Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2048
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2048
Název:Ostrov míru
(Insel des Friedens)
Autor:Rainer Castor
Cyklus:Thoregon / Solární rezidence
Vydáno poprvé:21.11.2000
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 12911303 NGL = 48784890
Alašan se stává zárodečnou buňkou - a galaxie se vyvíjí
Hlavní postavy románu:

Benjameen z Jacinty - mladý Arkonidan se vydává na cestu do PULSU v DaGlauši

Tess Qumisha - monochrom-mutantka se asi dozví svůj osud

Lotho Keraete - posel ID odhalí dlouhé dějiny superinteligence

Alaska Saedelaere - pilot virtuální lodě KYTOMA se snaží o jiný život

Stendal Navajo - starosta Alašanu kritizuje Thoregonskou agendu

Když umělý svět Poutník systém Thorrtimer v DaGlauši 19. dubna 1291 NGL opustí1), objeví se maličký světelný bod, který letí k fragmentům pásu asteroidů. Vytvoří síť světelných linií, a z asteroidů vznikne pět set trubkovitých velkohabitatů o délce deseti a více kilometrů, padesát tisíc nákladních kontejnerů a dvacet tisíc kulovitých kosmických lodí o průměru tisíc metrů. Tím se vytvoří nejen ubytování a zásobování pro uprchlíky shromážděné v systému Thorrtimer, ale Alašan se zároveň stává nejmocnější silou dvojité galaxie.

Protože se do prvního května neobjevilo žádné kotlotřesení, je Alašanům jasné, že vzniknul Thoregon2) a hrozba zničení je zažehnána. Benjameen z Jacinty, který se již dříve v parasnu stal svědkem rozhovoru Perry Rhodana s kosmokratem Hismoomem3), potká nyní v nové snové cestě mlhovitého hvězdného poutníka Axhalaisoma, kterého kdysi potkali ženy a muži z JUMPING KANGAROO, poté co v roce 2326 byli uvězněni kvůli hyperenergetické nárazové vlně v NGC 5194 (M 51), v »modré mlhovině«, a na severním okraji galaxie se na obří planetě Chromund přeměnili na »Zlaté lidi«4). V roce 2385 zabrání Zlatí lidé s podporou Reginalda Bulla pokusu o invazi malých Majestátů BARDIOCu5). Následně dojde ke kontaktu s ID, který Zlaté připraví na jejich roli významné pomocného národa. Mezitím pracuje mnoho Chromundů v důležitých pozicích konsorcia Tampa6).

5. května 1291 NGL přistane KYTOMA Alasky Saedelaereho po odletu z PULSU do Mléčné dráhy7) s Perry Rhodanem, Reginaldem Bullem, Blo Rakanem, Guckym, Lotho Kareatem a dalšími na Thorrimu. Alašané se dozvědí o událostech v PULSU, ale i o zkáze centra Terranie způsobeného WAVEm8).

Axhalaisom přináší nyní jednoho Zlatého člověka na Alašan, který jako každý Chromnder v sobě nocí mnoho vědomí zemřelých. Rhodan zjistí, že se v soustavě Thorrtimer nachází také deset tisíc uprchlických lodí Alfarenů, které poznal, když ve 35. století zabloudil do Alfaren Vanudisem jmenované galaxie Salmenghest9). Alfarené jsou potomci vyhnanců válečnické kasty Vládců Atlantis, kteří se po objevení Země Arkonidany dostali na palubu arkonské lodi a dostali se na okraj Mléčné dráhy a odtamtud se před »Inquo« Shuwashenů dostali do NGC 5195. Zde je Alfar, třetí planeta žlutobílého slunce Irmansul, jejich domov10). Perry Rhodan pochopí, že Zlatí lidé a Alfarené stejně jako přeměna Lotho Kereateho11) patří k plánu, který ID už dlouhou dobu v DaGlauši/Salmenghestu provozuje.

V budoucnosti bude národ Alašanů v DaGlauši a Salmenghestu zárukou trvalého míru. Zástupci Alašanů založí společně s Gildou třesozkoumačů, konzorciem Tampa a vyslanci stovky národů v Halách Bandass v Kruhu Zophengorn »Tampa-Zophengorn« celogalaktické politické sjednocení podle vzoru Galaktika. Gia de Moleon, jejíž napnutý vztah ke Stendal Navajovi skončil, se stane »Poradní direktorkou« Kruhu Zophengornu. Je nasazen intenzivní technologický postup. Cletternam, první planeta systému Thorrtimer je přebudována na obchodní svět.

Několik měsíců po první lodi LSP přiletí v září 1292 NGL, roku 2 Nové doby, pět tisíc Haluťanů se SHE'HUAN12). Na oběžné dráze Cletternamu umístěná čtyři tisíce osm set metrů velká loď se stane galaktickým trhem a školícím centrem. Haluťané se svými kulovitými loděmi jsou zároveň výstrahou pro všechny vražedné tlupy Džerrů13).

20. prosince 1303 NGL, skoro čtyři roky po posledním kontaktu s Mléčnou dráhou přistanou na Thorrimu NOVA křižníky ŠIMBAA14) a ZEUT 15). Na palubě je vedle Blo Rakaneho a Lotho Keraeteho deset tisíc lidí, kteří se chtějí vedle svých příbuzných, partnerů a přátel usadit v Alašanu. Rakane a Keraete vypráví, co se až do odletu lodi v září 1303 NGL stalo v Mléčné dráze16). Poděšeně reaguje Benjameen z Jacinty na informace o genetickém smrtícím naprogramování monochrom-mutantů, které ohrožuje i jeho přítelkyni Tess Qumishu. Kromě ní v Alašanu žije také dalších pět monochrom-mutantů.

Lotho Keraete a Blo Rakane jsou na cestě k PULSu, kde se 25. prosince očekává návrat SOL. 20. prosince přilétá KYTOMA na Thorrim, aby Posla ID a bílého Haluťana odvezla k jejich cíli. Také Stendal Navajo, Eismer Störmengord, Tess Qumisha a Benjameen z Jacinty se odeberou na palubu virtuální lodi.

Při průletu Kotlem vysvětluje Alaska Saedelaere, že Guan a Var17) nyní brání obnově energetického přetlaku v Kotli, protože energii používají k výživě a rozmnožování, poté co bylo pětadevadesát procent hyperenergetického potenciálu v roce 1291 NGL odvedeno do Mega-Dómu, aby se mohl otevřít průchod do Segafrenda18). Vlastní úkol virtuální lodě leží uvnitř PULSU. Ten je šesti superinteligencemi stvořen a stabilizován jako enkláva časoprostoru, mezi kterým a horizontem událostí se nachází nepatrná štěrbina absolutního vakua. Přitom museli superinteligence dát k dispozici nutný časoprostorový stabilizátor Eiris a Tvůrci mezitím koordinovali virtuální lodě a nechali tak vzniknout detailům prostoru a času. S tím potvrdí Saedelaere původní domněnku Baolin-Ndaů, podle kterých byli virtuální lodě určeny ke změnám prostoru19). Nositel kůže uvede, že superinteligence mohou PULS opustit až poté co bude ukončena jeho staletá stabilizace a stane se nezměnitelným, a dodává, že založení Thoregonu superinteligence zbavilo možnosti se jednou vyvinout v materiální zdroje a zničit přitom svou mocenskou aglomeraci.

Když se Stendal Navojo nyní zaobírá Thoregonskou agendou, kterou charakterizuje jako naivní a prostou, ujme se řeči Blo Rakane ze Strany pro ideály Thoregonu a zdůrazňuje, že na každém jednotlivci leží, jak konkretizovat výroky agendy.

Na konci 22. prosince dosahuje KYTOMA PULSu a přistává na Poutníku. Když Lotho Keraete vysvětlí, že neznámé konstelace hvězd, které lidé vidí na obloze umělého světa, jsou hvězdy Segafrenda, vypráví ID svůj vznik, počínaje příchodem Koridecckých motýlů v systému Auroch-Maxo před 18.415 milióny lety20). ID popíše vznik ESTARTU, vývoj Galaktické Koruny a založení Thoregonu superinteligencí ze Segafrenda, které se událo ve stejné době jako výpad Loowerské lodi GOLSERZUR při startu Roje k Rovině, jako krádež Laireho oka a první nasazení sedmi Mocných Ariolca, Bardioca, Ganerca, Kemoauca, Lorvorca, Murcona a Partoca21). ID vypráví jak v Segafrendu vzniklo mocenské vakuum a galaxie a její superinteligence tenkrát padla za oběť K'UHGARovi22). Nakonec se návštěvníci dozví o vytvoření časové smyčky a prožijí události v INSHARAMu23), ze které ID jako slabá bytost, jako poutník, vzešel. Z dálky pozoroval poutník stoletou vyhlazovací válku, ve které Mundänové zničili poslední zbytky Galaktické Koruny. Když revoluce v domovské galaxii po 26.000 letech skončila vláda Mundänů, vydá se poutník na cestu, která ho přivede ke galaxii Ammandul (Mléčná dráha), kde se dokoná jeho definitivní proměna na superinteligenci24).

Lotho Keraete nyní otevřeně prohlásí, že ID žádal setrvání Alašanů na Thorrimu25) jen kvůli jedinému účelu, aby se DaGlauš stal rozhodujícím faktorem pro nový začátek. Z Alašanů, Chromundů a Alfarenů a obyvatel Kalkaty u Nonggů26) chce ID vytvořit novou zárodečnou buňku lidstva pro případ, kdyby Mléčná dráha utrpěla kvůli jeho dlouhé absenci masivní škody.

Na žádost Benjameena z Jacinty o uzdravení Tess Qumishy, ho ID odkáže na archivy Arasů, kteří byli pomocníky Monose.

25. prosince vyrazí sice mocný energetický náboj z Mega-Dómu, ale očekávaná SOL se neobjevuje.

KYTOMA odlétá zpět na Thorrim. Alaska Saedelaere, kterého uz jeho funkce omrzela, opouští virtuální loď, která se nyní jako VIRTUA/18 vydává na hledání nového pilota. Benjameen z Jacinty a Tess Qumisha se stejně jako Swoonové Treul a Goriph jakož i trpasličí slon Norman odebírají 1. ledna 1304 NGL na palubu ZEUTu. Také asi deset tisíc dalších občanů Alašanu se s oběma křižníky NOVA vrací zpět do Mléčné dráhy.