Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Organizace > Konsorcium Tampa
hledat

Konsorcium Tampa byla obchodní a hospodářská organizace v dvojité galaxii DaGlauš / Salmenghest.

Protože se v DaGlauši díky neustále se opakujícím kotletřesením nemohla vytvořit žádná skutečná vesmírná mocnost, prosadila se Tampa v průběhu tisíciletí jako nejsilnější mocenský činitel v dvojgalaxie.

Konsorcium Tampa nebylo žádnou centrálně řízenou organizací. Tampa pouze definovala podmínky, za kterých probíhaly obchodní styky jednotlivých národů. Kromě toho představovaly takzvané „kanceláře Tampy“ na konsorciem zřízených světech volného obchodu významnou součást infrastruktury. Tampa nedisponovala vlastní vesmírnou obchodní flotilou. Obecně vzato konsorcium nepoužívalo přímou hospodářskou moc, ale za přiměřených podmínek poskytovalo všem národům přístup ke své obchodní síti.

Dějiny

Už na počátku své existence, tedy přibližně kolem roku 3000 před Kristem, převzalo konsorcium financování Gildy seizmologů. Podpora gildě nepramenila čistě z nezištných důvodů, neboť včasné varování před blížícím se kotletřesením, které mohli dodat toliko seizmologové, umožnilo Tampě minimalizovat vlastní finanční ztráty. Přesto zabezpečení gildy prokázalo mírovou orientaci organizace.

Důležitou roli sehrálo konsorcium Tampa při etablování Alašanů, které okolnosti zavály do DaGlauše v roce 1289 NGL. Aby si zajistili zásobování svého města, začali Alašané, zprvu skrytě, spolupracovat s Tampou. Přitom se jim náramně hodilo, že Terranci disponovali výrazně vyspělejší technikou, než byl místní galaktický standart. Tak mohli Alašané směnit konstrukční podklady poměrně jednoduchého, ale vzhledem k místním poměrům revolučního zaměřovacího zařízení za kompletní, libovolně programovatelnou automatickou továrnu. Napříště zahájilo konsorcium Tampa produkci a distribuci zaměřovacího systému.

Když v roce 1292 NGL definitivně pominulo nebezpečí dalších kotletřesení, došlo k mírumilovnému spojení jednotlivých národů z DaGlauše a Salmenghestu. K tomuto svazku se připojilo i konsorcium Tampa. Galaktiku podobná organizace nesla v budoucnu jméno Tampa-Zophengorn.

Zdroje

PR 1909, PR 1914, PR 1919, PR 1920, PR 1926, PR 2048