Perry Rhodan 339 (Česká obálka) Perry Rhodan 339 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 339
Název:Pokoj tisíce hrůz
(Die Kammer der tausend Schrecken)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:M-87
Vydáno poprvé:1968
Vydáno v češtině:2001
Čas děje: 2436
Hledají nositele modré záře - žádný strážce ocelové pevnosti je nemůže zadržet
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan a John Marshall - Velký administrátor a šéf Sboru mutantů nedopřejí strážcům oddechu

Ras Čubaj, Ralf Marten a major Čaj Kulu - Perry Rhodanovy tajné rezervy na pevnostní planetě

Atlan - Lordadmirál udržuje CREST IV v pohotovosti

Arkh Trol - služebník, jehož věrnost je špatně odměněna

Jefferson - »Sněhový člověk« toho dokáže víc, než jeho vzhled nechává tušit

Pharo Walkee - spoluzajatec Perryho Rhodana

Skoarto - bytost, která je »nositelem modré záře«

Dříve než 28. února 2436 zemře pod výslechovým strojem robotské pevnosti, projeví Arkh Trol svůj dojem, že byl unesen Skoary a jejich pomocné síly že ho odvezli zpět na Truktan. Perry Rhodan a John Marshall přesvědčí roboty, že jsou opravdu Modří a že je cizinci dočasně odvlekli. Oba Pozemšťané jsou odvezeni podzemního vězení, ve kterém se nachází bezpočet živých tvorů, kteří se vzbouřili proti falešnému zařazení do kastovního systému M 87. Od Modrého Pharo Walkeeho se Rhodan a mutant dozví, že »Budovatelé centra«, kteří už dlouho rozhodují o kastovním rozdělení1), provedli v poslední době opakovaně chybná zařazení. Nakonec se oba Pozemšťané setkají se Skoartem, který má jako Skoarové čtyři oči. Se svým 2 metry vysokým a 1.30 metru širokým tělem a čtyřma šestiprstýma rukama se ale Haluťanům podobá daleko více než Skoarové. V černé, rýhované kůže na hrudi se nachází osmnáct modře svítících kamenů, které se označují za Centrální záři2). Skoarto, který je už staletí vrchním velitelem Skoarů, oznamuje Rhodanovi a Marshallovi, že před 450 lety začalo u vojáků M 87 docházet k degeneračním jevům. Proto elitu Skokarů se třemi tisíci loděmi umístil u rudého obřího slunce jako nouzovou rezervu3). Kvůli chybnému rozhodnutí Budovatelů centra byly Skoarové jako vojáci vystřídáni a nahrazeni Kurluxy, kterým se v M 87 obvykle říká Dumfriové. Jeho poté uvěznili.

Společně Skoartem Rhodan a Marshall uniknou z vězení. Přitom se ukáže, že náčelník Skoarů bojuje způsobem, který jasně připomíná Haluťany. Při útěku musí projít »Komorou tisíce hrůz«, ve které halucinace vyvolávají život ohrožující paniku. Nakonec vyšlou s Atlanem a Roiem Dantonem dohodnutý kódový signál.

Mezitím dorazí Ras Čubaj do úkrytu Ralfa Martena a Čaje Kulua. Tři Pozemšťané odstřelí svůj space-jet, aby dali Rhodanovi znamení, a stáhnou se s mobilním minitransmitrem do hor. V jeskyni tam potkají 2.5 metru velkou, bíle chlupatou opičí bytost, která má tři páry končetin a svůj modrý jazyk může vystřelovat více než metr daleko. Jako Sněhová gorila označený tvor, kterému dá Marten jméno Jefferson, unese Čaje Kulua pomocí posunu existenční úrovně na cizí existenční rovinu4). Kulu se odtamtud dostane na ocelovou planetu v oblasti centra M 87. Planeta, které dá Afričan jméno Flare, je jedním z elektrárenských světů, které jsou odpovědné za »Modrou záři«. Kuluovi je jasné, že mocné energetické erupce v centru vyvolávají stav malé pravděpodobnosti, ve kterém se nachází také cizí existenční rovina.

Aktuální data:
16.1.2022
1565 před NGL
34. Tartor 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459595.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál