Perry Rhodan 1783 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1783
Název:Skrýš Maštarů
(Das Versteck der Maschtaren)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Velká kosmická záhada / Hamameš
Vydáno poprvé:1995
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1220 NGL = 4807
Na stopě mocných - Gucky na planetě mnoha národů
Hlavní postavy románu:

Gucky - myšob se pokouší lokalizovat úkryt Maštarů

Michael Rhodan - s AQUARIUSEM spěchá myšobovi na pomoc

Joamin Bellondo a Sarah Mango - dva přeživší z PENELOPE

Grom - Patruskee cítí obchod

»Komár« - prchlivý Stuuhr

Gucky stačí zachránit jen Joamina Bellonda a Sarah Mango do bezpečí na Tampir. Zatímco Plophosan a Terranka jsou skryti za deflektorovým polem, hledá myšob, který se vydává za Iltiho a tvrdí, že pochází z Hirdobaanu, útulek u Patruskeeho Crompa. Obyvatelstvo Tampiru je organizováno do bezpočtu klanů, které se vytvořily z jednotlivých národů Hirdobaanu. Aby se dostal na stopu úkrytu Maštarů, osvobodí Gucky příslušníky klanu vlivného Stuuhra od život ohrožujícího parazita, brouku podobného Wräna. Všimne si přitom pečlivě ukryté svatyně Patruskee. V podzemním zařízení objeví několik různých znázornění stříbrného božstva a dětí různých národů, které kazatelé unesli a vychovávají je ke svému kultu. Myšob pomůže Patruskee Munschokovi k útěku z vězení a dozví se, že fermyydský klan »Smrtící dráp jedinečného«, nejvlivnější skupina planety, zas a znovu transportuje cenné zboží na měsíc Tampiru Coenus. Když Stuuhr Mkrprstznmkrstznmznm Guckyho, který ho nešetrně označuje za komára, chce přinutit, aby vyléčil další příslušníky jeho národa, ohrozí ho myšob s králem Wränů, velkým samečkem, který okamžitě přiláká mnoho samičích parazitů. Poté navštíví Gucky Fermyydy, musí ale utéct před Opera-robotem a teleportuje k měsíci Coenus, v jehož podzemních zařízení se ukrývají Maštarové. Telepaticky zjistí, že posledních dnech vojsko Opera-robotů dorazilo transmiterem z Endreddeho okrsku na Coenus a předali rozkaz Gomaše Endreddeho, aby zrušili hranice Oktantů v Hirdobaanu a se všemi volnými hamamešskými jednotkami zničili všechny galaktiky, kteří se zdržují mimo centrum Hirdobaanu. Kromě toho se dozví, že pokus s podporou Operátorů dobýt cely fázových skokanů na Schingo skončil smrtí Maštarů Kaiddana1) a Yilla1).

Coenus se ukáže být zásobovacím světem pro školu Maštarů na Borrengoldu2). Myšlenky jednoho umírajícího chovance Maštarů informují Guckyho o míru z Pendregge:

Když bratrovražedná válka mezi Hamamešany před 1200 lety dosahovala svého vrcholu3), poslal Gomaš Endrede jako velvyslance údajného rebela Fira. Ten zničil Pendregge, postaral se o rozdělení Hirdobaanu do osmi zcela oddělených Oktantů a ustanovil devět Maštarů. Zároveň byly vybudovány základny na Borrengoldu a na Coenusu4). Přes transmiter měsíce Tampiru jsou Maštarové od té doby zásobováni pečetní technikou. Defektní přístroje posílali přes transmiter Coenusu, který ale nemohou používat živé bytosti, zase zpět5).

Mezitím dorazí AQUARIUS, korveta MONTEGO BAY typu Minor Globe, pod velením Michaela Rhodana do systému Aenur, aby zachránila pozůstale z PENELOPE. Rádiová sonda, která má s pohřešovanými navázat kontakt, je zničena obranou Tampirů. Gucky ale teleportuje do AQUARIUSU, který se ukryje na povrchu Coenusu. Poté co myšob zachrání Joamina Bellonda a Sarah Mango před útokem Opera-robotů, zaútočí MONTEGO BAY, PERSEUS, ATLANTIS, NJALA, CIMARRON a čtyři další křižníky BÁZE na Coenus a dobyjí měsíc. Čtyři Maštarové přitom přijdou o život. Gucky nemůže zabránit, aby Jorror VII.6) a Grirro III.7), poslední Maštarové vstoupili do transmiteru k Endreddově okrsku, který je ale vyplivne zpět jako chuchvalce masa. Galaktikové odpálí základnu Maštarů a vyrazí zpět k systému Riffta8).

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál