Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Entity > Centrální plazma
hledat

Centrální plazma tvoří ústřední inteligenci Posbiů. Jako biologická žijící plazma tvoří biointeligentní stránku hyperinpotroniky na Světě sta sluncí. Centrální plazma zabírá oblast asi 10ti čtverečných kilometrů a je umístěna v osmdesáti kopulovitých stavbách, přičemž každá má výšku 200 metrů.

Každý Posbi má ve svém nitru melou odnož centrální plazmy. Tato bioplazma umožňuje Posbiům a později i terranské hyperinpotronice vyvinout si inteligenci, pocity a kreativitu.

Historie

Centrální plazma byla odnoží praplazmy z Rando I v Andromedě. Na základě nenávistného propojení, které vymřelé inteligentní bytosti z planety Mechanica z pověření Laurinů vestavěli do hyperinpotroniky, byli Posbiové hnání neutěšitelnou nenávistí proti všem živým tvorům. Když se Terrancům podařilo deaktivovat nenávistné propojení, stala se centrální plazma vlastním pánem a Posbiové se stali nejvěrnějšími spojenci Terranců.

3587

Aktivace Margorovy peřeje v Provconově pěsti vedla kromě jiného k podráždění Centrální plazmy na Světě sta sluncí.

427 NGL

V roce 427 NGL zaútočil Dekalog elementů na Svět sta sluncí. Kazzenkatt odcestoval s Elementem času do roku 2402 a vydíral před zničením stojící Praplazmu na Rando 1, aby vyrobila nenávistnou plazmu.

Po návratu se mu podařilo vyměnit plazmu na Světě sta sluncí za nenávistnou plazmu. Původní plazma byla uskladněna v LÍHNI. Oxtorňanu Stalionu Dovemu se ale podařilo pomocí transferu centrální plazmy z LÍHNĚ na rekonstruovanou planetu Rando 1 vyléčit tamní nenávistnou plazmu. O dalším osudu obnoveného Rando I není ale nic známo.

Po návratu centrální plazmy na Svět sta sluncí a transformaci nenávistné plazmy do 80 kopulí centrální plazmy se musí na základě zdvojnásobení množství plazmy postavit další kopule. V později se ale znovu mluví jen o původních 80ti kopulích. Po aktivaci chronofosílie dochází k evolučnímu skoku Posbiů. Z hypertoyktického spojení se stane bionické sesíťování. Posbiové si vyvinou nálady a pocity.

Během stoleté války opustila centrální plazma s Posbii a Willíky Svět sta sluncí a ukryjí se v Andromedě, zpočátku na Rijaalu, pak na Donganu. Haluťané se s pomocí psionického potenciálu centrální plazmy snaží najít prostředek k nahrazení SHF-kontrolní sítě Monose a tak osvobodit Cantary z jeho moci. Průlom se podaří ale až s pomocí Modrých Nakků.

Část centrální plazmy odletí s BOX-17411 do Mléčné dráhy. Později vytvoří WIDDER mezeru v chronopulzním valu a 10000 fragmentálních křižníků a 2000 halutských lodí pronikne do Mléčné dráhy. 80 plazmatických kopulí je rozděleno do 80 BOXů. Pomocí SHF rušení centrální plazmy přijde Monos o kontrolu na svými cantarskými ozbrojenými silami.

Po skončení Monosovy vlády se centrální plazma vrátí zpět na Svět sta sluncí.

1304 NGL

Superinteligence SEELENQUELL v roce 1304 NGL převezme centrální plazmu a Posbie nasadí proti Lize svobodných Pozemšťanů. Při akci Nového USO jsou kopule centrální plazmy pomocí PsIso kapaliny ochráněny proti přístupu SEELENQUELLA.

Nová centrální plazma

Kolem 6000 před Kristem bylo osm BOXů ze Světa sta sluncí přemístěno skrze Tryortanový jícen do Ambriadoru. Posbiové nalezli nový domov na planetě, která byla později nazvána Svět osmdesáti sluncí. Založili tak "druhou civilizaci" Posbiů podle vzoru Mléčné dráhy. Bioplazma plazmatických velitelů se v následujících tisíciletích rozmnožila a stala se z ní nová centrální plazma. Svět osmdesáti sluncí byl vytvořen po vzoru Světa sta sluncí.