drench a vede ho k Vrentizianexu.

Věštec se zdrží v kopuli s černým stropem a přemýšlí o Atlantově kapajícím oblečení. Arkonid mu vysvětlí, že je to zábavný chlapík, který se z legrace sprchuje oblečený. Vrentizianex je nadšený. Už dlouho si neužil tolik zábavy. Když Atlan také uklouzne se svými mokrými botami a spadne na zem, je označen za Věštcova baviče. Atlan se posadí na schody trůnu a začne vyprávět o svých dobrodružstvích. Přikrášluje ty báchorky tak, že v nich zůstává jen zrnko pravdy. Po více než dvou hodinách toho má Kyriliánský věštec dost a opouští trůnní sál. Přitom se pohybuje na slepce velmi cílevědomě. Atlan je varován.

Drench přichází do Atlanova příbytku, aby Arkonidovi oznámil, že otroci jsou připraveni následovat ho ve vzpouře proti Vidoucímu. Počkají na jeho pokyn a pak zaútočí.

Vrentizianex vyzve Atana, aby se k němu vrátil. Ukáže na tělo zahalené látkou. Atlan odhrne přikrývku. Objeví se želatinová hmota o objemu asi deseti metrů krychlových, v níž plavou malé tmavé inkluze. Amébovitá bytost představuje celek všech těch srandistů, kteří se dosud starali o věštcovu zábavu. Hmota se začne formovat do humanoidního tvaru. Vytvoří se mu tvář, která se podobá tváři Křišťálového prince. Améba natáhne ruku směrem k Atlantovi. Ten couvá a zakopává o Vrentizianexovu pomyslnou nohu.

Plazmová hmota začne Atlan obklopovat a pohlcovat. Z Atlanova vědomí se začnou vypařovat informace, vzpomínky a nakonec i jeho osobnost. Křišťálový princ nakonec přestane existovat. Je zcela pohlcen amébou.

Iniciativu nyní přebírá extra smysl. Získá datové struktury ze vzpomínek améby a umožní Atlantovu vědomí znovu se objevit. Logický sektor přeruší vazby kolektivu a umožní Atlan převzít kontrolu nad amébou. Vrentizianex stojí napjatě před plazmovou bytostí. Atlan se hlásí prostřednictvím hlasotvorných orgánů. Věštec se domnívá, že jde o další z jeho dobře vymyšlených vtipů. Extra smysl začne znovu vytvářet Atlantovo tělo. Kolektivní mysl améby požádá Atana, aby plazmovou bytost zabil. Už nechce pracovat pro šíleného věštce. Améba uvolní Atlantovo tělo.

Křišťálový princ si musí uvědomit, že Drench a jeho otroci provedli nájezd na Vrentizianex a zaplatili za to životem. Byli zabiti bojovými roboty. Vrentizianex je z Arkonida zklamaný a nechápe, proč podněcoval otroky k revoluci. Atlan mu vysvětlí, že se chce ve skutečnosti jen vrátit na Kraumon ke svým přátelům. Kolektivní mysl dokáže zničit tělo améby. Bojoví roboti na Vrentizianexův rozkaz ochromí Atlan.

Fartuloon opustil Ištarinu vesmírnou loď. Ra se ocitne podveden ve své naději, že díky Atlánově smrti získá zpět Varganovu přízeň. Ištar je smrtí svého milence těžce otřesena. Neustále hledí do mrtvých očí Vrentizianexe, ale na jejich povrchu se neobjevuje žádný obraz. Ra je naprosto zdrcen situací, kdy se nevyrovná ani mrtvému muži, a je stále podrážděnější. Najednou se na očích objeví Atlanova tvář. Než se snad objeví další obraz, z něhož by se dalo odvodit, kde se křišťálový princ nachází, Ra rozřízne mrtvému Vrentizianexovi oči na dvě části nožem z flotily. Šokovaná Ishtar vytáhne zbraň a vystřelí na barbara. Ra jde dolů. Naštěstí pro něj Zlatá bohyně chytila paralyzér. Ve velitelství dvojité pyramidové lodi je mrtvé ticho.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Kristallprinz_und_der_Seher« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)