Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1768
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1768
Název:Maštarové vidí všechno
(Maschtaren sehen alles)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Velká kosmická záhada / Hamameš
Vydáno poprvé:1995
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1201 - 1220 NGL = 4788 - 4807
Považují se za Endreddeho syny - a jejich výcvik je tvrdý
Hlavní postavy románu:

Gessis - asistent Maštara větší velkou šanci

Gedeon - Perrel se dozví tajemství svého původu

Jorror - Maštar vyzívá k velké soutěži

Logid - Pooker se angažuje pro svého oblíbeného žáka

Sheltor - žák se dostane mimo hru

Ve škole Maštarů, která se podle názoru jejich obyvatel nachází v Endreddeho okrsku, odstíněném centru Hirdobaanu, a jejíž tři části jsou spojeny jen pomocí transmiterů, dá Jorror VII.1) ve známost šokující zprávu, že Kaiddan II. byl zavražděn. Při smutečním průvodu pro mrtvého Maštara se zúčastní asi 25000 Hamamešanů. Průvodu se účastní Accon VI., Eggir IX., Grirro III.2), Jorror VII., Lokkor I., Morran XI., Uwwen V. a Yillo VII. (ostatních osm Maštarů), kteří jsou doprovázeni třemi Opera-roboty, jejich 27 asistentů, Kukondové, kteří se zabývají vedením školy, jako učitelé fungující Pookerové, asistenti-čekatelé, jako asistenti sloužící Perrele a nakonec různě staří chovanci, kteří neznají svůj původ. Pouze opovrhovaní Fassyové, nejnižší práce konající dělníci a ještě speciálním způsobem psychicky kondiciovaní, jsou vyloučeni. Gessis, jeden ze tří asistentů Kaiddana, povzbuzuje svého talentovaného a upřímného Perrela Gedeona, aby se zapojil do soutěže o nástupnictví zavražděného, ale Gedeon, který se cítí být předurčen stát se Maštarem, se k tomu už beztak odhodlal.

V roce 1231 Pen předal Kaiddan II. novorozence Gedeona Pookerovi Logidovi s příkazem z mladého hříšníka vychovat někoho správného. V následujících letech brání Logid mladého Hamamešana před terorem starších chovanců a poskytuje mu zvláštní péči. Ve věku devatenácti let získá Gedeon prostřednictvím svého mimořádně talentovaného spolužáka Sheltora přístup k tajným datům, ve kterých se udává, že jeho otec, mladý obchodní kníže Adebis z Permu, získal ruku princezny Ino Gisa jen tak, že jejího otce Alsaddana z Jondoronu s povolením Maštara vehnal do spojení těchto dvou obchodních domů. Po svatbě byl Adebis Kaiddanem II. pro rouhání proti Gomaš Endreddemu potrestán a onemocněl mumifickou horečkou. Později vzal Maštar Adebisova a Ino Gisanina syna s sebou. Aby utajil zneužití datových souborů, přiměje Gedeon Sheltora, aby tajnou větrací jámou prchnul z podzemní školy na povrch. Sheltor je ale zastaven Maštarem Grirroem a zabit.

V jednotlivých kolech závodu, ve kterém jsou ověřovány osobnosti konkurentů, ale také jejich taktické schopnosti a jejich vcítění do vládního systému Maštarů, vyjdou nakonec z čestně bojující Gedeon a s intrikami a triky operující a konec konců od Maštara Jorrora VII. podporující Gessis jako vítězové. V závěrečném souboji podlehne Gessis Gedeonovi, ale výhercovi je od Jorrora zabráněno v zabití svého soka. Když bezmocně přihlíží, jak Gessis opustí »lis«, jak se nazývá legendami opředený stroj, ve kterém jsou Maštarové ovlivňováni, je mu jasné, že Maštarové dávno ví, že objevil únikovou cestu ze školy a pohlédnul do souboru o svém otci. Rezignovaně mu vysvětluje Logid, že také Maštarové Hamamešanů jsou chybující a slabí a proto do svých řad neberou nejlepší ze všech, ale jen takové, které chtějí. Pooker je ale přesvědčen, že Gomaš Endredde jednoho dne vynese strašlivý soud. Po tomto rozhovoru zabije Gessis, který jako nový Maštar přijal jméno Kaiddan III. Logida a Gedeona3).