Atlan 50 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 50
Název:Baikular - svět teroru
(Baikular - Welt des Terrors)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Středogalaktická unie
« AT 49 • chronologicky • AT 51 »
Vydáno poprvé:6. března 1972
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 11. listopadu 2840 až 21. listopadu 2840
Případ pro kosmickou pomoc utlačovaným - planeta je ohrožována teroristy
Hlavní postavy románu:

Ronald Tekener - hvězdný agent USO

Sinclair Marout Kennon - velitel "nezávislého institutu pro pomoc utlačovaným"

Ottac, Calurier - galaktický tramp

Lady Chamäly - velká Siganka

Roger Chapman - Ezialista, který je probuzen z hlubokého spánku

Khan Elko-Nhor - šéf bezpečnostní služby z Baikularu

Vítejte ve 29. století. Od svazku 50 se dobrodružství USO odehrávají v roce 2840 po Kristu. Oproti 25. století je Mléčná dráha 29. století mnohem komplikovanější. Po válce s Dolany se mnohé světy odtrhli od Solárního impéria. Proto se Mléčná dráha hemží jen tak tak soběstačnými světy, do jejichž záležitostí se Solární impérium oficiálně vůbec nesmí vměšovat. Kromě toho se pomalu etablují další velké hvězdné říše Lidstva, které si v této době mohou dovolit otevřeně se postavit Solárnímu impériu. Aby se tyto poměry daly snést, bylo revoltující snahy na Lepsu dalekosáhle potlačeny UHB, založený v roce 2821 po Kristu. UHB je "nezávislá organizace pro pomoc utlačovaným", kterou vede Ronald Tekener a Sinclair Marout Kennon. Sídlem UHB je asteroid Satisfy v soustavě Startek, která patří do oblasti vlivu akonanů, je ale politicky zcela nezávislá. Tekener, který vystupuje jako vlastní praotec, a Kennon v ní mají absolutní vládní moc.

V listopadu 2840 se na terranské kolonii Baikular vyvinuly silné snahy o samostatnost, které jsou ještě zesilovány teroristickými akty vykonávanými Terranci. USO ani Solární kontrarozvědka nemohou zasáhnout, protože by to utvrdilo protivníky Terry. Skupina průmyslníků proto za padesát milionů solarů najme UHB, aby zabránilo dalším sabotážím. Tekener a Kennon odlétají v doprovodu několika členů UHB, ke kterým patří siganská mutantka Lady Chamäly a Ezialista Roger Chapman, naBaikular, kde brzy zjistí, že Terranští atentátníci jednají pod vlivem hypnózy. Díky informacím tajemného cizince jménem Ottaca, Caluriera, mohou objevit základnu na měsíci Urak, ve které je manipulováno s unesenými Terranci. Při vyklízení základny unikne také kosmická loď, na které se zdržují také nehumanoidi. Atlan v rozhovoru prozradí, že Ottaca zná.


V administraci solární kolonie Baikular, čtvrté planety systému Offronner, 3996 světelných let od Starteku, pozoruje Samos Ridgolar 1. listopadu 2840 přílet Gualapa Runda (rejdař a stavitel kosmických lodí), Khana Elko-Nhora (šéfa zvláštních pořádkových oddílů Baikularu), Mancin-Honga (šéfa Antiterranské smluvní ligy) a Wangura Dosinida (mluvčí planetární rady). Jeden z nich má Ridgolara zavraždit.

Čtyři návštěvníci přiletěli na pozvání administrátora Ronora Utheskeho. Sympatizují s autarkickými snahami Baikularů. Mezitím začne stoupat počet teroristických atentátů, za což je nepřímo činěno zodpovědným Solární impérium. Tajné zasedání nepřinese žádný výsledek.

Ridgolar navštíví administrátora a poprosí ho o laskavost pro jeho zadavatele v GCC. Za deset dnů má totiž dorazit sedm nákladních lodí se zbožím pro zdejší koncern Dieu. Jedná se o rychlejší a náklady šetřící vybavení, což Utheske schválí. Následně Ridgolar navštíví Wella Itana, který mu obstará jednu toxickou jehlu. Současně si aplikuje masku.

V Údolí svobody na okraji Baikular-City dojde o tři dny později k manifestaci několika milionů Baikularů, kteří požadují nezávislost. Mluvčím shromáždění je Mancin-Hong, kterého chrání bezpečnostní síly. Utheskeho doprovází major USO Splind Waikov a plukovník SolAbu Cangor Ratieff. Před jejich očima je ale Mancin-Hong zavražděn.

Navzdory všemu plánování je Ridgolar zajat agenty OS a Elko-Nhor ho osobně zastřelí. Opět tak nějaký Pozemšťan spáchal vraždu a vlna rozhořčení proti Solárnímu impériu, které je už řadu let v krizi, začne narůstat. Pro šéfy USO a SolAbu je ale jisté, že Ridgolar musel být sugestivně ovlivněn. Přesvědčí představitele zdejšího průmyslu, především Rundu, aby nechali zasáhnout UHB jako nezávislou organizaci (což bude stát 50 milionů Solarů). Za se za nimi skrývá zvláštní oddělení USO, ví jen několik pracovníků tajné služby.

Malé, rudé slunce na hranicích vnitřního centrálního prstence nese oficiálně jen katalogové číslo. V zasvěcených kruzích se mu ale říká Startek. Krouží kolem něj 34 velkých planetoidů. Jeden z nich je Satisfy, centrála UHB (Nezávislá pomocná organizace pro utlačované). Tam Epsalan Hatkor Moromat, policejní šéf planetoid tam uvítá GRACEFUL FAT SHEBA, která přilétá z Baikularu a přiváží Rundu a dva jeho společníky. Následně jsou předvedeni před Ronalda Tekenera, který se vydává za vlastního vnuka, který svůj velký idol z 25. století každým způsobem napodobuje. Ukrývá tak své tajemství kolem buněčného aktivátoru. Po krátkém rozhovoru je jasné, že UHB půjde do akce na Baikular.

Ještě ve stejný den, 6. listopadu, je z hlubokého spánku probuzen Ezialista Roger Chapman. Narodil se v roce 2500 a po této 14. hlubokospánkové etapě činí jeho biologické stáří 64 let. Chapman, který zná tajemství Tekenera (který je mezitím plukovníkem) a Sinclaira Marouta Kennona (podplukovník), byl až dosud angažován Atlanem. UHB ho koupilo za 20 milionů Solarů.

UHB má k dispozici až 150 takzvaných Kosmických pomocníků utlačovaným, kteří v ničem nezůstávají za normálními specialisty USO. Chapmana doprovází Siganka Volara Chankteau, která je zvaná Lady Chamäly, protože empatka žije v symbióze s Matkou, bytostí neznámého původu, která jí na 24 hodin může poskytnout desetinásobnou tělesnou výšku. Patří k nim ještě Oleg Sabaster, Storm Mikuleij a Ertrusan Takanu Trenton. 8. listopadu tajně začnou s akcí na Baikularu.

O tři dny později přistanou Tekener a Kennon zcela oficiálně se speciálním space-jetem HAPPY DAY na Baikularu a jsou přijati Rundou. Navzdory všemu průzkum UHB nepřinese nic nového, překáží jim zvláště agenti OS Elko-Nhora. V každém případě se potvrdí, že teroristé, kteří byli vždy terranského původu, byli sugestivně ovlivněni a nemohou být za své činy činěni zodpovědnými.

Záhadné je také objevení hvězdného trampa Ottaca, který se označuje za Caluřana. Přes něj zjistí, že se protivník nachází v centrále vzbouřenců. 21. listopadu získají další stopu, kterou jim přihrál Ottac, která je zavede do Uraku, což je menší z obou měsíců Baikularu.

Pracovníci UHB vstoupí v ochranných oblecích PARTISAN na měsíc, kde naleznou stanici, kterou vede kosmopsycholog Yüan Čang. Na tomto místě je manipulováno s atentátníky, ale o svém zadavateli nemůže Čang nic říct. Samotné muže v pozadí kosmopsycholog také nezná, označuje je ale za cizí bytosti. Když o něco později dorazí velký kontingent agentů OS, prchnou přes transmiter. Teroristické útoky tak alespoň přestanou.

O něco později dochází k rozloučení s Baikularem. Také hvězdný tramp oznamuje, že bude táhnout dál. Poprosí ještě Tekenera, aby pozdravil Atlana. Když Smíšek, který je na cestě do Satisfy, pošle zprávu do Quintova centra, zjistí od Lordadmirála, že Ottaca zná.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A50« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
3.7.2022
1565 před NGL
27. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459763.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál