Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 47
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 47
Název:Nad mraky Khaza
(Über den Wolken von Khaza)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Buněčný aktivátor
« AT 46 • chronologicky • AT 48 »
Vydáno poprvé:24. ledna 1972
Vydáno v češtině: -
Čas děje: uprostřed září 2409
Specialisté USO Tekener a Kennon v soustavě Ratos-Ebor - ve škole bombardérů
Hlavní postavy románu:

Atlan - Lordadmirál posílá své nejlepší lidi na Khaza

T'aban Tenthredo - Ronald Tekener v masce barbara

Scuson Hotkur - Sinclair Marout Kennon v masce barbara

Imiral, "pozorovatel" - přítel a důvěrník zemřelého specialisty USO

Big Ben Special - "strašlivý" Siganec

Ronniz Kapurat - velitel korvety USO

Jilli Swac - devče se zamiluje do robota

Tekener a Kennon jsou na základě zprávy Patsera posláni na Khazu, kde navážou kontakt s Imiralem, věrným otrokem a přítelem Patsera, který pracuje ve škole bombardérů. Když dojde na akci proti KRATA, zachytí Kennon naváděcí signál buněčného aktivátoru na Khaza. S touto informací opouští Khaza, aby informoval Atlana.


Space-jet U-518 USO pod velením Plophosana Cerkushe Rynkiwala odlétá 15. září 2409 do systému Ratos-Ebor s planetou Khaza. Nachází se jen 1.96 světelných let od Cystoboru. Khaza je jeden z oněch tří světů, na kterých se dá sehnat určitý jed. Na místě zachytí nouzové volání domovského agenta USO Yalo Patsera a přepošlou okamžitě zprávu do Quintova centra. Následně soustavu opustí, protože pro akci na místě nejsou vybaveni.

V hlavním stanu USO informuje Atlan da Gonozal o něco později své agenty Ronalda Tekenera, Sinclaira Marouta Kennona a Big Ben Speciala o jejich budoucí akci. Psychotým se zamaskuje a hraje válečníky ze severu, kteří chtějí vstoupit do armády civilizovaných Nighmanů. Siganec je jako tajná rezerva nesen v celkové protéze kosmokriminalisty. Příprava v Quintově centru trvá tři dny.

Akční korveta UK-94 pod velením Epsalana Ronnize Kapurata odváží tři specialisty USO 19. září k druhé planetě slunce Ratos-Ebor. Malá kosmická loď tam nepřistane, ale vysadí Tekenera, jehož krycí jméno je T'aban Tenthredo, a Kennona alias Scusona Hotkura v atmosférické čočce. UK-94 se následně stáhne do zaměřovací ochrany slunce.

Tekener a Kennon se dostanou přímo do pyramidy Aly-Um-Gemyedo. Naděje, že tam najdou Imirala, o kterém informoval Patser, se nesplní. Seveřan byl ale ve stanici a zanechal tam datový soubor. Informuje, že nějakou dobu bude hrát nevědomého otroka a potom navštíví bombardérskou školu poblíž pobřežního města Travton. Už jednou byl bombardovacím pilotem zoonských bombardérů a chce se jím opět stát. Imiral tam na specialisty USO počká.

Na své několikadenní cestě ke městu Travton narazí oba domnělí severští válečníci na karavanu bohatého obchodníka Yurona Swac-Tuna, která má stejný cíl. Tekener a Kennon se k němu nakonec připojí, a pro robotického muže s celkovou protézou nastávají zvláštní časy, protože se do něj zamiluje dcera obchodníka Jilli. Jako znamení dostane od dívky amulet ve tvaru srdce, čímž Kennon povýší na jejího ochránce.

Následuje čas rozchodu a oba specialisté USO dorazí do školy bombardérů. Okamžitě je tam kontaktuje Imiral, který se stane jejich nadřízeným. Zoonští piloti mají letět do akce proti seveřanům, kteří mají být definitivně poraženi. Samotným cílem je ale ostrov tmavého měsíce, centrum KRATA. Nedá se tam ale s jedním Zoonem dostat.

Později se dostanou do tábora vojevůdce Jashata Kailamana, který z pověření 111 šlechticů z Nighmanu vede obrovské vojsko na sever. To jim poskytne příležitost se dostat ke zvolenému cíli. Tekener ale neočekávaně zjistí, že Kennon se Sigancem zmizeli.

Se zaměřovacím přístrojem své celkové protézy zaregistroval kosmokriminalista překvapivě typické signály buněčného aktivátoru. Život prodlužující přístroj se ale zřejmě pohybuje, díky čemuž je jasné, kdo je jejich neznámým soupeřem. Aniž by informoval Tekenera, který by mohl dychtit po věčném životě (Kennona to nezajímá), se kosmokriminalista stáhne zpět k pyramidě.

V záštitě podmořského zemětřesení odstartuje Kennon 3. října s atmosférickou čočkou k UK-94. Dozví se tam o smrti pravého Kangose Raiz-Selaseho na Marsu (Damarkus Seleyt byl při atentátu těžce zraněn) a informuje přes vysílačku Lordadmirála Atlana. Rozhodne se čekat na jeho odpověď.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Über_den_Wolken_von_Khaza« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)