Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2240
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2240
Název:Šedý nezávislý
(Der Graue Autonom)
Autor:Frank Borsch
Cyklus:Mírojezdci / Hvězdný oceán
Vydáno poprvé:23. července 2004
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1332 NGL
Perry Rhodan a Atlan ve městě stínů – u pradávné a mocné bytosti
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan – Pozemšťan následuje tajuplné volání.

Rorkheta – Osamělý nomád trpí.

Venga – Mladá Motana prokáže svou ochotu pomoci.

Keg Dellogun - Patriarcha se přiznává ke svým činům.

Ka Than – Praotec se zaváže k neutralitě

Motanové z Tom Karthay se činí. 60 bionických křižníků, objevených v sousedním systému, bylo převezeno na Tom Karthay a příprava budoucích osádek je v plném proudu. Rorkheta požádá Keg Delloguna, patriarchu Oceánských věštců, aby ještě jednou prověřil Rhodana a Atlana ve vztahu k jejich štítonošské auře. Kdyby totiž byli oficiálně uznáni jako Štítonoši z Jamondi, vznikl by symbol, pod nímž by se k boje s Kybb-Cranary shromáždily všechny národy hvězdného oceánu. Dellogun souhlasí, chce však zkoušku přenechat vyšší instanci. Rozhodnout má Šedý nezávislý, který se nachází na planetě Mykronoer, vzdálené 33 světelných let od Tom Karthay. Ka Than, jak si tato entita také říká, zde prý žila již dlouho před Krvavými nocemi Barinxu, a platí za neutrální mocnost hvězdného oceánu.

Letu MEČE na Mykronoer se účastní i Věštci. Keg Dellogun nadále vystupuje jako jejich mluvčí, avšak je stejně skoupý na informace, jako jistí Algorriané... Teprve při pohledu na Lotha Keraeta (Rhodan, Atlan a Zephyda vzali Keraetovo tělo na Mykronoer k Šedému nezávislému pro jeho zvláštní auru posla superinteligence, jež by snad mohla přimět Ka Thana ke spolupráci), který Delloguna očividně fascinuje, se z rypouši podobné bytosti podaří vylákat nějaké informace o její minulosti: Oceánští věštci byli před Krvavými nocemi tlumočníky a mírostrůjci. Jejich lid, který sám sebe nazývá Šota-Magathové, byl po zničení Štítonošů bez milosti pronásledován Kybby. Dnes z celého národa zbývají jen oddělené skupiny, rozseté po tuctu planet. Na Rorkhetu má tato zpráva zvláštní účinek. Šozid náhle působí sklesle, je téměř v depresi. Venga, která si zajistila místo na MEČI, z něj čistou tvrdohlavostí dostane, v čem je problém: Rorkheta o tom všem neměl ani tušení. Venga Šozida obtěžuje tak dlouho, až ho přinutí k rozhovoru s Kegem Dellogunem. Rorkhete se dozví, že Věštec, který ho vychoval, bylo od svých soukmenovců vyhnán právě kvůli němu. Nejvyšším zákonem Šota-Magathů je nenápadnost a nevměšování, proti čemuž se Věštec provinil tím, že se po smrti jeho rodičů ujal Rorkhety a vychovalo ho. Nato se Věštci a Šozid opět smíří.

Šedý nezávislý sídlí na jinak neobydlené a energeticky nečinné planetě Mykronoer v tak zvaném Městě stínů, zvláštní mlhou pokryté oblasti, která má pro každého pozorovatele jiný vzhled. Skupina z MEČE bez potíží pronikne až k Nezávislému. Ten se manifestuje v podobě nezřetelného, obrovského humanoida. Ka Than sice vycítí auru nositelů buněčných aktivátorů, avšak nepřistoupí na jejich žádost a odmítne je vysvětit na Štítonoše z Jamondi (což beztak nemůže). Nechce se zaplést do bojů probíhajících v Hvězdném oceánu, neboť jeho poslední zákrok měl katastrofální důsledky: Stvořil Vanidaga! Tato bytost měla být jenom jeho poslem. Ka Than alespoň prozradí několik mlhavých informací. Posvěcení mohou poskytnout pouze Stráže, kterých má být šest: Mediální, Neústupná, Krvavá, Milující, Planoucí a Ocelová. I kdyby je Rhodan s Alanem nalezli, potřebovali by dávno ztracený artefakt, takzvaný Paragonový kříž. Ka Than navíc posádku MEČE varuje před velkým nebezpečím, neboť Kybb-Cranaři nejsou jediní protivníci. Pro Motany představují mnohem horší a mocnější nepřátele Kybb-Trakeni, Kybb-Titáni a Motoklony z Kherzeše.

Tím rozhovor s podivným tvorem končí. Rhodan zanechá na žádost Šedého nezávislého na planetě tělo Lotha Keraeta. Ka Than se chce pokusit vrátit kovovému poslu vědomí. Zephydě poradí, aby svolala velké shromáždění všech Planetárních veličenstev. Během zpáteční cesty na Tom Karthay je MEČ přepaden jednotkou Kybbů. Ježkovití tvorové už zřejmě zvládají část potíží se zvýšeným hyperodporem, avšak proti bionickému křižníku ani tak nic nezmůžou.

Nakonec přijme Atlan roli učitele. Chce naučit Rorkhetu číst a psát – Šozid to totiž vůbec neumí! Až zvládne čtení, bude moci prozkoumat archivy v pilíři na Šozu, čímž získá všechny vědomosti svého lidu, které mu doposud Věštci upírali...