Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 322
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 322
Název:Gigant se probouzí
(Ein Gigant erwacht)
Autor:William Voltz
Cyklus:M-87
Vydáno poprvé:1967
Vydáno v češtině:2001
Čas děje: 2435
Žijící loď startuje - a začíná honba na časové zločince
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Velký administrátor Solárního impéria

Tro Khon - gigant se probouzí

Dolan - Tro Khonova živoucí loď

Major Daveen Reis - velitel kurýrního křižníku GOLDEN STAR

Kapitán Camaron Olek - geniální kosmonaut

Poručík Zabrok - objevitel zvláštního fenoménu

Doktor Fram Hastings - vědec na palubě GOLDEN STAR

Bezprostředně před tím, než Solární maršál Julian Tifflor 22. prosince 2435 s dvaceti tisíci dalšími loděmi Solární flotily dorazí do Velkého Magellanova mračna, se objeví OLD MAN, přejde na oběžnou dráhu kolem Navo-Sever a zajistí se vypuštěním 15‘000 ultrabitevních lodí proti útokům.

Ve stejný den dorazí pětidimenzionální alarm potemnělých mateřských krystalů1) ke třetí planetě slunce Modula a probudí tam v ledové jeskyni spícího Dvojkondičního Tro Khona z jeho 31 let trvajícího hlubokého spánku. Časový policista, který se označuje za Vibračního strážce, má vzhled Haluťana, je ale čtyři metry veliký. Jako tlustý, bílý červ, objímá jeho šíji symboflexní partner, symbiont, který svému nositeli dává schopnost vidět desetinu sekundy do budoucnosti2).

V roce 2388 vedl Tro Khon akci krystalových agentů proti Quintovu centru3), protože fyzikální efekty, které v Magellanu vyvolaly experimenty USO s transformačními děly, byly interpretovány jako počátek časových experimentů. Když byl v roce 2404 zaregistrován nedobrovolný časový skok CRESTU III4), pověřil Tro Khon Trojkondiční, aby Terrance jako provinilce proti časovým zločinům potrestali5). Selhání Perliánů nyní Časovou policii nutí k zásahu do událostí.

Dvojkondiční aktivuje svůj Dolan, slabě inteligentní, uměle vypěstovanou bytost, která se svými vnitřními dutinami a v nich umístěnými agregáty v krystalickém stavu představuje sto metrů velikou živoucí kulovitou kosmickou loď6). Funkce Dolana řídí sympózium sedmi exekutorů. Jsou to vědomí sedmi inteligentních bytostí, které vibrační strážce oddělí od jejich těl. Tro Khon musí poznat, že za navigaci kompetentní Exekutor I zemřel. Časový policista odstartuje a dá Perliánům rozkaz zničit Modulu III intervalovými děly.

V lehkém křižníku GOLDEN STAR, který je jako součást reléového spojení umístěn v systému Modula, naléhá první důstojník, kvůli mnoha porušením předpisům na kapitána degradovaný Camaron Olek, na svého velitele, aby ho kvůli nudnému úkolu lodi pustil se space-jetem prohledat trosky planety. Olek, kosmonautický génius, zaměří impulzy Dolanu a přistane se svým člunem na zdánlivém planetoidu. Tam Tro Khon Terrance přemůže a udělá z něj nového Exekutora I. Následně Dolan zničí GOLDEN STAR.