Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Kristan
hledat

Kristan

(přesměrováno z: Babosa)
Astronomická data:
Gravitace:1,12 gravu
Průměrná teplota:19 °C
Pořadí od hvězdy:4
Soustava:Kromsoe
Obyvatelé planety:
Companeii, Prolongidové, Tskové, Hamaradové, Hamaraudové
Města:
Cyros

Kristan, kroužící jako čtvrtý svět okolo slunce Kromsoe, je důležitou obchodní planetou v galaxii DaGlauš a leží 11 světelných let od soustavy Thorrtimer. Jde o teplý kyslíkový svět, průměrná teplota na jeho povrchu činí 19 stupňů Celsia. V noci klesají teploty na 12 stupňů. Gravitace na povrchu je 1,12 gravu. Navzdory příjemným teplotám není klima Kristanu příliš přívětivé. Nad šesti kontinenty, z nichž jen jeden leží v mírném pásmu, zuří mohutné vichřice. Jedinou obydlenou oblastí je kontinent Babosa.

Planeta Kristan je velmi rušné místo. Na její oběžné dráze je neustále mnoho plavidel, čekajících na povolení k přistání. Kristan byl původně osídlen oddělenou větví Companeii. Potomci těchto kolonistů tvoří v současné době planetární vládu. Provoz sedmi kosmických přístavů je výhradní záležitostí Companeii, kteří tímto způsobem financují svou vládu. Obchod regulují velice přísná pravidla a zákony. Nad jejich dodržováním bdí policejní organizace KrisPol, která nemilosrdně trestá všechny prohřešky.

Kromě Companeii se na Kristanu vyskytuje mnoho dalších ras Whirpoolu. Jsou zde Prolongidové, Hamaradové, Hamaraudové a Tskové. Planeta si právem vysloužila přezdívku tavící kotel. Města na Kristanu se jen málo liší od podobných architektur v Mléčné dráze a podobají se místům jako je Olymp nebo Lepso. Největší město planety má 16 milionů obyvatel a jmenuje se Cyros. Ze dvou stran ho obklopují rozlehlé kosmodromy.

Dějiny

V roce 1290 NGL dosáhla tavícího kotle Kristanu GOOD HOPE III pod velením Fee Kellind. Zástupci Alašanu zde měli za plány zaměřovacího systému koupit automatickou továrnu. O něco později to na planetu zavedlo také Perryho Rhodana s Bullym, Mondrou Diamond a Eismerem Störmengordem. Obě skupiny se setkali a společně opustily obchodní svět.

Zdroje

PR 1909, PR 1914, PR 1919, PR 1920