Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1318
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1318
Název:DORIFER
(DORIFER)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Síťochodci
Vydáno poprvé:1986
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 446 NGL = 4033
Inspekční let do budoucnosti universa
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan podnikne inspekční cestu

Eirene - Perry Rhodanova dcera jako černý pasažér

NARU - Atlanova DORIFER-kapsle - loď s vědomím

Tumika - sluha »matky entropie«

28. února 446 NGL startuje Atlan s patnáct metrů dlouhou a osm metrů tlustou, elipsoidní DORIFER-kapslí NARU ze své síťochodecké lodě KARMINA, aby zkontroloval, jak objevení se ŠPALKU1) zapůsobilo na DORIFER. Symptomy ukazují na to, že se stěna universa stává křehkou a mohlo by dojít k interuniversálním jevům obrovských rozměrů. Před padesáti tisíci lety reagoval kosmonukleotid na obdobný jev2), zatímco ve svém okolí zvýšil psionickou konstantu. Další zvyšování této konstanty by vedlo ke kolapsu celého časoprostorového elementu.

Uvnitř DORIFERU rychlost psionických informačních kvant, neboli psiqů, které se jako nepravidelné pestré skvrny zvedají od zářícího zelené pozadí a reprezentují potenciální budoucnost, vzrostla od posledního inspekčního letu o třicet procent. Chování psiqů odpovídá částicím plynu, jehož tlak stoupá kvůli zvýšení teploty. Když se NARU přiblíží k pseudostabilnímu uspořádání psiqů, které se zdá být připraveno odevzdat informace messengerům, objeví se Eirene, která se tajně do DORIFER-kapsle propašovala. Destabilizována je NARU stržena ze své dráhy, narazí do jednoho psiqa a přistane na planetě Pailliar3), která v potenciální budoucnosti tohoto informačního kvanta má být právě spolknuta svým ohromně se zvětšujícím sluncem. Věčným válečníkům se zde podařilo psionickou síť zničit a tak zvítězit nad svými protivníky Síťochodci. DORIFER poté zvýšil psionickou konstantu, což v jeho sektoru způsobilo zánik časoprostoru. Protože NARU náhle zmizí, pokouší se Atlan a Eirene dostat se k Bráně Terranců3), a potkají Tumika, nehmotného, do pestrých hadrů zahaleného trpaslíka. Intuitivně pozná Eirene, že Si-kitu4) zasáhla v jejich prospěch, požaduje ale za to protislužbu.

Oba Síťochodci se opět dostanou do DORIFER-kapsle a vletí v jiném psiqovi k Lokální skupině, ve které se nachází neznámá, 200‘000 světelných let dlouhá eliptická galaxie, které Eirene pro její cizost dá querionské jméno Meihanu (Nevysvětlitelná)5). V systému bíložluté hvězdy, kterou Perry Rhodanova dcera pojmenuje Lamna (Zářivá), objeví Tanaku (Opuštěná), pátou planetu, na které žijí Kartaniňané. Když NARU přistane na Banturatu (Kamenitý), velkém měsíci Tanaku, objeví se Tumika a dá oběma Síťochodcům rozkaz zničit elektrárnu. Atlan se chystá přivést Nug-Schwarzschildův reaktor k explozi, ale v poslední sekundě pozná Eirene, že život Kartaniňanů na Tanaku na zařízení závisí. Použije své kosmokratické vědomosti a předhodí Tumikovi Si-kituinu přezdívku Kahaba (děvka), kterou paní trpaslíka vděčí za skutečnost, že pomáhá všem, kteří způsobí nárůst entropie. Trpaslík se rozplyne a DORIFER-kapsle může opustit kosmonukleotid6). 11. dubna dorazí NARU ke stanici DORIFERU, u které čeká KARMINA7).