Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 144
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 144
Název:Robot tě zve...
(Roboter lassen bitten...)
Autor:K.H. Scheer
Cyklus:Posbiové
Vydáno poprvé:1964
Vydáno v češtině:1998
Čas děje: 2114
Daleká je cesta do země nikoho - nové Atlanovo vyprávění
Hlavní postavy románu:

Atlan - Imperátor z Arkonu a Perry Rhodanův přítel

Perry Rhodan - první administrátor Solárního impéria

Beybo - tramp, kterému dva nejdůležitější muži musí svěřit úspěch nebo záhubu

Fellmer Lloyd - zaměřovač a telepat Sboru mutantů

Willy - »kojná sestra« Posbiů

Jefe Claudrin - velitel vlajkové lodi THEODERICH

Několik týdnů po objevu Fossilu přistane zchátralý válcový křižník BEY XII Skokana Beyba na Arkonu II. Padesát metrů velká transportní loď obsahuje záznam, který zobrazuje Atlanovu návštěvu na Fragu v únoru 21141) a obsahuje pozvánku od Posbiů. Atlan, Perry Rhodan a Fellmer Lloyd mají být na BEY XII odvezeni k vodnímu světu Sumath, který jako druhá planeta krouží kolem bezejmenného žlutého slunce. Zde je mají očekávat Willyové, kteří se označují za »kojné sestry« Posbiů. Asi dva metry velcí, mírumilovní živočichové, jejichž tvar měnící tělo může vytvářet oči na stopkách a končetiny, s pomocí kterých se dokáží zavrtat i do pevné skály. K úkolům Willíků patří také starat se během transportu o bioplazmu Posbiů. Rhodan pochopí, že na Fragu objevené zařízení2) neslouží k rozmnožování, ale jen k aktivaci buněčné plazmy a že její rozmnožování probíhá jen na centrálním světě. BEY XII je zničena fragmentálním křižníkem. Zatímco sto dalších posbijských jednotek zažene lodě pozemšťanů na ústup, objeví se fragmentální loď, která jak Willy vysvětluje, podléhá jen »skutečnému životu« a ne nenávistnému propojení. Rhodan, Atlan a Lloyd jsou odvezeni k centru Posbijské říše, na Svět sta sluncí, krásnou kyslíkovou planetu, kterou obklopuje 200 umělých sluncí, a která se nachází 290000 světelných let hluboko v intergalaktické prázdnotě. Spojená poloorganickými nervy a vodiči hypertoyktického spojení se tam nachází obě velící jednotky Posbiů - hyperinpotronika, obrovský robotský mozek, a Centrální plazma, která je umístěna v osmdesáti kopulovitých stavbách s průměrem asi čtyřiceti metrů.

Pomocí telepatického kontaktu Lloyda s plazmou se Atlan a Rhodan dozví, že buněčný materiál Posbiů pochází od kolektivního živého tvora, který pokrývá povrch jednoho kyslíkového světa v Andromedě3). Laurinové, kteří původně rovněž sídlili v Andromedě4) a kteří již před 40000 lety pronikli do Mléčné dráhy, ukradli část této plazmy. S pomocí jimi vyvinutého hypertoyktického propojení vybavili plazmou roboty, které jim dodali obyvatelé Mechaniky. Jejich cílem bylo vytvořit na pocitech závislé stroje a tak neporazitelnou a bezpodmínečně věrnou armádu4). V konečné fázi tisíciletého plánování se ale unesená plazma proti Laurinům vzbouřila, ignorovala hrozbu, že planeta mateřské bytosti bude vytržena ze své oběžné dráhy, a zaútočila na Neviditelné se svými bojovými loděmi, které byly vybaveny nadřazenými zbraněmi obyvatel Mechaniky. Posbiové se následně stáhli k Mléčné dráze. S podporou svých stavitelů se usadily na planetách, které obyvatelé Mechaniky už dávno uvolnili z galaxie a odvezli do interkosmu, a postavili strážní stanice. Na Světě sta sluncí vybudovali Robotikové z Mechaniky na podporu Centrální plazmy Inpotroniku, spojili jí s živoucí plazmou a vytvořili nenávistné propojení, soběstačný reléové zabezpečovací zařízení, které mělo Posbie podněcovat k neukojitelné nenávisti vůči Laurinům. Následně se ale vytvořilo propojení, které tuto nenávist rozšířilo také na ostatní živé tvory. Teprve o mnoho tisíc let později vylidnili Laurinové Mechaniku.

Rhodan a Atlan uzavřou s plazmou dohodu, která jim na oplátku za zničení nenávistného propojení má poskytnout technické informace a vojenskou pomoc. Arkonidan a Pozemšťan proniknou do Inpotroniky a zničí nenávistné propojení5). Potom jsou odvezeni zpět na Sumath.