Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Materiály > Molkex
hledat

Molkex je zkratka pro molekulárně katalytický extrakt.

Je to bezbarvá, želatinová hmota, napůl minerální, napůl organická; napůl čtyřdimenzionální, napůl pětidimenzionální. Plophosští hyperfyzikové označují molkex také jako hypermaterii.

Extrakt obvykle při dodávání energie tvrdne a stává se odolnějším. Dá se zničit jen extrémním množstvím energie, jako například uvnitř exploze fúzní bomby. Reaguje také citlivě na pětidimenzionální energii, například na tu, která vzniká při používání transmiteru.

Původ

Molkex je fáze v uzavřeném životním cyklu Červounů:

Z vejce Červounů vzniknou Kovobylky, které se množí dělením. Při dělení Kovobylek vzniká molkex. Pokud je planeta kovobylkami zcela ohlodána a není k dispozici další potrava, rozpadnou se rovněž na molkex. Molkex se pak začne koncentrovat a podle množství molkexu vznikne několik Červounů.

Vlastnosti

Terranské průzkumné komando zjistilo, že molkexový povlak vytváří magnetické pole, aby nasával kosmické záření. (Ačkoliv molkex nemá žádnou neobyčejně vysokou hustotu (kovobylky jsou dokonce lehčí než voda), zdá se že se do tenké vrstvy molkexu transformovalo obrovské množství normální hmoty.)

Kovobylkami vylučovaný molkex tuhne relativně rychle a vytváří se na něm rohovitý pevný povrch, zatímco uvnitř je molkex ještě měkký.

Molkex je prakticky nezničitelný. Jedině B-hormonem stabilizovaný peroxid vodíku může molkex změnit do stavu, ve kterém se dá znovu stabilizovat. Tento stav trvá ale jen několik hodin, a pokud není neustále kropen peroxidem vodíku, začíná tuhnout a znovu se stává nezničitelným.

Pokud je takovýto znovu ztuhlý molkex zvlhčený skoro stoprocentním, B-hormonem stabilizovaným peroxidem, začne se vlnit, ztrácí tuhost a odpadává. Molkex se v tomto stavu nazývá neomolkex. Následně podléhá takzvanému driveefektu. Neomolkex následně zrychlí ve směru proti lokální gravitaci, pak nabere kurz na galaktické centrum. Zrychlení je větší než 500 km/s2. Při rychlosti blížící se rychlosti světla, přejde do hyperprostoru. Jako první cíl neomolkexu byl objeven systém Whilor, kde ho pravděpodobně přilákali Tanečníci, druhým byla planeta Gragh-Schanath v galaxii Ploohn-Nabyl, kam se dostal přes sluneční transmiter Archi-Tritrans a Gercksvira do Maelstromu hvězd a následně přes Schlund a Kontra-Schlund. Dalším cílem byl antimateriální vesmír Accalauriů.

Použití

Na základě své mechanické a energetické nezničitelnosti byl molkex ideálním pancéřováním. Gatasané to poznali brzy po setkání s Červouny a pokryli své lodě s molkexovým pancířem, čímž se stali vládnoucí mocností v Eastside. Vyvinuli také molkexové obleky, které díky zabudovanému zvlhčovacímu zařízení zůstal ohebným.

Historie

kolem 2000 před Kristem

Bluesané uzavírají s Červouny smlouvu, podle které mají Bluesané staré Červouny odvést ke kladení vajec na vhodné světy a později přivést novorozené Červouny zpět na Tombstone, přičemž 50% vzniklého molkexu si mohou ponechat. Gatasané dokázali tradičními prostředky nezničitelný molkex upracovat pětidimenzionálně zářícím B-hormonem od svých novorozenců.

2327

Terrancům se vyvinutím Antimolkexových bomb podaří zlomit přesilu Bluesanů a vyhrát válku proti nim.

Se zkázou Tombstone a posledních Červounů na ní po Akonanské akci v roce 2328, kteří na ní odpálili Arkonskou bombu a vyvolali tak atomový požár, byl pravděpodobně definitivně ukončen životní cyklus molkexu.

2329

LION objevil v roce 2329 při pátrání po neomolkexu v okrajové zóně galaktického centra pulzující zelenou hvězdu Whilor, 48333 světelných let od Sluneční soustavy. Posádka se domnívala, že neomolkex uvnitř Whiloru je za pulzaci odpovědný. Na rovněž pulzující čtvrté planetě Pulsa hromadící se neomolkex sem byl zřejmě přilákán tamními Tanečníky. Tanečníci zřejmě pocházeli ze Suprahetu stejně jako Červouni.

Vysávali z neomolkexu hyperenergii a několikanásobně se tak zvětšovali. Z neomolkexu zbyla rosolovitá hmota, která vstřebávala hyperenergetické impulzy, které se později uvolňovali s účinky podobnými výbuchu gravitační bomby. Na velikost zdejších horstev zvětšení Tanečníci opustili Pulsu a s prudkými strukturálními otřesy přešli ve vesmíru do hyperprostoru.

Plophosané pod vedením Iratia Hondra objevili systém Whilor zřejmě již dříve a na třetí planetě Opposite si založili tajnou základnu. Tamní vědci vyvíjeli zbraň pracující na bázi molkexu.

3430

Když se v roce 3430 objevili v Mléčné dráze Accalauriové, objasnilo se, že část neomolkexu před tisíciletími dorazila do antimateriálního vesmíru. Accalauriové poznali své spříznění s molkexem a začali pátrat po jeho zdroji.

3460

Terranci objevili v Maelstromu hvězd planetu Gragh-Schanath v Ploohn-Nabylu, která byla pokryta několika kilometrovou vrstvou molkexu. Dá se tušit, že se nejednalo o neomolkex vzniklý kolem roku 2329, ale o molkex, který se tam hromadil několik tisíciletí.

Aby si vynutili dohodu s Ploohny, odpálili Terranci na Gragh-Schanath dvě antimolkexové bomby. Narušený molkex se rozpadl na jemný prach, který se přeměnil na modravě zářící hmotu, a nakonec s fialovým zábleskem zmizel v hyperprostoru.