Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1914
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1914
Název:Tavicí kotel Kristan
(Schmelztiegel Kristan)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Thoregon / Šestý posel
Vydáno poprvé:28.4.1998
Vydáno v češtině:přeloženo (Tyric)
Čas děje: 1290 NGL
Pozemšťané na obchodním světě - uprostřed boje o moc
Hlavní postavy románu:

Fee Kellindová – Agentka SPL navazuje první obchodní kontakty.

Benjameen z Jacinty – Mladý Arkonidan pozná podivného krkavce.

Guarant – Velitel zločinecké organizace větří tučnou kořist.

Tuck Mergenburgh – Hlavní technik na palubě GOOD HOPE III.

Sprwll a Ilkan – Dva členové Guaranteky.

Od konce roku 1289 Nového galaktického letopočtu cestuje Perry Rhodan jako Šestý posel koalice Thoregon. Koalice je však ohrožena doposud neodhaleným nepřítelem. Ten dal přes svého přisluhovače – Šabazzu – podnět k invazi Tolkandů, která stála životy miliard obyvatel Mléčné dráhy.

Jedinou stopou ke Šabazze je SOL, legendární činkovitá loď, naposledy zaměřená ve dvojité galaxii Whirpool. Rhodan musí SOL najít, neboť má sloužit jako THOREGON 6, osobní plavidlo Šestého posla.

Lidé na Zemi o Rhodanových problémech zhola nic netuší. Ještě méně vědí ti, které výbuch Heliotské tvrze zavál do vzdálených oblastí vesmíru, například obyva-telé městské čtvrti Terranie – Jih.

V galaxii DaGlauš a na planetě Thorrim se musí Pozemšťané vypořádat s mnoha problémy.

Útok násilnických Džerrů se podařilo odrazit pomocí blufování. Teď jde o to, aby začali nový život pod cizími hvězdami. A když je zvolen nový starosta, vydává se na cestu první kosmická loď. Ta má navázat obchodní kontakty a proto zamíří ke TAVÍCÍMU KOTLI KRISTAN...


Po složitém kursu, který má zastřít podivný původ lodi, přiblíží se GOOD HOPE III1) k červenému slunci Kromsoe, jehož čtvrtá planeta je obchodní svět Kristan. Alašané, kteří se vydávají za zbytek civilizace, kterou zničilo kotletřesení, zůstávají tři dni na orbitu. Na Kristanu se sdržují příslušníci všech národů dvojité galaxie Whirlpool. Vládní moc je v rukou Companeii2), která financují provoz sedmi kosmických přístavů na pevnině Babosa. Pochází z prvních osadníků planety a opírají se o moc KrisPolu, zkorumpovaných policejních oddílů Kristanu. Nebezpečným protivníkem vlády je zločinecká organizace Guaranteka. Je vedena tajemným Guarantem, jehož identitu nikdo nezná.

Když GOOD HOPE III, jejíž posádka až na Benjameena z Jacinty přísluší SPL, po třídenním čekání dospěje na jihozápadní kosmodrom metropole Cyros, zachytí volání o pomoc jednoho z Thorrimanů. Thorrimané nebyli ochotní přijmout podmínky obchodu, Guaranteka jim zpustošila obchodní záskladnu a zabila všechny až na jednoho. Alašané ho zachrání a převezou ho na jeho kosmickou loď, která je na orbitě. Když Alašané nabídnou svůj multifunkční navigátor ZZ-89, který má dosah 450 světelných let, přihlásí se jim agenti od více než čtyři sta skupin. Jednání jsou ale nejdříve bezvýsledná. Na šéfnavigátorovi Jonu Cavalierim, palubním lékaři Laatim a vedoucí vědkyni Lyjdě Meyerové se jedna delegace několika Prolongidů2) pokusí navigační přístroj vymoci násilím. Nemohou ale zdolat SERUNy Alašanů. Tuck Mergenburgh3), který se svým mužstvem vyjednává s místním vůdcem Hamaradů, spustí díky neúmyslné poznámce spustí útok Hamaradů na členy svého bratrského národa, na Hamaraudy. Hamaradové a Hamaraudové jsou potomci hamarské prarasy, která byla před 15 000 lety vyhnána ze svého domova kotletřesením. Zatímco obyvatelé systému Hamaraud se izolovali, Hamaradové rozvinuli agresívní expanzivní politiku. Až dva metry vysocí Hamaradové a Hamaraudové mají žábě podobné hlavy s rozložitými opuchlými ústy. Jejich kůže je zelená a šupinatá. Humanoidně působící horní část těla spočívá na třech nohách, z nichž přední, tenký pár slouží k pohybu. Velmi silná a tlustá zadní noha se používá pro skoky a jako zbraň.

Vyspělá terranská technika, odhalená ZZ-89, udělá na Guaranta takový dojem, že je dokonce ochoten, odhalit své inkognito. Ketomi je poslední živý zástupce svého národa z Kotle, který byl sotva před třema desetiletími postižen třesením. Nikdo netuší, že Gurarant se už dlouho pod jménem Ilkan vydává za svého vlastního vazala. Společně s insektoidním Tskem Sprwllem vedl osobně útok proti kanceláři Thorrimanů. Elastické tělo Ketomiho se podobá sukovitému stromu se čtyřmi krátkými nohami a osmi skoro až na zem dlouhými pažemi se šesti prsty. Na malé bradavičnaté kouli na horním konci těla má oči, uši, ústa a tvrdý, dolů zakřivený nos. S jen osmdesáti centimetry dlouhým tělem je Ketomi menší než většina obyvatel Kristanu. Může ale roztáhnout auru svého těla až na dvojnásobnou velikost. Doprovázen jen svým ptákem lamuunim4), kterého Benjameen z Jacinty viděl ve svém snění, navštíví Guarant Fee Kellindovou. Velitelka mu ale odmítne prodat navigační přístroje. Šéf Guaranteky nasadí poté svého teleportací nadaného lamuuniho, aby proslídil vnitřek GOOD HOPE III. S pomocí cizí techniky jak doufá, by mohl rozšířit svou moc do důležitých oblastí DaGlauše. Protože jsou ZZ-89 chráněny HD štítem, nemůže se k nim pták dostat.

Mezitím se Companeii zastrašováním postarají o to, že všichni zájemci, až na konsorcium Tampa a Hamarady, stáhnou zpět své nabídky. Fee Kellindová nakonce prodá ZZ-89 společně s příslušnými konstrukčními plány Hamaraudovi Glubenschwakovi, dvěma Prolongidům a dvěma Tskům, delegátům konsorcia Tampa. Jako protihodnotu má Tampa do jednoho dne dodat stavební díly automatické továrny5). Bezprostředně poté napadnou kluzáky Guaranteky Alašany a slabě telepaticky a telekineticky nadaný Guarant zasáhne svými mimosmyslovými silami srdce Benjameena z Jainty a dalších Alašanů. Zatímco se postará o to, aby kluzák Ketomiho vybuchl, zachrání Mergenburgh na poslední chvíly život svým druhům. Benjameen z Jacinty, Ors Tecken a Ruyd Tenhagen6) jsou zraněni. Guarantův lamuuni se nyní přidá k Benjameenovi, ale mladý Arkonidan, který nechce si nechce podmaňovat žádnou jinou bytost, propustí ptáka na svobodu.

Přesně tři týdny po svém příletu na Kristan odstartuje GOOD HOPE III s automatickou továrnou na palubě ke zpátečnímu letu na Thorrim7). Padesát metrů dlouhá vřetenová loď, která kulovitý křižník sleduje, je v koroně modrého obřího slunce zachycena gravitací a shoří. Nakonec přistane GOOD HOPE III v Alašanu7).