Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 772
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 772
Název:Strašidlo z Vrinosu
(Das Gespenst von Vrinos)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Afilie
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3582
SOL se vydává na dlouhou cestu - a Gucky přijímá poselství z nicoty
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec se vydává se SOL znovu na dlouhou cestu

Reginald Bull - pomůže svému příteli Guckymu při přemýšlení

Dobrak - mistr počtář Kelosků

Gucky - myšob potká "strašidlo v Vrinosu"

Tim Whalen - muž opustí SOL

Sorka, Krong a Reng - trojice obyvatel malé planety Vrinos

Na přání vlády Ovaronovy planety nechá Perry Rhodan vypnout Maelstromský maják. Poté co je výrobní zařízení na nugas zabudováno, opustí SOL 3. srpna 3582 Ovaronovu planetu. Start proběhne náhle, aby se zabránilo zákroku žen, kteří nesouhlasí s tím, že Reginald Bull a Roi Danton mají zůstat na palubě SOL.

Při rozhovoru Dobrak Perry Rhodana znovu varuje, aby Zemi nenásledoval přes Schlund. Energetická mohutnost n-dimenzionálního silového pole by mohlo, ve srovnání se Zemí, relativně malou SOL, zničit. Mistr počtář doporučuje, aby se radši zvolil přímý let k místu, kde Keloskové přibližně vypočítali pozici systému Medaillon, přičemž by se muselo proletět několika galaxiemi. Kromě toho objasní mistr počtář Rhodanovu strukturu mocností kosmického řádu, které přirovnává k modelu cibule, kde jednotlivé slupky představují stupně vývoje, kterými národ může procházet. Jádro odpovídá prvotnímu zárodku života příslušného světa. Nejvnitřnější slupku tvoří civilizace, která provozuje jen kosmické lety ve své vlastní sluneční soustavě, další slupka národy, které ovládají interstelární kosmické lety, třetí »superinteligence«, jejichž mocenská oblast zahrnuje clustery galaxií a která se stará a vládne zdejším národům. Superinteligence je nezranitelná tvory z nižší vývojové vrstvy, ale ohrožují jí kosmické katastrofy a další jí podobné bytosti, které se snaží o rozšiřování své mocenské oblasti. Dobrak si je jistý, že superinteligence ID nejednala nezištně, když podporovala kosmický vzestup Terranců, protože jejich vzrůstající síla se počítá i k její moci1).

Mezitím dojde v SOL k neúplné materializaci nějakého válce, a Gucky se stane obětí bolestivých telepatických pokusů o navázání kontaktu. Myšob, který je přesvědčen o tom, že se jedná o posla ID, se teleportuje ke geologovi Timu Whalenovi na sotva dvě stě tisíci kilometrů od SOL vzdálené malé planetce Vrinos, která má průměr pět set kilometrů, aby tak unikl telepatickým impulzům.

Vrinos obývají Morkerové, dvounozí, zavalití živočichové se zelenou kůží a dvěma hlavami se čtyřma očima. Jsou to potomci tisíců prospektorů, kteří zde ztroskotali, když planetoid před staletími prolétal systémem Karos, jehož druhá planeta byla domovským světem Morkerů. Gucky a Whalen se setkají s Krongem a Rengem, dvěma členy skupiny rebelů, kteří nesouhlasí s politikou vrchního střelmistra Sorka a jeho tří podřízených. Rebelové chtějí opustit Vrinos na kosmické lodi, dříve než bude vyčerpáno nerostné bohatství planetoidu, a založili si proto tajnou loděnici. Hluboko v jádru Vrinosu objeví Gucky posla ID, který si říká Homunk II2). Byl z pověření superinteligence na cestě, aby vyhledal Perryho Rhodana, zachytilo ho ale energetické pole planetoidu a teď tu musí strašit jako světélkující přízrak. Dříve než ID svého posla stáhne zpět, zprostředkuje myšobovi úlomkovitě, že se superinteligence a Terranci na Zemi blíží k velkému nebezpečí, které se nazývá BARDIOC3) a kterému se ID nemůže vyhnout. Zatímco se Gucky teleportuje zpátky na SOL, zůstane Whalen dobrovolně u Morkerů, aby jim pomohl při stavbě kosmické lodi, a tím ušetřil SOL zpoždění, které by si vyžádala záchrana rebelů.