Atlan 46 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 46
Název:Hra temného měsíce
(Die Spiele des dunklen Mondes)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Buněčný aktivátor
« AT 45 • chronologicky • AT 47 »
Vydáno poprvé:10. ledna 1972
Vydáno v češtině: -
Čas děje: konec září 2409
Lov na lidi v zemi Nighmanů - agent USO bojuje o život
Hlavní postavy románu:

Yalo Patser - agent USO bojuje o život

Imiral, "pozorovatel" - důvěrník Yalo Patsera

Beba Ghwana - majitel lázeňského domu

Damor Lapata - lovec ve službách Yalo Patsera

Jilivina Aol - lovec ve službách Yalo Patsera

Aglorit - travič z Nordlandu

Na planetě Khaza v systému Ratos-Ebor, který je vzdálen jen 1.96 světelných let od Cystoborsu, existuje antická kultura Akonských potomků. Zdejší Yalo Patser je spící agent USO. Objeví, že zdejší náboženství KRATA spočívá na zcela moderní základně na ostrově Tmavého měsíce. Odvysílá svůj objev na velení USO, je ale někým neznámým zavražděn.


Planeta Khaza obíhá kolem žlutého slunce Ratos-Ebor. Žijí na ní lidští Nighmanové, ke kterým patří také cestovatel Yalo Patser. Se svým sluhou a důvěrníkem Imiralem se právě se svým goršským spřežením přibližuje k městu Vertoro. Jeho první kroky vedou do lázeňského domu, aby ze sebe smyl prach z cesty.

V lázních Beba Ghwana se Patserovi velice líbí. Kdosi neznámý mu ale zasadí ránu, což dokazuje, že jeho tajemství, které zná přesně jen Imiral, je prozrazeno. Kdo za tím ale vězí? 111 členů vládnoucího klanu Adelů? Kratamoni respektive kněží boha KRATA? Nebo někdo zcela jiný? Patser to přesně neví, ale připravil Imirala, aby v případě jeho smrti zničil tajné přístroje, se kterými by mohl přivolat astronauty, aby se nedostaly do nepravých rukou.

Patser přišel do Vertoro vlastně pro to, aby se zúčastnil každoročních Her tmavého měsíce. Patnáctidenní divadlo, při kterém 15 lovců honí stejný počet obětí, probíhá vždy zcela nekrvavě a spočívá na staletí staré tradici. Pro Patsera to bude 30. hra, a vždy patřil k obětem. Jeho rekordem je ale to, že ho jen vzácně dokázal lovec dostat.

Druhého dne lovu pozná Patser, že po něm jdou také Kratamoni. Musí v sebeobraně zabít dva kněze a vzpomíná:

Před dlouhými lety ho naverbovalo USO a udělalo z něj spícího agenta. Patser se měl stát strážcem svého domova Khaza, protože se USO obávalo ovlivnění jinými galaktickými mocnostmi. Patser úkol přijal, ale roky se nic nedělo. Nedávno ale na Khaze museli přistát cizinci - a to sice přímo na ostrově s kráterem tmavého měsíce. Není KRATA tedy vůbec žádný bůh? Pravdu by dokonce i Patser jen těžce pochopil.

Protože s ním jeho pán mezitím navázal kontakt, ví Imiral Bescheid, v jakém nebezpečí se Patser nachází. Kdysi ho jako otroka unesli bojovníci ze severu. Má dobré kontakty s jinými sluhy. Imiral se tak dozví, že v domě šlechtice Damora Lapata, který patří k lovcům, stejně jako nebezpečný Jivina Aol, se objevil severský travič Aglorit. Nebezpečí pro jeho pána je tedy obrovské.

Pravda, jak Imiral později zjistí, je mnohem horší. Patser je mrtvý a ve vší tichosti pohřben pod falešným jménem. Ve skutečnosti je ale jeho pán jen ve zdánlivě mrtvém stavu, což je možné jen díky jedu od Aglorita. Imiral přinutí traviče Patsera probudit. Aglorit se pak přidá k věčně mrtvým. Nakonec je Patser připraven informovat vysílačkou USO. Pro to se ale musí dostat do úkrytu daleko od Vertoro. Doufá, že mu Kratamoni nechají dostatečný náskok a vydá se na cestu k pyramidě Aly-Um-Gemyedo.

Patser dorazí do cíle na zádech obrovského ptáka. Zoona mu dal k dispozici Pelos. Přes vysílačku předá do USO svoje poznatky. Krátce na to je Patser objeven a nad mořem sestřelen kluzákem s Kratamony.

Ve Vertoro vyslýchají kněží Imirala. Nechají ho sice naživu, ale on ví: Patser je definitivně mrtev a on si musí dát pozor, aby se mu nestalo to samé. Navzdory tomu je otrok připraven pokračovat v misi svého pána.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Die_Spiele_des_dunklen_Mondes« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
28.1.2022
1565 před NGL
3. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459607.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál