Perry Rhodan 340 (Česká obálka) Perry Rhodan 340 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 340
Název:Křižovatky v kosmu
(Kreuzwege im Kosmos)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:M-87
Vydáno poprvé:1968
Vydáno v češtině:2001
Čas děje: 2436
Neviditelný stráže je pošle do vyhnanství - ale dostanou se na stopu tajemné modré záře
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan, John Marshall a Skoarto - vězňové ocelové pevnosti hledají cestu na svobodu

Major Čaj Kulu, Ramdor a Jefferson - Pozemšťan a dva živočichové z M 87

Alph - strážce elektrárenské planety

Gucky a Ras Čubaj - členové Sboru mutantů

Tar Szator - šlechtic z Aurory

Při svém útěku musí Perry Rhodan, John Marshall a Skoarto 1. března 2436 bránit skupině Dumfriů. Noví vojáci z M 87 mají žábám podobné hlavy, kraťoučké čtvercové nohy a mohutný, čtyřruký trup, který je obklopen krystalickým tělovým pancířem. Záda jsou chráněna želvovitým pancířem. Zatímco na Pozemšťany tvrdě útočí, jednají Dumfriové se Skoartem, na jehož hrudi září jeden z modrých kamenů, jako s nositelem Centrální záře s respektem1). Nakonec Rhodan a jeho společníci opustí pevnost se Skarpem, otevřeným, torpédovitým čtyřmístným letadlem.

Mezitím přemístí nemateriální Alph, kterého Budovatelé centra používají jako strážce elektrárenské planety, majora Čaje Kulua a Jeffersona na planetu Firestone, na které se zdržují další vyhnanci. Kulu a Sněhová gorila potkají malého humanoidního Tarfolera Ramdora, kterého Alph přemístil na Firestone, protože objevil pozici jedné tajné elektrárenské planety. Haluťanovi podobného živočicha, kterého Alph zabije, označí Ramdor jako »Bestie«. Malý humanoid, který v nebezpečné situaci může instinktivně teleportovat, oznamuje, že Bestie před dávnými časy vyhubili téměř všechen inteligentní život ve »Velké mlhovině«. Před více než 50‘000 lety byla Budovateli centra spuštěna kontrolovaná integrace národů M 87 a Bestie byly vyhnány2). Transmiteru podobné zařízení, které v pyramidě najdou, reprodukuje Kulua a Jeffersona na palubu MINHAU, soukromou terranskou výzkumnou loď, ve které se nachází také duplikát Randora. Po posádce chybí jakákoliv stopa. Ze záznamu velitele Liu Kailonga zjistí Kulu, že MINHAU byla 4. dubna 2321 v oblasti mlhoviny Orionu napadena sto metrovou, neznámou lodí a přemístěna do M 87, poté co profesor Liumbwe podruhé během jednoho měsíce testoval lineární stroj času. Kulu je přesvědčen, že se jednalo o cílenou akci Časové police3), a předpokládá, že Dvojkondiční jako potomci Bestií vyzářili cizí kosmickou loď k pokusným účelům do M 87 a že Budovatelé centra MINHAU vybavili tajnou zbraní, která by při eventuálním návratu lodi zničila všechny obývané světy domovské galaxie4).

Přes hypervysílačku naváže Kulu kontakt s CRESTEM IV. Poté co Randor zaměří trojúhelníkovou konstelaci tří rudých sluncí systému Parjar5), hlavní orientační bod kosmických letů v M 87, může být určena poloha MINAU uvnitř tryskají ho paprsku M 87. Kulu a Randor se přiblíží k elektrárenské planetě objevené Tarfolerem. Zóna centrálního prstence, ve kterém se planeta nachází, se stává hvězdným ramenem, protože ocelové světy spotřebovávají hmotu sluncí, aby vytvářely modrou centrální záři. Po přistání přinutí Kulu Alpha sabotážními akcemi, aby ho, Randora a Jeffersona přesunul na Truktan.

Zde se setkají s Rhodanem, Marshallem a Skoartem, kteří se s podporou Guckyho a Rase Čubaje přemístili do úkrytu Ralfa Martena v jeskyni. Rhodan zaváže všechny účastníky, aby o zvláštních událostech pomlčeli6). Korveta odveze Rhodana, Martena, Čubaje, Kulua, Ramdora, Guckyho, Jeffersona a Skoarta zpět na CREST IV. Tam velitel Skoarů uvede, že CREST IV nebyl Centrální září zachycen náhodou7).

Aktuální data:
27.1.2022
1565 před NGL
2. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459606.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál