Menu
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Action, svazek 9
Název:Mutant zapalovač
(Der Zündermutant)
Autor:Marc A. Herren
Vydáno poprvé:25. července 2008
Vydáno v češtině: -
Čas děje: duben 2166
Smrtící mutanti z Terry - dostanou se do diplomatického boje
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Velký administrátor se připlete do diplomatického sporu.

Ivan Ivanovič Gorašin - Mutant zapalovač má zvláštní druh krize identity.

Lok-Aurazin - Prim-Regent baží po moci.

Athurn del Falkan - Kníže Falkanu se vidí jako významný vládce svého světa.

Gucky - Myšob se pokusí vyřešit kritickou situaci.

Pro knížete Athurna del Falkan je planeta Falkan centrem hvězdokupy Demetria. Falkan je ale především také opravdovým křišťálovým světem, neboť na úrovni rovníku vyrůstá kolem celé planety pás z krystalických nerostů. Takový zázrak se nevyskytuje ani nikde v Thantur-Lok ani v celé Debara Hamtar, Pustém ostrově, jak Arkonidané říkají Mléčné dráze. Nyní je ale kníže svým extrasmyslem informován o politických událostech, neboť před chvílí na Falkanu přistála putovní loď Grallů, MAGARSKÝ KVĚT. Jedním z jejích pasažérů je i vůdce Spojeného impéria, Velký administrátor Perry Rhodan.

Terranec se o knížeti více dozvídá až 1. dubna 2166. Je ženatý se svou sestřenicí Mifany del Falkan a byl dle starých tradic vyškolen jako Dagorista. Del Falkan ale především velí tak zvaným Kalichům cti. Ve skutečnosti se jedná o pět set jednomístných vesmírných stíhaček, kolem nichž už teď koluje mnoho legend. Kdyby byly použity k boji proti Regentům energie, byli by ve veliké výhodě.

Společně s Cosmai Ceterou, Administrátorkou planety Trafalgar, se Perry Rhodan ocitá tváří v tvář vládnoucímu páru v Paláci křišťálů. Del Falkan má na sobě své dračí brnění, které je staré více než 5000 let a je v něm zapracována kost Yillod-Zhymii. Usiluje především o obnovení Gwalonovy smlouvy. O tu ale Velkému administrátorovi vůbec nejde, snaží se informovat ho o novém nebezpečí, které opět vychází z Magadonů. Zdá se, že nositel buněčného aktivátoru udělal diplomatickou chybu, když požádal o podporu Kalichy cti. Del Falkan jeho otázku ignoruje a místo toho naráží na Rhodanovy vojáky. Těmi myslí mutanty, z nichž ho fascinuje především Ivan Ivanovič Gorašin. Nakonec »zapalovač« je již na cestě na Falkan.

Před dvěma dny: Lok-Aurazin a Regenti Ker-Sawolak, Sel-Parsulin, Pal-Singaro a Orl-Mesnita se dostávají k AURATII. Na palubě lodi je zjevně všechno mimo provoz, a ani ČEPEL POZNÁNÍ, lodní mozek, se nehlásí. Poté se objeví dokonce i regentští gardisté, kteří se vůči nim chovají nepřátelsky. Podaří se jim ale telekineticky zničit jejich androidské mozky. Zrádce O-Mare-Teska musel na lodi nastražit několik pastí a neobvyklá technika poukazuje na energetické tlumící pole. Kromě toho se zdá, že líheň AURATIE je stále ještě aktivní. Regenti tedy mají před sebou hodně práce, než se jim vlajkovou loď podaří plně převzít do jejich rukou.

V podvečer 1. dubna přistává na Falkanu křižník EL BERIEL a jeho palubu opouští Gorašin. Dvojhlavý mutant je i dnes ponořen do hádky se sebou samým. Ivan je starší a zamlklejší, zatímco Ivanovič je mladší a upovídanější. Oběma samostatným osobnostem s jen jedním tělem slouží jejich hádky jako psychologický ventil, aby byli vůbec schopni takovýto život přestát. Ve společnosti ostatních mutantů se sice cítí být akceptováni, většina lidí je ale stále ještě vidí jen jako monstrum. Pravé přátele vidí jen v Rhodanovi, Guckym a Betty Toufry.

Posléze Rhodan posílá Tako Kakutu, Ilta a Wuriu Sengua k Hluboké trhlině, největší vodní ploše na Falkanu. Ta je 200 kilometrů široká, více než 3000 kilometrů dlouhá a až 9000 metrů hluboká. Tam by měli najít ztracenou AURATII. Velký administrátor sám navštíví s Gorašinem ještě jednou knížete. Vedle Cetery je na Falkanu také Aras Noarto, mutant Tama Jokida byl nakonec z hvězdokupy Demetria převelen na jiné místo.

Při dobývání líhně je smrtelně zraněn Menta-Regent Pal-Singaro. Tam jsou již od příchodu Regentů vyráběny nové klony. Tito androidi Klamači vypadají jako Magadoni a prudce na ně útočí. Než jsou přemoženi, podaří se deaktivovat tlumící pole. Zůstává zde ale otázka, zda bude možné líheň opět použít. Nejdříve ale Regenti musí najít centrálu AURATIE.

V průběhu dalšího rozhovoru oznámí Rhodan knížeti, že Regenti pobývají na Falkanu, protože je zde ukryta jejich vlajková loď. Del Falkan, který Gorašinovi lichotí, což působí především na Ivana, se chová triumfálně. Poté se objevuje grallský protektor E-Retara-Xeroon, který přiletěl s válečnou lidí KŘIŠŤÁLOVý HLEDAČ na orbitu. Na palubě se nacházejí grallští válečníci a Magadu, kteří se konečně chtějí zbavit útisku Magadonů. Del Falkan povolí jejich nasazení v Hluboké trhlině.

Rhodan a Gorašin brzy ráno 2. dubna doprovází Grally a Magady k vnitrozemskému vodstvu. Tam jsou překvapivě napadeni neznámým počtem Plenitelů. Gorašin se stává zbraní a po chvíli opět zjedná klid. Přitom především Ivan přestává myslet na to, že není jako dvouhlavá nestvůra Zarporikova ze staré ruské pohádky, ale jako člověk na Rhodanově straně. A když už, podobá se Zarporikova spíše Regentům energie. Nakonec je ale Gorašin zraněn a na nejbližší dobu vyřazen z boje.

Mezitím sní del Falkan ve svém paláci o smlouvě s Gwalonem - a o trůnu Arkonu. Když ale uvidí první záběry z Hluboké trhliny, oznámí svým poddaným, že začala válka.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:PRA9« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)