Atlan 45 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 45
Název:Sabotéři z Hemalsu
(Die Saboteure von Hemals)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Buněčný aktivátor
« AT 44 • chronologicky • AT 46 »
Vydáno poprvé:27. prosince 1971
Vydáno v češtině: -
Čas děje: uprostřed srpna 2409
Smrt pod cizím sluncem - rajský svět se stává pekelným kotlem
Hlavní postavy románu:

Atlan - Lordadmirál je obviněn z vraždy

Kangos Raiz-Selase - nová identita Ronalda Tekenera

Damarku Seleyt - nová identita Sinclaira Marouta Kennona

Erone Crathos - prospektor je zavražděn

Pilikim Haim - profesor pro svobodný časový výzkum

Hita Brecnac - vůdce sabotážního komanda

Na Hemalsu, světě v soustavě Cystobors, je zavražděn prospektor, když odvysílá podivný rádiový signál. Tým USO, který pátrá po zvláštnostech soustavy, se rovněž ztratí. Tekener a Kennon zničí základnu pachatelů, dříve než je Hemals zamořen virem, který by ho učinil neobyvatelným. Jediným pozůstatkem exotického jedu bude střela, kterou byl zabit prospektor


Z pobočky Solární osidlovací a objevovací kanceláře na Plophosu dostane 111letý prospektor Erone Crathos povolení dolovat na Hemalsu v systému rudého slunce Cystobors. Narazí tu na žílu howalgonia a plánuje převést vlastnické právo na svou vnučku Myrtu. Za tři týdny má být prospektor opět vyzvednut - a o něco později má začít kolonizace planety. Tak daleko to ale nedojde, protože Crathos stejného dne zemře po zásahu jedovatou šipkou.

Specialisté USO Alkmua Threego (Pozemšťan), Mandam Gurm (humanoid, nepotomek Lemurů z planety Xtyl), a Laphoore Dunjew (koloniální Pozemšťan z Trokku) se přiblíží ve space-jetu k slunci Cystobors, které má šest planet, z nichž je Hemals druhým světem. Při svém příletu zpozorují odlet kosmické lodi, kterou nedokáží identifikovat. O něco později, po přistání na Hemalu, objeví mrtvého prospektora a pošlou první hlášení do Quintova centra.

V Terranii se Ronald Tekener alias Kangos Raiz-Selase a Sinclair Marout Kennon alias Damarkus Seleyt nachází v sídle firmy CVC, Cosmic Vacation Company, kterou zdědil pravý Kangos. Po rozhovoru s doktorem Pillkimem Haimem, vedoucím oddělení průzkumu, měření a plánování, se oba specialisté USO chystají odletět s jachtou BUTTERFLY do Hemalsu, kde chce CVC investovat do hotelů a míst pro volný čas. Neoficiálně chce ale psychotým podpořit své tři kolegy.

Zatímco trojice specialistů USO provádí další analýzy a průzkumy, všimnou si, že pravděpodobně podléhají halucinacím. Krátce na to narazí Threego na humanoidního domorodce, o kterých nebylo až dosud nic známo. Když agent USO pozná, že si z něj zase někdo dělal blázny, zřítí se ze skaliska.

Cestou do systému Cystobors má BUTTERFLY rádiový kontakt s Lordadmirálem Atlanem da Gonozalem na lodi IMPERÁTOR II. Podle něj musí jejich tři kolegové na Hemalsu vězet v potížích, protože se rutinní kontrola zpozdila o sedm hodin. Arkonidan oznámí, že bude na blízku.

Na Hemalsu najdou Tekener s Kennonem už jen mrtvého prospektora a opuštěný jen svých tří kolegů. Dostane se jim tak do rukou takzvaný OS-přístroj, s pomocí kterého mohou sledovat cestu Threega, Gurma a Dunjewa. O hodinu později zaměří zvláštní banánovitou kosmickou loď. Něco takového létá jen ve slaďácích ve trivideových seriálech. Nemohou ale přijít na její původ, protože se najednou Kennon a Tekener dostanou do nesnází.

Postaví se jim Tachyx, speciální robot typu UNIROB-IV, kterého si jejich kolegové vzali s sebou. Stroj byl zřejmě zmanipulován. Na orbitu planety se objeví IMPERÁTOR a k tomu EVA II pod velením doktora Haima, což zařídil domnělý Raiz-Selase na Zemi. Navíc se objeví ještě osadnická loď TATUS MIE. Pochází ze solární kolonie Erygon v systému Paštron-Beta, a tamní administrátor, vysoký starosta Vinco Morrow má v úmyslu svévolně vybudovat na Hemalsu testovací kolonii. Loď je ale kýmsi neznámým sestřelena.

Situace na Hemalsu je stále nejasnější a psychotým vychází z toho, že jejich tři kolegové jsou mrtví. Potom se náhle přes vysílačku ozve Threego a hovoří o nákaze, na kterou Gurm a Dunjew už zemřeli. Žádá všechny, kteří ho slyší, aby planetu opustili a varuje před zeleným třpytem.... Pak vysílání náhle skončí.

Atlan nakonec přistane v doprovodu lékařského oddělení pod velením profesora Saimica. Nejdříve je vyřešen problém s UNIROBEM, potom jsou objeveni tři mrtví specialisté USO. Jejich těla jsou kompletně dehydratovaná. Hemals musí být vzat pod karanténu, čehož chtěl neznámý protivník zřejmě dosáhnout. Nákaza ale nemůže příliš nebezpečná, protože sabotéři zřejmě ještě pobývají na planetě.

Atlan se stáhne zpět na orbitu, a o něco později objeví Tekener s Kennonem 15 zločinců. Jsou mezi nimi i Aras Hita Brecnac a Chrothanerka Myrca Styrr. Pro peníze měli na Hemalsu šířit nákazu. Svého zadavatele ale neznají. Aras je připraven nechat oba neškodné lidi jít, ale tu udeří Chrotanerka (jejíž národ je pokládán za velké sadisty) a zabije svého kolegu. Potom ale zemře pod rukou Kennona.

Atlan vyhlásí nad planetou karanténu. Neznámý se tedy nemohl zajímat o Hemals, ale jeho zájem musel ležet v nejbližším okolí. USO by na správnou stopu mohl přivést jed, se kterým byl zabit prospektor. Pochází z jednoho druhu hlodavce a existuje v různých odrůdách na třech planetách Mléčné dráhy.

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál