Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1753
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1753
Název:Cryperové
(Die Crypers)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Velká kosmická záhada / Hamameš
Vydáno poprvé:1995
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1220 NGL = 4807
Arkonidan a Smíšek - jsou v rukách vzbouřenců
Hlavní postavy románu:

Coram-Till - rebel z Hirdobaanu navštěvuje staré přátele

Atlan - Arkonidan jako zajatec Cryperů

Ronald Tekener - Smíšek hraje o vysokou sázku

Prak Morlan - Imprint-Outlaw se cítí být u cíle své touhy

CynSom - Patruskee jako informátor

Když s NIKKEN opustí Porlock, vyprávějí Atlan a Ronald Tekener Coram-Tillovi, jak podle Moiřina vyprávění probíhalo ničení Cryperů u Coma-6. Vůdce rebelů přestoupí s oběma galaktiky na 500 metrovou loď MAGGON a v tajné identitě hirdobaanského Crypera Artam-Cona odlétá na pohraniční stanici KOTTATT, kterou vede nejvyšší Pán skladu Chiltri. Přitom rebel vysvětluje, že sklady pohraničních stanic, do kterých obchodníci deponují své zboží, jsou zaopatřeny pečetěmi, které jsou naprogramované na typ zboží a jeho cenu. Pečeť se otevře, když zákazník se svým Loo-Stickem učiní nabídku, která odpovídá obchodníkem požadované částce. Aby nevyhnali příliš nahoru dobu skladování a tak i poplatky za to, snaží se prodavači své ceny příliš nezvyšovat. Volné poměry na KOTTATTU připomenou Tekenerovi svět volného obchodu Lepso1). Coram-Till chce v pohraniční stanici vyzvat k řeči svého informátora CynSoma kvůli nedodaným dodávkám na Perlock. Protože se v KOTTATTU necítí bezpečně, navrhne Patruskee jako nové místo srazu v systému Immir, ve kterém žije jeho vlastní informátor.

Když flotila Imprint-Outlaws pod velením 250 metrů velké kulovité lodi AMPHYTRION dorazí ke KOTTATTU, pozná Atlan, že Coram-Till s tvrzením, že může dodat imprintované zboží, dohodl setkání s plophosským velitelem Prake Morlanem u rudého obřího slunce Coppalat, aby od Outlaws získal metagravové pohony, které s sebou mají na směnu.

Když Coram-Till v rádiovém kontaktu s knížetem Adrom Cereasem zjistil, že ATLANTIS opustila systém Malaya, přistane MAGGON na cryperském světě Llatru, druhé planetě slunce Immir. Hamamešský velvyslanec Heroff, který se zdržuje u dvora vládkyně Nill-Uttra, bývalé milenky Coram-Tilla, se ukáže být informátorem CynSoma. Pod nátlakem rebela vysvětluje, že podle zvěstí je od 20. dubna 1212 NGL, ode dne, co se karavana knížete Jeschdeana z Jondoronu vrátila z Mléčné dráhy, jsou v celém Hirdobaanu zastaveny dodávky technického zboží. V okamžiku nepozornosti vystřelí Heroff na Coram-Tilla. Atlan ale vůdce rebelů v poslední vteřině varuje a výstřel Hamamešana, který je zastřelen Coram-Tillovým společníkem Moin-Artem, zabije CynSoma. Coram-Till poté nechá Prak Morlanovi Imprint-Outlaws odtáhnout bez okradení2).

Protože získali důvěru ke Coram-Tillovi, rozhodnou se Atlan a Tekener ho doprovodit do jeho domovské galaxie, pro kterou Cryperové k Atlanově překvapení používají Arcoanské jméno Queeneroch3).