Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1785
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1785
Název:Uzlový bod Zonder-Myry
(Knotenpunkt Zonder-Myry)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Velká kosmická záhada / Hamameš
Vydáno poprvé:1995
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1220 NGL = 4807
Dorazí do gigantického zařízení - které je stanicí pro Endreddeho zařízení
Hlavní postavy románu:

Myles Kantor - terranský vědec se pokusí dostat se zvenčí do Endreddeho okrsku

Atlan - Arkonidan hledá stále ještě samotné centrum Gomaše Endreddeho

Ssmach-Tsorr - vysoký pán Topsiderů na Zonder-Myry

Icho Tolot - Haluťan hledá kontakt se svými druhy

Perry Rhodan navštíví obchodní knížata v Oktogonu na Borrengoldu a informuje je o smrti Maštarů1). Martosch z Grenchecku projeví přesvědčení, že Gomaš Endredde jim nyní pošle svého legendárního posla. PERSEUS, MONTEGO BAY a NJALA zůstanou s padesáti korvenami BÁZE v systému Riffta2), zatímco nosná loď sama s ATLANTIS a CIMARRONEM vyrazí do centrální oblasti, kde chce Myles Kantor zkoumat transiční štít. Po čtyřdenním průzkumu zjistí Kantor 27. listopadu 1220 NGL, že transiční zóna, která Endreddeho okrsek obklopuje, je tlustá třicet tisíc kilometrů. O něco později jsou krátkodobě pozorovány pětidimenzionální emise, které postihují celou transiční zónu.

Bývalí fázoví skokani setrvávají mezitím u dálkového karuselu Fly-Away na Zonder-Myry. Téměř všichni Opera-roboti se stáhli. Na základě nedostatečné výživy a jejich vnitřnímu konfliktu, který je vyvoláván nepřetržitými sugestivními povely a současně zažíváním neustálého neúspěchu, jsou bývalí závisláci nebezpečně oslabeni. Mnoho jich už zemřelo. Icho Tolot navštíví Bagottu, Level 4, protože doufá, že s podporou Haluťanů, kteří se tam zdržují, bude moci překonat Tréogena. 13 Haluťanů, kteří nehybně stojí v krystalickém lese a kteří si mezi plánovacími mozky vyměňují abstraktní matematické informace o Endreddově okrsku, ale svého druha ignorují. Tolot jim nechá zprávu a vrací se zpět do Fly-Away.

Rozborem vzpomínek na matrice v NETWORKu zjistí Tolot, že se v jižní polární oblasti Zonder-Myry nachází velké zařízení s mnoha minikarusely a další zařízení sítě. Fázoví skokani doufají, že tam naleznou kosmodrom a vysílené galaktiky budou moci na lodích odvést z Levelů. Pokus se na jižní pól dostat nenápadně přes regionální karusely nebo přes podzemní zařízení Zonder-Myry, je po pěti dnech neúspěšně přerušen. Místo toho se dvacet Androgynů vydá k létající továrně, která má odletět k neznámému zařízení. Angrogyni emitují identifikační signály Opera-robotů, vstoupí do továrny, přinutí jí manipulacemi s pohonným systémem k nouzovém přistání a umožní tak fázovým skokanům s Haroldem Nymanem a Eskerem Harrorem se v ní ukrýt.

Po samočinné opravě je továrna opět uvedena do chodu a odveze Atlana s jeho druhy do obrovského zařízení na jižním pólu, které připomíná nákladové nádraží a dostane jméno RAILWAY-STATION. Osm komplexů z právě pěti kruhově postavených bílých věží představuje transmiterové spojení ke kontejnerovým světům3), přes které jsou Oktanty Hirdobaanu zásobeny pečetní technikou. Dvě věže z MINE-NULL severně v areálu tvoří velkotransmiter ke čtyřem důlním a loděnickým planetám. Roje desetitisíců Opera-robotů a tyčových robotů ale dávají najevo, že se jedná o víc než jen prosté překladiště. V centru RAILWAY-STATION ční věž s výškou 150 metrů a průměrem 30 metrů. Kvůli 39 metrů vysokému a 55 metrů širokému, mnoha anténami korunovanému disku, který tvoří její horní uzávěr, připomíná maják. Zatímco jsou ostatní galaktikové na cestě příkopem k valem zajištěné věži přepadeni Opera-roboty, pronikne Tolot podporován osmi Androgyny do jedné z deseti kopulí, která centrálu zásobuje informacemi. Centrální pozitronika, která je v disku umístěna, se ukáže být relativně primitivní. Tři Androgyni jsou zničeni a Kartaniňanka Kara-Var-Neth přijde o život, ale nakonec se Tolotovi podaří pozitroniku ochromit, zatímco napovídá, že RAILWAY-STATION je zároveň přepadena několika Tréogeny. Osm transmiterových okruhů exploduje a Opera-roboti se bez řízení zřítí k zemi. Galaktikové proniknou do centrální věže a Atlan krátce na to vstoupí odhodlaně do oblasti »vypravěče«, který mu odhalí překvapivé věci.