Menu
Informace o postavě:
Další jména:Jaboš yl Karatš
Přezdívka:Skleněný
Datum narození:?
Úmrtí:3587
Výška:2 m
Národ:Oproňané
Popis:vysoký, štíhlý, průsvitná kůže
Tituly:Člen Sboru mutantů, Mutant - frekvenční měnič

Oproňan Merkoš se původně jmenuje Jaboš yl Karatš. Díky své parapsychické schopnosti je tzv. frekvenční měnič (Hlas zla). Pro svou téměř průsvitnou kůži se také někdy nazývá Skleněný.

Původem pochází z planety Opronos (soustava Aheiku, galaxie Maasbar). Ani poloha galaxie Maasbar, ze které Merkoš pochází, není známa.

Popis

Merkoš je vysoký dva metry, štíhlý, jeho tělo je z velké části válcovité, ruce a nohy jsou tenké a dlouhé a šestiprsté, mezi prsty má plovací blány. Kůže je sklovitá, čirá a tak průsvitná, že jsou vidět žíly a dokonce i částečně vnitřní orgány. Merkošova kostra je pružná a poddajná; může své končetiny dokonce zauzlovat. Hlava je přibližně kulovitá a měří asi 35 cm. Protože je lebeční kost také napůl průsvitná a Merkoš nemá žádné vlasy, třpytí se jeho mozek podle osvětlení skrz.

Kulaté oči bez víček měří 6 centimetrů, jsou tmavě zelené, živé a obě na stejném místě jako u Terranců. Merkoš ale na hlavně nemá žádné ušní boltce: jeho dírky po uších jsou párové a nacházejí se na obou stranách lebky, mohou se také podle potřeby uzavírat kožním záhybem. Nos nebo jiný viditelný čichový orgán schází. Merkošovu obličeji dominují ústa, jeho rty jsou srostlé s chobotem a dají se ohrnout až 20 centimetrů. Ústa slouží k rozmanitým potřebám. Nepřijímá jimi jen potravu, nýbrž i dýchá. Mimo to je používá i k artikulaci.

Charakteristika

Merkoš dokáže dlouhé hodiny mluvit o dávno prožitých událostech. Je pokládán za neústupného. Ačkoliv při nasazení stále znovu ukazuje, že všechny své problémy dokáže vyřešit Hlasem zla, není ani z poloviny tak bojovný, jak se vždy tváří.

Prapsychické schopnosti

Dříve měl Merkoš schopnost tak zvané snové meditace a mohl cestovat časovou rovinou sám s pomocí vlastních psionických sil. Tuto schopnost ztratil, když podnikl svou 4. cestu časem do minulosti a byl chycen Ovaronovým časoměničem se sextadim polem. Poté musí být důkladně vyšetřen na Saturnově měsíci Titanu. Místo snové meditace ale Merkoš získá nové nadání, které nazývá Hlas zla.

Parapsychická schopnost Merkoše tkví v tom, že vyzařuje psionickou intervalovou energii quintadim povahy. Při příslušné intenzitě (minimálně 1 megapsion) dokáže vytvořit zničující usměrněnou energii, stejně jako intervalový zářič. Protože současně s tím troubí svým pseudochobotem vysokofrekvenční zvukouvou frontu, dostane jeho schopnost jméno. S tímto Hlasem zla je Merkoš jednoduše nazýván frekvenční měnič.

Na Titanu se Merkoš setkává z údajně mrtvým Roiem Dantonem. Oba se účastní čtvrté terranské Expedice deformátor nutového času, která se dostala na Titan roku 196.584 př. Kr., do relativní přítomnosti roku 3434.

Životopis

  • 196.584 př. Kr. - Merkoš se při své 4. cestě časem setkává s Roiem Dantonem na Titanu.
  • 3434 - Merkoš doprovází čtvrtou terranskou Expedici deformátor nulového času do relativní přítomnosti.
  • 3437 - účast na expedici MARCO POLO do Gruelfinu jako nový člen Sboru mutantů.
  • 3441 - Merkoš se účastní průzkumu Roje s GOOD HOPE II a pronikne s GEVARI do Roje.
  • 3441 - Merkoš je na palubě MARCO POLO, když vnikne do Roje.
  • 3460 - Merkoš se vydává s Terrou a Měsícem do Mahlstomu hvězd.
  • 3540 - Merkoš doprovází Perryho Rhodana na SOL.
  • 3587 - Merkoš vchází do ID.
  • 1291 NGL - Merkoš je - i s ostatními parapsychicky nadanými - nakrátko uvolněn z ID, aby superinteligenci pomohli v Kotli DaGlauše a Salmenghestu.

Pocty

Michael Rhodan po něm pojmenoval svůj modul GILGAMEŠEMERKOŠ.