Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Tituly a hodnosti > Podplukovník
hledat

Podplukovník je vojenská hodnost důstojníka v Solární flotile a v USO. Podplukovníkovi je nadřízen plukovník a podřízen major. Hodnostní skupina s hodnostmi major, podplukovník a plukovník se nazývá štábní důstojníci.

Výraz byl převzat z ranného terranského armádního názvosloví. Již Michael Freyt sloužil v ozbrojených silách západního bloku jako podplukovník. Hodnost od Solární flotily později převzaly také koloniální národy. Přinejmenším v kosmických silách Plophosu existovala hodnost podplukovníka.

Hodnostní odznak podplukovníka je tvořen zlatými kometami. Počet ale není známý.

Podplukovník působí na menších lodí do bitevních křižníků zpravidla jako velitel. Na bitevních lodích jsou podplukovníci spíše na pozici prvních důstojníků. Na vlajkových lodích Solární flotily působili podplukovníci většinou v pozicích prvních důstojníků a jako vedoucí inženýři.

Dále může podplukovník převzít velení základny flotily, kolonie nebo svazu menších lodí. Obvykle přitom jde o svaz 100 až 130 moskito-jetů nebo 10 lehkých křižníků.

Výjimky

V ranném období Solární flotily přebíral podplukovník Baldur Sikermann pravidelně velení nad DRUSUSEM, hlavní vlajkovou lodí Solárního impéria. Vlastním velitelem byl Perry Rhodan, který ale kvůli vládním záležitostem většinou nebyl schopen tento úkol plnit.

Do hodnosti podplukovníka mohou být jmenovány také osoby z nevojenských sborů – jsou potom oficiálními členy velitelského štábu. Většinou jde o vedoucí inženýry s akademickým stupněm dr. ing. Jako příklad může posloužit vedoucí inženýr Bert Hefrich z CRESTU IV a Nemus Cavaldi z INTERSOLARU a MARCO POLA.

Dalším podplukovníkem, který hodnost získal především kvůli vědecké nebo technické odbornosti, byl Jean Beriot, šéf fyzik CRESTU IV nebo střelmistr flotilních rezerv Rapon Kornyn.