Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1701
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1701
Název:Ayindiové
(Die Ayindi)
Autor:Peter Griese
Cyklus:Velká kosmická záhada / Ayindiové
Vydáno poprvé:1994
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1216 NGL = 4803
Po transferu na Charon - první kontakt s národem Moiry
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - nesmrtelný pozná tajemství Velké prázdnoty

Moira - žoldnéřka trošku poodhalí závoj minulosti

Atlan - Arkonidan zůstává jako vždy nedůvěřivý

Hamiller - syntronika BÁZE ve velké akci

Manuel a Vedat - dva Terranci na scestí

Zatímco vesmír přirovnává k Möbiovu pásku, vysvětluje Moira galaktikům, že jejich dosavadní představy o přírodě byly kusé. Vedle jim známého prostoru existuje ještě druhá strana, kterou Moiřin národ, Ayindiové, nazývají Arresum, zatímco druhou stranu označují jako Parresum. Tam, kde se v Parresu nacházejí nebeská tělesa, může v Arresu existovat jen prázdný prostor. Adekvátně vyplňuje oblast Arresa, která odpovídá Velké prázdnotě, mohutná galaktická kupa. Spontánně pozná Atlanův extramozek, že to vysvětluje problém chybějící hmoty u pulzujících univers. Moiřino vysvětlení také ukazuje v novém světle polyoptické schopnosti dvojčat Vandemarových. Díky zažehnutí izotopů vodíku 5H proměnila Moira Samplery v pasážní světy a vytvořila jedenadvacet průchodů. Ohnisková planeta Charon byla současně se STYXEM a ODINEM přesunuta do Arresa a získala tak jako všechny předměty a živí tvorové, kteří přejdou na druhou stranu, negativní strangeness1). Pasážní světy Arresa se všechny nacházejí v systému modrého slunce Aariam, centrální soustavě Ayindiů. K Moiřině překvapení má soustava Aariam pás asteroidů. Žoldnéřka si ale nemůže vzpomenout, že bývalá osmá z dvaceti dvou planet Aariamu byla zničena1). Počet planet Aariamu vyvolá u Atlana domněnku, že na plusové straně universa musí existovat ještě jeden pasážní svět3). Moira vypravuje, že planeta Charon byla kdysi z jiného systému Arresa přesunuta do Parresa a chybou při tom ztratila své slunce4). Hluboké rozpaky vyvolá ve válečnici zdrženlivost a nedůvěra, se kterou jí čelí ostatní Ayindiové, kteří se od ní liší zcela bezvlasou hlavou5).

Mezitím zjistí Ennoxové Dagobert, Paul a Chris z BÁZE, že většina Samplerů se proměnila v neživé pouštní světy, a velitelé nosné lodi rozhodnou spustit průzkum v transičním poli nad Nomanem objevivšího a negativní strangeness vyzařující obří vřeteno. Když nasadí hyperdimový rezonátor6), dostane se hyperfyzik Emmanuel Beyssel a jeho asistent Vedat Osman polomateriálně do nitra vřetena, který po likvidaci substance trupu nakonec uvolní sto rejnokovitých lodí. Praepono Thean, velitel Damurialské flotily, nechá na nenáviděného nepřítele ihned zaútočit a přivede tak Ayindie kvůli početní převaze pulcových lodí do silných neznází7).

Zapletení BÁZE do bojů v systému Daffish a objevení se Beyssela a Osmana, kteří se zachránili v rejnokovité lodi a jejíž velitelka Jakonia je pošle zpět do BÁZE, je pro Iaguula, šéfkoordinátorku Ayindiů, důkazem toho, že Moira zběhla k nepříteli. ODIN a STYX, ve kterém se zdržují kromě Moiry také Rhodan, Atlan, Alaska Saedelaere a dvojčata Vandemarova, uprchnou poté ze systému Aariam a rozdělí se, aby ztížily pronásledování.