Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1920
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1920
Název:Setkání na Kristanu
(Kontakt auf Kristan)
Autor:Hubert Haensel
Cyklus:Thoregon / Šestý posel
Vydáno poprvé:9. června 1998
Vydáno v češtině:2015, přeloženo (Tyric)
Čas děje: 1290 NGL = 4877
Intriky na obchodní planetě – bojuje se o pozemskou techniku
Hlavní postavy románu:

Vurtoon a Teiskoll – Dva agenti Hamaradů bojují na různých frontách.

Stendal Navajo – Starosta národa Alašan se bojí odhalení.

Perry Rhodan – Pozemšťan zkoumá svět volného obchodu.

Ska Kijathe – Systémová analytička se nabourá do komunikační sítě.

Eismer Störmengord – Zlatavec se zajímá o výkonnou pozitroniku.

Od doby, co Perry Rhodan v roce 1288 NGL – to odpovídá roku 4875 starého letopočtu – vkročil na tajuplný Most do nekonečna, se Pozemšťan zapletl do událostí velkého významu. Se svým dlouholetým přítelem Reginaldem Bullem například prozkoumal galaxii Plantagoo a na poslední chvíli tam odvrátil hrozící galaktickou válku.

Cesty do jiných oblastí kosmu, jakož i návštěvy na Zemi, objasnily Perrymu Rhodanovi jedno: Lidstvo zase jednou stojí v zájmu cizích kosmických mocností, a je nuceno se angažovat v konfliktu, o jehož pozadí příliš mnoho neví.

Jedna strana tohoto konfliktu je známa: Je to koalice Thoregon, usilující o mír v kosmu a svobodu každého jednotlivce. Ke koalici náleží šest různých národů ze šesti galaxií – jedním z nich jsou odnedávna Pozemšťané. O protivníkovi Thoregonu není známo skoro nic. Ví se jen, že jeho vykonavatel, bytost jménem Šabazza, přinesla zkázu do několika galaxií, Mléčnou dráhu nevyjímaje.

Aby zastavil Šabazziny aktivity, se musí Rhodan, nedávno jmenovaný Šestý posel Thoregonu, zmocnit kosmické lodi SOL. Cesta vede do galaxie Whirlpool – právě tam dojde k SETKÁNÍ NA KRISTANU...


4. března 1290 NGL se pokusí hamaradský agent Vurtoon marně se svým křižníkem TŘESOHNĚV proniknout na mateřskou loď Tsků, která vypadá jako do sebe včleněná spleť vejcovitých bublin a kterými konsorcium Tampa odváží na Kristanu nakoupené multifunkční navigátory ZZ-891). Konzorcium zahájilo sériovou výrobu těchto navigačních přístrojů. 27. března nakonec Vurtoonovi lidé brutálně vstoupí na vesmírnou loď vychrtlých, sklovitou kůží pokrytých, osminohých Chii-Yiků, která odstartovala z Leilanz XI, a zmocní se ZZ-89tek.

Na Kristanu mezitím útočí Vurtoonův přítel Teiskoll, agent tajné organizace Hamun dne 13. března se svými bojovníky na základnu zhroutící se Guaranteky2) a osvobodí hamaradská rukojmí. Teiskoll je přitom zase a znovu vystavován nevysvětlitelným vizím, obrazům zkázy a smrti, ukazující podivně povědomou ženu.

Na Thorrimu mezitím prospívá spolupráce mezi Alašanem a Thorrimany3). Díky výsadbě a stavebním pracem je Terranijská čtvrť změněna, tak že z orbitu není rozpoznatelná jako cizí objekt. Od konsorcia Tampa získaná továrna4) zahají provoz a vyrábí finální výrobky, které posádka GOOD HOPE III5) se ziskem prodává na na obchodních světech východní strany DaGlauše. Z výdělku se již zakoupila druhá automatická továrna. 4. dubna se na hranicích soustavy Thorrtimer objeví tři neznámé kosmické lodě. Připomínají rybí skelet, kde se z rybích kostí odštěpily stovky metrů dlouhých svítidel. Sondy thorrimanských lodí, s nimiž Alašané letí naproti cizincům, zmizí, jakmile se dostanou mezi odštěpky. Bezprostředně potom zmizí cizí křižníky ve světelné vlně. Jak pozitronice, tak posádce později chybí jakákoliv vzpomínka na tuto událost. Kosmopsycholožka June Farewellová je přesvědčena, že cizinci měli strach.

Ve stejný den přivádí spolupracovnice Stendala Navaja Flora Ransonová, o pět týdnů dříve než se očekávalo, na svět svou dceru Frenchy. Její otec zůstal na Zemi. Již krátce po narození si myslí, že na svém dítěti pozoruje telekinetické schopnosti. Navajovo vedení dostává nové sídlo v centru Alašanu a starosta jmenuje rezortní ministry. Za spojení s Thorrimany je, stejně jako náměstek ministerstva pro vnější styky, odpovědný Jedder Colusha. Ministryní bezpečnosti je i přes neshody s Navajem Gia de Moleonová.

GOOD HOPE III je 12. dubna je při obchodní misi na planetě Cumurů přepadena domorodci, kteří vypadají jako terranský mravenečník, ale na přední části rypáků mají jen jedno oko. Útočníci chtějí alašanskou loď včlenit do své flotily. Planetu v tu chvíli postihne pětirozměrná vlna, ale GOOD HOPE III se podaří prchnout.

Ve stejný den přistane JISKRA na Kristanu. Při prvním průzkumu v Cyrosu jsou Tautmo Aagenfelt a Mondra Diamondová přepadeni a oloupeni, avšak zachrání je srdnatý zákrok Poultona Kreyna. Perry Rhodan a Reginald Bull jsou dokonce zatčeni KristPolem poté, co je jim ptačí bytostí podstrčena droga qurzom. Oba nositelé aktivátoru se osvobodí a Ska Kijathe, která se před tím nabourala do ochrannými programy zajištěné pozitroniky tampské kanceláře a zjistila informace o prodejci ZZ-89tek, změní údaje v policejním počítači.

Mezitím se Teiskoll pokouší vyslídit, kde leží domovská planeta představitelů tajemné SPOLEČNOSTI, která v Cyrosu prodává technicky velice jakostní zboží. 13. dubna dohodne agent hamunu s představitelem SPOLEČNOSTI, Timem Makensteinem, snědým humanoidem se šesti prsty a nápadnými kostními výrůstky na lebce, dodávku velkého množství howalgonia výměnou za výkonnou pozitroniku. Na Teiskollovu prosbu přiveze Vurtoon 15. dubna čtyři bloky howalgonia na Kristan. Uvnitř krystalů je ukrytý malý hypervysílač, který v okamžiku rozložení bloku, vyzáří krátký impulz a tak prozradí pozici světa SPOLEČNOSTI.

Na popud Eismera Störmengorda se také Perry Rhodan a jeho společníci soustředí na SPOLEČNOST. Galaktici, kteří nevědí, že se jedná o maskovaného zástupce Alašanu, a ne o zmocněnce Šabazzy6), si všimnou, že také Hamaradové pozorují dobře zabezpečenou budovu SPOLEČNOSTI. Aby se dostali k informacím o SPOLEČNOSTI, proniknou 16. dubna do základny hamunu. Zdánlivá obchodní budova je ale četnými pastmi chráněná pevnost. Ska Kjiathe a Poulton Kreyn jsou v přestřelce s Hamarady zabiti. V okamžiku, kdy Vurtoon chce zastřelit Rhodana, uvolní se v Teiskollovi vzpomínka na to, že Vurtoon kdysi zavraždil jeho těhotnou ženu Milnar, aby mohl uniknout s planety ohrožené kotletřesením. Spontánně zabije Teiskoll vraha své ženy. Současně se Alašané Tim Makenstein a Jers Demling, kteří zpozorovali v sousední budově výměnu názorů, objeví s bojovými roboty a zachrání tak Galaktiky.

Perry Rhodan se rozloučí s Eismerem Störmengordem, který se s JISKROU vrací zpět na Zophengorn, a jde s Reginaldem Bullem, Tautmo Aagenfeltem, Mondrou Diamondovou, Goriph, Treulem a Normanem na palubu GOOD HOPE III, která 17. dubna opustí Kristan. Aniž by někdo věděl o hamaradském vysílači, který je ukrytý v howalgoniu, přistane loď druhého dne v Alašanu8).