Atlan 185 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 185
Název:Základna flotily Trantagossa
(Flottenstützpunkt Trantagossa)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Vargani
« AT 184 • chronologicky • AT 186 »
Vydáno poprvé:1975
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. až 2. Prikur 10.498 da Ark (8023 před Kristem)
Mrtvý se probouzí - a vrah se třese o život

Na planetě Enorketron jsou důstojníci Tharmiron, Thorur a Zavor plně zaměstnáni v operačním středisku přistávací plochy sedm a relativně bezpečně dopravují těžce poškozenou hlavní loď ENTHARA na zem. To donutí výzkumnou loď BARGONNA čekat na vylodění, což velitele lodi poněkud rozzuří.

ENTHARA bezpečně přistává na kosmodromu. Její poškození je mnohem menší, než pozemní posádce popsal velitel Machavor Sarhagon. Poplach se podaří zrušit a BARGONNA může konečně přistát a vyložit údajně cenný náklad - dědictví technicky vyspělých lidí z neznámé planety.

Amarkavor Heng, velitel flotily na základně Trantagossa, dostává od sledovacích robotů zprávu o smrti mimozemšťana Ütr'ang. Hengovi je ukázán videozáznam z vězeňské cely entity. Zjistí, že se Ütr'angovo tělo zmítá v křečích. Tímto způsobem dává tvor najevo blížící se nebezpečí. Načasování se shoduje s přistáním lodi BARGONNA.

V bednách vyložených z BARGONNY je dvanáct neporušených těl velkých humanoidů s bronzovou kůží a dlouhými zlatými vlasy. Jedná se o devět mužů a tři ženy, kteří jsou okamžitě odvezeni do laboratoří k vyšetření. Vědci pod vedením Barilly zjistí, že těla jsou starobylá. Arkonidé nevědí, co si počít s technickým vybavením. Zařízení jsou příliš zvláštní. Důmyslný technik Psorro se domnívá, že jeden z předmětů identifikoval jako zbraň.

Mezitím Magantilliken, varganský kat, zjistí, že mu mocní Ledové sféry odepřeli přístup, aby se zásobil novou energií pro svou misi, jejímž cílem je zabít všechny Vargany v Mléčné dráze. K jeho zděšení se koná jakýsi soud, kde se projednává jeho neúspěch při lovu Ištar. Provede se úprava jeho vědomí, aby se mohl znovu soustředit na svůj úkol a nebyl rozptylován vzpomínkami na hostitelská těla. Mocní chtějí poslat Magantilliken zpět do Mléčné dráhy, aby získal novou energii. Nyní se však ozve Chapat, kterého Erinnyové unesli do Ledové sféry, a požaduje, aby se zdrželi zabíjení jeho matky. Síly Ledové sféry však jeho přání nemohou splnit, protože nebezpečí, které sféře hrozí od vzpurných Varganů, je příliš velké. Nikdo z nich se nesmí dostat do Ledové sféry, protože by to znamenalo její zánik.

Křišťálový princ Atlan v identitě Vregha Brathona se na člunu blíží k základně flotily v Trantagosse. Po přistání je Atlan vyzvednut kluzákem. Křišťálový princ je odveden do místnosti, kde se nachází asi 100 mužů, kteří trpí vážnou psychickou újmou. Skupina těchto mužů je brzy vyzvednuta a převezena dál. Tím se Atlan dostane do dlouhé chodby plné klecí. V této části základny je nesnesitelný zápach. Duševně nemocní jsou hrubě zavíráni do jedné ze špinavých klecí. Atlan se snaží chovat co nejnormálněji. Natáhne se na špinavou postel a po několika relaxačních cvičeních se mu podaří usnout.

Amarkavor Heng dostal zprávu od Zaroie da Kentigmilan, aby prověřil muže jménem Vregh Brathon. Osoba na fotografii je Hengovi nějak povědomá. Velitel nařídí Kiranu Thasovi, aby Brathona vyslechl. Pak se zaměří na náklad BARGONNY.

Mladý zdravotník Dareena si všimne Atana a dostane ho z klece. Ve své laboratoři, která jí slouží i jako byt, vede s Atlanem rozhovor, z něhož je zřejmé, že s poměry na základně flotily v žádném případě nesouhlasí a že Atlan je pro ni vysoce postavenou osobností a v žádném případě ne obyčejným vesmírným vojákem. Zdá se jí, že ho viděla na videopřenosu ze slavnostního převzetí ARK SUMMIA.

Aby dostali Brathona z ošetřovny, vymyslí plán. Dareena podává Brathonovi anestetickou injekci, aby ho mohla převézt na jiné oddělení. Na tělo mu také líčidly nanáší stopy po elektrických šocích, pevných poutech a dalších mučících znacích. Když vytlačí Brathona v bezvědomí na lůžku na chodbu, přijdou k ní agenti tajné služby, kteří si přišli pro vězně k výslechu, ale ten se ukryl. Aby se Dareena rozptýlila od Brathona, domluví si s agentem návštěvu kasina. Muž z tajné služby spokojeně odchází.

Magantilliken byl mezitím mocnostmi Ledové sféry znovu vyslán na lov. Hledá vhodné tělo. V převzetí moci mu brání tři těla téměř bolestivými údery. Jedná se o ženská těla. Další je také vyřazen, protože již vykazuje známky rozpadu. Další tělo připravené převzít vládu je mladé a silné. Magantillikenovo vědomí se ho zmocní. Když Kat otevře oči, s hrůzou zjistí, že se nenachází ve varganském zařízení. Probudil se na arkonidské základně. Znovu se mu nepodaří opustit tělo, jako už mnohokrát předtím. Také mu je zakázán vstup do Ledové sféry. Magantilliken se zvedne z tábora a vydá se hledat zbraň. V rohu laboratoře najde paralyzující paprsek, paprskomet a malé krabicové zařízení, které dokáže neutralizovat jakýkoli štít, působit na roboty a překonávat elektronické bariéry. Náramek s přístroji mu umožňuje vytvořit ochranný štít a antigravitační pole. Nebezpečné zbraně, které nehodlá nechat padnout do rukou Arkonidů, znehodnotí několika švihnutími zápěstí. Krátce poté do laboratoře vstoupí vědec Bher Gobon, kterého přemohou Magantillikové. Nyní má oblečení i kat. Jeho dalším cílem je najít vesmírnou loď.

Amarkavor Heng, který stále více trpí bludy o svém pronásledování, je zaskočen incidentem, který zachytilo sledovací zařízení ve vyšetřovací laboratoři. Jeden z vědců leží na podlaze bez oblečení a v bezvědomí. Jedno z nalezených těl se pohřešuje. Heng nařídí svým robotům, aby vědce, kteří se podíleli na ohledání těl, zatkli a vyslechli. Laboratoř je uzamčena a monitorována. Nakonec nařídí pátrání po pohřešovaném těle v různých pozorovacích zařízeních. Odveze se do bezpečí na identickou stanici vzdálenou několik set kilometrů od laboratoře. Zde vede únikový tunel přímo do hangáru, kde se nachází ke startu připravený SKORGON.

Doktorce Doreeně se podaří dostat Atana do vyšetřovny, kde pro něj získá propustku, aby mohl opustit oddělení pro duševně nemocné. Protlačí postýlku s Vregh Brathonem branou. Brathona se ujmou tři muži a odvedou ho do ubytovny, kde si může odpočinout. Po probuzení se Brathon zapojí do rozhovoru se Shelonem. Přestože ho jeho mimořádný smysl stále varuje, aby cizinci, který se zřejmě až příliš dobře vyzná na ošetřovně, nevěřil, nechá ho Atlan popsat možnosti úniku.

Varganský kat dorazí na povrch planety Enorketron a ocitne se v kopulovité budově uprostřed rozlehlého kosmodromu. Tam ho zastaví stráže a pošlou ho zpět do podzemí. Magantilliken je nucen zjistit, že se nachází na obrovské vojenské základně, kde na nejdůležitějších místech panuje přísná disciplína. Nebude snadné najít vesmírnou loď, která by mu umožnila opustit planetu, a poté nerušeně opustit sluneční soustavu, pravděpodobně zabezpečenou těžkými zbraněmi. Vargan si jako další cíl vybere velitele základny, protože jen on bude mít k dispozici vesmírnou loď, která se může relativně volně pohybovat po celé soustavě.

Vregh Brathon se svěří Shelonovi. Oba muži se dostanou do kanalizačního systému základny kabelovou šachtou. Odtud už není daleko do skladovací haly, kde mají službu pouze roboti, kteří se o dva Arkonidy dále nestarají. V tomto sále si Shelon nechá spadnout masku. Chce Brathona předat tajné službě a vytáhne malou paprskovou zbraň. Brathon se dokáže schovat za bedny a kontejnery. Vyleze na hromadu beden a shodí do hlubiny bednu plnou kbelíků s barvou. Shelon je celý pokrytý lepkavou barvou a vypadá groteskně. Vregh Brathon se vyškrábe zpátky na zem a hodí práskači na hlavu kbelík s barvou. Shelon padá, ale zbraň drží v ruce. Brathon zasazuje silný hák na bradu, který Shelona posílá do říše snů. Atlan si vezme zbraň, průkaz totožnosti a ruční vysílačku. Ještě než vyjde z haly, aktivuje vysílačku a na obrazovce rozpozná Vargana hledaného rozvědkou. Je si jistý, že právě Magantilliken se objevil na Enorketronu a převzal nové tělo.

Vregh Brathon se ukryje v jedné ze svobodných zón planety, která nepodléhá trvalé kontrole úřadů. Tam se v hospodě setká s Gajanou, starší arkonidskou ženou, která ho vezme do svého malého bytu. Atlan se konečně může znovu osprchovat a oblékne si nové oblečení. Některé nalepené bioplastové proužky mění Brathonovu tvář. Gajana mu také pořídí nový průkaz totožnosti, který však příliš pečlivě nezkoumá. Takto vybaven se Atlan vydává hledat Magantillikena, neboť pouze vybavení Kata mu může umožnit zorganizovat vesmírnou loď, s níž by mohl opustit Trantagossu a pokračovat v honu na Ištar.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Flottenstützpunkt_Trantagossa« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
7.7.2022
1565 před NGL
30. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459767.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál