Menu

Luna (řecky, latinsky) je výraz pro Měsíc planety Země; lemurský název byl Suen. V římské mytologii byla Luna milenkou Měsíce.

Na Luně se nacházela hyperinpotronika NATHAN, a hlavní základna flotily a zbrojní planeta Solárního impéria a v současnosti má podobný význam pro Ligu Svobodných Pozemšťanů.

Dějiny

52.288 let před Kristem

První expedice s deformátorem nulového času do roku 200.000 před Kristem ztroskotá kvůli rušivému impulzu uvnitř Sextadimové-polostopy v roce 52.288 před Kristem (4112 dha-Tamar). Důvodem pro to, bylo zařízení Cappinů pro blokování cestování v čase.

Expedice objevila na pozemském Měsíci podstatnou komponentu zařízení Zlatého vřetena a zničila ho. Bylo 30 metrů dlouhé, uprostřed 8 metrů tlusté a maximální průměr 15 metrů.

Také časová stanice Mistrů ostrovů na Traversanu, stroj času Ulebů v systému Enemy, který použil Roi Danton a snový meditátor Merkoš z galaxie Maasbar, byl v průniku do hluboké minulosti zablokován Cappinským zařízením. Roi Danton a Merkoš přistáli na pozemské genové stanici v roce 200.000 před Kristem. Teprve s Dakkar-snímacím rezonátorem mohli být rušivé impulzy uvnitř Sextadimové-polostopy, které byly vyvolávány takzvaným časoprůvlakem (zeitläufer), kompenzovány, takže deformátor nulového času mohl proniknout do hluboké minulosti.

49.988 před Kristem

V lemurské době byl Suen rekreačním střediskem pro umělce a vědce. V roce 49.988 před Kristem pokrývalo zahradní město M'adun o velikosti 1200 kilometrů celý povrch Mare Imbrium. Zde umístěný Klub Luna ukrýval tajné časové experimenty na Suenu.

49.488 před Kristem

Na Suenu se nacházely těžce vyzbrojené pevnosti s dalekonosnými zbraněmi pod velením časového agenta Rovza. S jeho pomocí chtěl Toser-Ban, Faktor VII Mistrů ostrovů, zničit přelétající CREST III. Nalákal vlajkovou loď Solární flotila do systému Apsu, zatímco použil ztroskotanou skupinu Dona Redhorse jako volavku. Plán se nezdařil, Toser-Ban byl zastřelen Atlanem, a vlajkové lodi se podařilo uprchnout.

1971

V roce 1971 musel arkonidský křižník AETRON nouzově přistát na Měsíci. Tam narazila americká expedice STARDUST s Perry Rhodanem a Reginaldem Bullem na Arkonidany Cresta a Thoru. AETRON byl v roce 1971 zničen útokem tří pozemských kosmických lodí pod velením Michaela Freyta.

1972

V květnu 1972 byl GREYHOUND z NATO vyslán na Měsíc s úkolem pátrat v troskách zničeného AETRONU po zužitkovatelném materiálu a přístrojích. Tím se měl nabourat vědomostní a energetický monopol Třetí moci.

1980

Východní blok zabavuje stanici s 200 dalekonosnými raketami s atomovými hlavicemi na Měsíci. 19. června kolem 22:10 je odpálí proti Zemi. Rakety jsou zničeny stíhací eskadrou Třetí moci.

1982

Od roku 1982 udržuje Třetí moc na jižním pólu základnu s velkou vysílací stanicí.

2030

V roce 2030 existuje už na Měsíci několik loděnic, ve kterých jsou budovány lodi pro Solární flotilu.

2043

Thořin memoriál, poslední místo odpočinku Arkonidanky Thory da Zoltral, je postaven na Luně. Byl umístěn na místě prvního setkání Terranců a Arkonidanů, v místě dopadu AETRONu.

2045

V letech po roce 2045 byla Luna přebudovávána na zbrojní svět, srovnatelný s Arkonem III.

2115

Po mírové smlouvě s Posbii dodá centrální plasma ze Světa sta sluncí požadované množství bioplazmy pro stavbu NATHANA, hyperinpotroniky gigantických rozměrů.

3460

Luna byla v roce 3460 společně se Zemi přes sluneční transmiter Slunce-Kobold transportována do Mahlstromu hvězd, tam se Zemí umístěna na oběžnou dráhu kolem slunce Medaillon, se soustavou Medaillon byl v roce 3581 přes Schlund přesunut do galaxie Ganuhr a později v roce 3585 transferován přes dimenonální tunel mezi v černou díru se přeměnivšího slunce Medaillon a Koboldem zpět do sluneční soustavy.