Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 255
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 255
Název:Zakázané pásmo
(Sperrzone Andromeda)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Mistři ostrovů
Vydáno poprvé:1966
Vydáno v češtině:2000
Čas děje: 2404
Jsou to sektoroví strážci! Vypadají jako lidé ze Země - ale bojují za Andromedu...
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Velký administrátor Solárního impéria a šéf expedice do Andromedy

Kalak - kosmický inženýr

Gucky - myšob vypravuje o narození syna

Brenda, Hokota, Bogolo a Mologat - čtveřice mužů z Andromedy

Icho Tolot - pohled Haluťana působí smrtelně

Ramolo - zvědavý admirál

Oficiální český název tohoto dílu je nepřesně přeložen. Správný název by měl znít: Zakázaná zóna Andromedy.

V Andro-Alfě se šíří bojové akce1). Terranský křižník MOSAKA pozoruje, jak vzbouření Maahkové nalákají do pasti velkou odvetnou flotilu Mistrů ostrovů, ke které se připojilo třicet až čtyřicet pomocných národů z Andromedy. Kurýrní loď z Gleamu dorazí k platformě KA-laciný, která mezitím přišla na kruhovou dráhu kolem Ollusu, a informuje Perryho Rhodana o vývoji v Andro-Alfě.

6. března 2404 vletí CREST III poprvé do nitra mlhoviny Andromeda. Dvacet tisíc světelných let velkou kulovitou oblast v centru této galaxie prohlásili Mistři ostrovů za zakázanou zónu. Kalak vysvětluje, že mocní Tefrodi, úzcí důvěrníci Mistrů ostrovů, jako sektoroví strážci kolonizovali planety pět set světelných let široké výstražné zóny, která zakázanou oblast obklopuje. Při dosažení této zóny zachytí hyperrádiová zařízení CRESTU III varovné zvukové signály a barevné symboly. Výstražný systém sektorových strážců je umístěn na jejich hlavním světě Tefrod, který jako třetí obíhá kolem žlutého normálního slunce Tefa.

Gucky vypráví Kalakovi asi o rok starém narození svého syna. Již před narozením měl malý myšob telekinetické schopnosti. Mateřské lůno upustil mladý Ilt teleportací. Instinktivně se Guckyho syn teleportoval k planetě Tramp2), k dávno zničenému domovskému světu myšobů. Tam Gucky, seržant Dirk Börk a myšobové Gecko a Ooch zachránili s moskyto-jetem kulovitý objekt z vesmírného prostoru. Jednalo se o bublinu se stlačeným vzduchem. Jakmile se ho Guckyho žena Iltu dotkla, pouzdro splasklo a objevil se jako ruka velký mladý myšob3). Gucky oznamuje dále, že myšobí žena nikdy nepřivede na svět více než dva nebo tři potomky a že mezi dvěma porody musí ležet nejméně padesát roků4).

Na okraji výstražné zóny obsadí majorem Donem Redhorsem vedené komando vrak válcovité lodi Gaidů, který Tefrodi rozstříleli. Gaidové mají ramenatá, člověku podobná těla. Na deset centimetrů dlouhém trubicovitém krku sedící, bezvlasá hlava je ale velká jen jako pěst a na přední straně sedí pouze velké fazetové oko. Stejně tak jako mluvící otvor a otvor pro přijímání potravy se nachází mozek pod hrdlem v hrudi. Zatímco muži z CRESTU zkoumají kosmickou loď Gaidů, vynoří se asi 100 metrů velká tefrodská kulová loď, která se svým rovníkovým prstencovým zesílením nápadně podobá terranským křižníkům. Loď zaútočí na vrak a je zničena CRESTEM III. Jen tefrodský důstojník Hokota, poddůstojníci Bogolo a Mologat a kadet Brenda přežijí a jsou přivezeni na palubu CRESTU. Nejpřekvapivější je, že jsou Tefrodi zcela podobní člověku5).

Po lékařském vyšetření se čtyři vězni osvobodí. Brenda je zastřelen robotem. Když Bogolo a Mologat potkají Haluťana Icho Tolota, zdánlivě ztratí rozum a zabijí sami sebe6). Mezitím se Hokotovi podaří opustit CREST s moskyto-jetem. Dříve než je sestřelen, varuje rádiově tefrodskou stanici BX-570 před mocným CRESTEM.

Tefrodský admirál Ramolo ale předpokládá, že Hokota natrefil na samotné Mistry ostrovů a byl od nich potrestán. Protože mnoho velitelů jeho názor nesdílí, soustředí Tefrodi sice armádu strážních křižníků, na CREST ale nezaútočí.