Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Kosmické stanice > Prstenec Zophengornu
hledat

Prstenec Zophengornu

(přesměrováno z: Zophengorn)

Prstenec Zophengornu je ústředím Gildy seizmologů ve dvojité galaxii DaGlauš/Salmenghest.

Umístění

Konglomerát deseti vesmírných stanic se nachází asi 500 světelných let od Kotle DaGlauše a obíhá kolem jinak bezplanetární hnědé trpasličí hvězdy Kamarr v galaxii DaGlauš. Vesmírný sektor tohoto systému je považován za zakázanou oblast (PR 1909).

Přehled

Každé z těchto stanic, nazývaných také „Zophengornské satelity“, je přiřazena speciální funkce:

  • Empirium je skutečným centrem moci gildy. Nacházejí se v něm obytné prostory deseti direktorů a také jejich ústřední zasedací prostor, Hala Bandasu. V podobě prstencového velkopočítače je zde nainstalována nejvýkonnější pozitronika celé dvojité galaxii (do roku 1290 NGL, kdy začali Alašané zavádět v galaxii syntronickou technologii (PR 1909). Zdejší archaoknihovny zahrnují obrovské množství poznatků, nashromážděné předchozími generacemi seizmologů. Nejstarší svazky jsou psány na fóliích a pocházejí ještě z časů legendárních Bandarů, stavitelů Prstence (PR 1926).
  • Ze Situaria jsou řízeny oběžné dráhy deseti satelitů. Je zde také výkonná hyperrádiová stanice – Hlas Zophengornu – která udržuje kontakt s nezávislými badateli, působícími ve dvojité galaxii. Odtud jsou také zasílány Manuály Zophengornu, sestavované Výborem manuálu. Jejich prostřednictvím jsou seizmologové informováni například o nových kotletřesných oblastech nebo technických novinkách, důležitých pro jejich práci. Řídicí středisko Zophengornu neustále monitoruje okolní vesmírný prostor, včetně periferních systémů, přiřazených k systému Zophengornu (PR 1909).
  • V Planetáriu se provádějí propracované simulace, které vyhodnocují astronomická a astrofyzikální data, shromážděná v prstencovém velkopočítači. K tomuto účelu slouží také simhala, v níž lze promítat holografický model galaxií DaGlauš a Salmenghest (PR 1909).
  • Loděnice je největší stanicí v Prstenci Zophengornu. Používá se na stavbu a údržbu lodí seizmologů (PR 1909).
  • Hydroponické centrum zajišťuje zásobování příslušníků gildy, především samozřejmě posádek stanic (PR 1909).
  • Ve Městě rekrutů probíhá dlouhodobá příprava uchazečů o práci seizmologa. Většina úspěšných absolventů je následně zaměstnána v prstencových satelitech; jen několika z nich Direktorium přidělí vlastní loď, aby v obou galaxiích bádali coby terénní seizmologové (PR 1909).
  • A konečně 1-KO, 2-MA, 3-SEL, 4-GOB jsou obranné pevnosti, vybavené mimořádnou palebnou silou, které slouží k ochraně Zophengornského prstence (PR 1909).

Logistické úkoly, jako je osobní doprava a přeprava zboží, zajišťují v rámci Prstence Zophengornské transportní kapsle, neboli zotraky (PR 1909).

Za součást Prstence Zophengornu lze považovat i 11 000 seizmických hlásek, rozmístěných po celém DaGlauši a Salmenghestu. Stejně jako samostatní seizmologové shromažďují data, která jsou nezbytná například pro vyhlášení seizmického poplachu pro případné postižené sluneční soustavy. Jsou v neustálém kontaktu s prstencovým velkopočítačem (PR 1909).

Zophengorn není veřejným zařízením a obvykle se k němu nesmí přiblížit nikdo jiný než členové gildy. Pro kontakty, které jsou samozřejmě nezbytné, bylo k Prstenci přiřazeno sedm tzv. periferních systémů, které se nacházejí v relativní blízkosti od Kamarru. Jedná se o slunce Jlot, Trophenker, Biofar, Meihtard, Fanfan, Uzar a Kögelaer (glosář PR 1934). Každý, kdo chce navštívit Prstenec, se musí nejprve vydat do jedné z těchto slunečních soustav. Dopravu z periferních planet k Zophengornu zajišťují gornské trajekty, lodě ve tvaru vejce, 130 metrů dlouhé, 80 metrů široké a 30 metrů vysoké (PR 1909).

Dějiny

Zhruba 3000 let Kristem založili Bandarové, tehdy pravděpodobně nejvyspělejší národ dvojité galaxie, Gildu seizmologů. Jako její ústředí vybudovali Prstenec Zophengornu. Ačkoli Bandarové již dávno emigrovali do blízké galaxie Rokantara, Prstenec je i nadále centrem výzkumu Kotle a kotletřesení, která tento fenomén vyvolává.

Roku 1290 NGL navštívil Prstenec Perry Rhodan, pátrající po nezvěstné SOL (PR 1926).

Zdroje

PR 1909, PR 1953, PR 2048

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Ring von Zophengorn« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)