Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1230
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1230
Název:Psychomráz
(Psychofrost)
Autor:Thomas Ziegler
Cyklus:Chronofosíle - Vironauti
Vydáno poprvé:1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 428 NGL = 4015
Reportér se hlásí - zpráva z říše mrazu
Hlavní postavy románu:

Krohn Meysenhart - slavný komunikační specialista

Yürn - Ledový

Perry Rhodan - Terranec přijímá nekalkulovatelné riziko

Gucky - myšob se zase jednou ukáže jako zachránce v nejvyšší nouzi

Tormsen Vary - náčelník Ledového houfu

Ze SKLADU1) řídí Pán Elementů použití Ledového houfu, který je tvořen oběťmi »Elementu zimy«2). Do Minussvěta spadlých dvanáct milionů bytostí a dvacet tisíc neživých objektů, ke kterým patří Posbijská planeta Chrot3), se dostalo, poté co byli odraženi od cizího vesmíru, do nuladimenzionální prázdnoty multiversa, ze které je zachránil Pán Elementů. Kvůli uměle provedené metamorfóze na součást Minussvěta, potřebují Ledoví pro nasazení v Einsteinově vesmíru strukturální kokon, který zabraňuje obnovenému odpuzení a používá se ke stabilizaci teplotního gradientu mezi standardním universem a Mínus-světem. Tím dochází k Psychomrazu, který se stává lokální překrytovou zónou, ve které panují zákonitosti obou univers, a která u Ledových vyvolává duševní a tělesnou trýzeň a duševní přehřátí, což způsobuje agresí provázené zakalení vědomí. Zatímco už i jeden jediný Ledový v dosahu překrytu v Einsteinově vesmíru vyvolává psychomotorickou komponentu Psychomrazu4), klesá tam, jakmile se sejde pět Ledových, kvůli kryofyzikální komponentě teplota o to silněji, čím více Ledových je na jednom místě. Když dvacet Ledových jeden pozemský den nepřetržitě působí na tvora standardního universa, promění se kvůli metamorfické komponentě sám v Ledového a ztrácí tak všechny osobní vzpomínky a své staré povahové rysy. Protože Ledoví jsou vábeni mocnou, ze signálního plamene pocházející psionickou energií5), která Verth obklopuje jako aura, věří Pán Elementů, že toto centrum chronofosílie Eastside Ledový houf zničí, protože jeho členové činí národy Mléčné dráhy zodpovědnými za jejich vzrůstající útrapy. Když Pán Elementů zkusmo přenese 20000 Ledových z Minussvěta na planetu Zülüt6), materializuje se jeden z nich, Yürn, bývalý navigátor YÜRZIIM z flotilního svazu Si'tia7), kvůli chybě v KISCHI4).

Když je Yürn napaden přibližující se robotskou lodí, je mediální tender 18. července 428 NGL ostřelován paralyzačními paprsky z KAŠMIRU, korvety BÁZE. Ledový, který se jako první probudí z ochrnutí, vysadí posádku KISCHE ve skafandrech do vesmíru a odlétá na Zülüt. Posádka Krona Meisenharta je zachráněna a odvezena k BÁZI.

V rámci »Operace Winterplanet« přistanou Perry Rhodan, Gesil, Gucky, Taurec, přežívací specialista Irisne, Vortex a Calincula, Lutz Satzinger, velitel KAŠMÍRU, díky xenoformaci8) zinteligentněné mechy Krehl a Meisenhart na planetě Hanen, na které kvůli kryofyzikálnímu působení Psychomrazu panují poměry doby ledové. Vedle desetitisíc obyvatel Hanenu se také Irisne a Calincula stanou oběťmi metamorfované komponenty Psychomrazu. Rhodan zařídí, aby planeta byla evakuována jednotkami GAVÖKu. Záhadný Krehl získá Rhodanovu skupinu dočasně pod svou psychickou kontrolu a upozorní na ně Tormsena Varyho9), velitele Ledového houfu, který se jako poslední Ledový ukáže na Zülütu. Zatímco Krehl a Satzinger na Zülütu zmizí, vrátí se Rhodan, Gesil, Gucky, Meisenhart, Taurec a Vortex zpět na KAŠMÍR. Deset tisíc světelných let od Verthu se mezitím materializuje, obklopen dvaceti tisíci kosmických lodí, průmyslový svět Chort v oblasti hvězdného tunelu vytvořeného signálním plamenem10). Flotila Ledových se okamžitě vydá na cestu na Gatas.