Perry Rhodan 1752 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1752
Název:Zrozen jako rebel
(Als Rebell geboren)
Autor:Hubert Haensel
Cyklus:Velká kosmická záhada / Hamameš
Vydáno poprvé:1995
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1220 NGL = 4807
Letí na duhové lodi - a bojuje za svobodu svého národa
Hlavní postavy románu:

Coram-Till - velitel Ambraux-Cryperů se odváží k masovému útoku

»Brzda« - prospektor z národa Stuuhrů se hněvá na galaktiky

Gunion - Hamamešan dostane neočekávanou návštěvu

Atlan a Ronald Tekener - dva Pozemšťané se dostanou mezi fronty planetární bitvy

Cestou k Oktantu Jondoron přepadnou PANDORA, RIMDAN II a SANSSOUCI, tři lodě Imprint-Outlaws, v naději na Imprint-zboží Stuuhra Nbltsgndpfrdbrma, který na osamělém asteroidu uprostřed Oktantu Mereosch těží hvězdné krystaly. Prospektor uteče k recyklačnímu světu Mommen, třetí planetě systému Killam, aby si tam nechal opravit poškozenou loď, kterou najal od Jondoronských Hamamešanů. Krátce potom se Outlaws objeví rovněž v systému Killam, ve kterém se kromě břichatých hamamešských lodí, shromáždili také k sešrotování určené obchodní lodě Nischdrichů, zauzlované konstrukce Stelzmakaliů a tyčovité lodě Patruskeů. Outlaws přepadnou zařízení Mommenů a začnou rozrývat haldy, na kterých hamamešané uložily technický odpad. 9. června 1220 NGL dorazí také ATLANTIS, kterou kvůli výtržnictví náruživých galaktiků předtím Hamamešané vykázali ze systému Debril a obchodního světa Meniem, s Julianem Tifflorem, Ronaldem Tekenerem a Atlanem k Mommenu a zaženou Imprint-Outlaws. Jako náhradu za zásah Outlaws přenechá Tekener Nbltsgndpfrdbrmovi, kterému říká Brzda, několik technických miniatur1).

Protože Atlan jako protislužbu za zákrok požaduje jen informace, nabídne Gunion, šéf Mommenů, že ho přivede k obchodnímu knížeti Adromu Cereasovi z Mereoše, který sídlí na Antantotasu, čtvrté planetě systému Malaya. Pět set metrová nákladní loď CHANTOM, se kterým Atlan a Tekener 11. června opustí Mommen, musí ale překvapivě zamířit na zemědělský svět Porlock, na kterém se spravují defektní zemědělské stroje, protože nutně naléhavá dodávka nových přístrojů nedošla. Gunion vysvětluje, že všechny důležité přístroje, také pohony kosmických lodí, jsou zapečetěny. Pro všechny Oktanty jsou v centru Hirdobaanu sklady a opravny, na které žádný obyvatel malé galaxie nesmí vstoupit. Dodávky jsou rozdělovány jen z určitých distribučních stanic2). O produkci existuje sice mnoho zvěstí, ale jen Maštarové a Obchodní páni znají pravdu.

Ihned poté co CHANTOM přistane na Porlocku, dopadne na planetu 43 lodí Ambraux-Cryperů3). Piráti jsou pod velením rebelského vůdce Coram-Tilla, který svou vlajkovou loď NIKKEN ukradl před lety Fermyydům, koloniálním vojákům Hamamešanů. Štíhlý válcový křižník je 300 metrů dlouhý, v nejtlustším místě má průměr 100 metrů a září barvami duhy, přičemž světlost postupuje od zádě k přídi4). Cryperové patří k prostředí přizpůsobeným Hamamešanům, kteří se usadili na extrémním světě Olkheol před více než 1200 lety dobyli téměř celý Hirdobaan. Když Olkheolský centrální svět Pendregge po přistání gerilového vojska hamamešských obchodních knížat explodoval a strhl dobyvatele a jejich vojsko s sebou do záhuby5), sídlilo již 10 miliard Cryperů na různých světech Hirdobaanu. Nebyli sice později jako Hamamešané kodexem cti povýšeni na Oktanty, museli ale jako vyvrhelové si od nich pronajímat všechnu techniku, zvláště pohony. Ve stoletích bojů proti tomuto útlaku se Cryperové rozdělili na několik skupin, ze kterých se velká část, částečně dobrovolně, částečně pod nátlakem Hamamešanů, stáhla do galaxie Queeneroch (NGC 4793)6), která leží 200 tisíc let od Hirdobaanu směrem k Mléčné dráze. Od té doby jsou Cryperští rebelové, které jejich protivníci označují za piráty a plenitele, v neustálém boji s Hamamešem. Coram-Tillova matka Trecq-Morna umřela v roce 1208 Pen přímo po narození svého syna a následovala tak svého druha, vůdce rebelů Coram-Haise, který přišel o život, když byl přepaden cryperský svět Halbar. Jako velitel Ambraux-Cryperů se Coram-Till marně snaží spojit sedm skupin odporu proti společnému nepříteli. Protože mu od Nischdricha v Oktantu Buragar byl předán poukaz od informátora, že na Porlocku jsou k dispozici sklady moderních strojů, jsou rebelové sice zklamáni absencí očekávané kořisti, vidí ale v tom ale příznak selhání zdánlivě pevně fungujícího systému Hamamešanů. Ačkoliv z nich udělá své vězně, cítí Atlan a Ronald Tekener ke Coram-Tillovi respekt, protože je naplněn hněvem na galaktiky, protože jeho přítel Phana-Corg byl před 10 lety společně s posádkami 67 cryperských lodí zabit u Coma-67). Na výtku Arkonidana a Terrance ale zastaví další zkázu a zvěrstva jeho lidí na Porlocku.

Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál