Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 51
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 51
Název:Boj v zákulisí
(Kampf hinter den Kulissen)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Středogalaktická unie
« AT 50 • chronologicky • AT 52 »
Vydáno poprvé:20. března 1972
Vydáno v češtině: -
Čas děje: prosinec 2840
Vzpoura ve Středogalaktické unii - politici bez skrupulí zápasí o moc
Hlavní postavy románu:

Ronald Tekener - hvězdný agent USO

Sinclair Marout Kennon - velitel "nezávislého institutu pro pomoc utlačovaným"

Retmor z Eproia - Admirál z Akonu

Irger Manyteyl - šéf tajné služby z Rudynu

Eshra Ytromyn - dozorkyně pro "sociální zájmy"

Jeri Eshra - Ytromynina služebnice a přítelkyně

Gevrial N'Edudt - oběť série sebevražedných atentátů

Pol da Verra - oběť série sebevražedných atentátů

Tauzisko Gayar - oběť série sebevražedných atentátů

V prosinci 2840 dochází k internímu boji o moc na Rudynu, hlavním světě Středogalaktické unie, do které v této době patří 32 světů. Je přitom zavražděn akonský velvyslanec a několik Vyzvědačů vlády. Kvůli vnitřnímu boji o moc hrozí intervence Solárního impéria, takže UHB je Vyzvědačkou Eshrou Ytromyn požádána jako neutrální instituce k vyřešení celé záležitosti. Jako ten, co v posledních týdnech v pozadí mocenského boje tahá za nitky, je odhalen šéf tajné služby SGU, který sám chtěl převzít moc nad SGU a současně odvést několik dalších světů ze sféry vlivu Solárního impéria. Dojde k boji, ve kterém ho Tekener a Kennon zabijí. Kvůli eskalaci dojde přeci jenom k intervenci Solární flotily, která v tajném úkrytu odhalí několik Grossartů.


Na Satisfy v systému Startek čekají s nedočkavostí Ronald Tekener a Sinclair Marout Kennon, muž s robotickou celkovou protézou, na informace ohledně onoho neznámého, který šíří nenávist proti Solárnímu impériu. Hlášení očekávají z USO od Lordadmirála Atlana da Gonozala nebo ze SolAbu od solárního maršála Allana D. Mercanta. Jejich podezření, založené na staletých zkušenostech, směřuje k Rudynu, čtvrté planetě systému Ephelegon, zárodečné buňce Středogalaktické unie, ke které se zákonným způsobem přidalo už 32 kolonií. SGU vede 21 Dozorců, kteří jsou voleni doživotně.

Vládní centrum na Rudynu v hlavním městě Genzez je OPRAL. Sídlí v něm Dozorci, kteří si říkají demokraté, jsou ale spíše diktátory. Jejich prodlouženou rukou je tajné Kalkulační komando pod vedením Prvního kalkulátora Irgera Manyteyla. Od Starteku je Rudyn vzdálen necelých 1000 světelných let.

Ačkoliv je jí teprve 31 let, podařilo se Eshře Ytromyn stát se Dozorkyní pro sociální přístup. Je u svého národa oblíbená, což její mladá služka a přítelkyně Jeri může jen potvrdit. Zjistila, že se Dozorci Pol Da Verra, Gevrial N'Edudt, Tauzisko Gayar a Giscon Petkir se potají sešli, aby cosi zosnovali. O co v tomto zákulisním boji jde, není Ytromyně známé. Přesto vyšle zprávu směrem na Terru respektive do SolAbu a USO.

Krátce na to je Dozorkyni ohlášen přílet Akonana Takhana Retmora z Eproie. Má na Ytromyně velice osobní zájem (ačkoliv by Akonská říše SGU velice ráda okupovala) a přistane s jachtou na Rudynu. Do OPRALu se ale vyslanec už nedostane, protože je zavražděn.

O týden později se obětí atentátu stanou také Dozorci Da Verra, N'Edudt a Gayar, a situace na Rudynu je stále neprůhlednější. V této situaci začnou jednat Dozorci Janoth Silura, Kembranth Kle a Nonos Gnomon. Na radu hospodářských magnátů Basiliuse Katanzarydese a Holgera Vectora Pilgrema se rozhodnou požádat o pomoc UHB. Konec konců se obávají nestability při zákroku Terry nebo Akonu.

Na účet UHB přijde 50 milionů Solarů a se speciálním space-jetem HAPPY DAY se Kosmičtí pomocníci utlačovaným Tekener a Kennon vydají do systému Ephelegon. Zatímco během několika dnů zemřou další Dozorci, mezi nimi i Ytromyn, je zřejmé, že za událostmi vězí Manyteyl s jeho Kalkulačním komandem, které chce převzít moc v SGU. Smrt mladé Dozorkyně přiměje admirála Corka Voltara, pro kterého byla Ytromyn jako malá sestra, k vymyšlení plánu. Dá Tekenerovi a Kennonovi k dispozici dostatek vojenského perzonálu, takže mohou jít proti Manyteylovi. Poté co je První kalkulátor zabit, se situace na Rudynu rychle uklidní. Sedm Dozorců je na dlouhou dobu zaměstnáno konsolidací SGU. Do jaké míry a zda má celá věc souvislost s událostmi na Baikularu, zůstává zpočátku nejisté.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A51« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)