Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Šoz
hledat
Astronomická data:
Jiná jména planety:Plotter
Galaxie:Mléčná dráha
Soustava:
Průměr:15 574 km
Střední vzdálenost od slunce:166,88 milionů km
Gravitace:1,5 g
Průměrná teplota:kolem 0°C
Pořadí od hvězdy:4
Počet měsíců:1 (Sorik)
Obyvatelé planety:
dříve Šozidé

Šoz je čtvrtou planetou slunce Kybb-Cranaři tento svět nazývají Plotter.

Přehled

Šoz má průměrnou teplotu blízko bodu mrazu a silně proměnlivé roční doby. Planetární podmínky jsou pro lidský život na hranici snesitelnosti. Skrovný povrch planety je zledovatělý, nebe je téměř zcela zahaleno mračny. Na Šozu lze nalézt pouze jeden velký kruhový a jeden menší kontinent v severní hemisféře. Dále je tu už jen několik ostrovů.

Uprostřed oceánu stojí Šozský pilíř. Skládá se ze tří 200 metrů vysokých věží, připomínajících natažené prsty, spojených širokým prstencem. Mezi věžovitými elementy je umístěna plošina, na níž se tyčí hora – ta jako by byla na pilíř umístěna i s porostem stromů a keřů. Celek má průměr 500 metrů. Pilíř byl kdysi centrem moci Šozidů, umístěny v něm byly rozsáhlé archivy.

Dějiny

Šoz byl domovským světem Šozidů, kteří před sedmi miliony lety představovali nejdůležitější pomocný lid Štítonošů z Jamondi.

Velká válka po Krvavé noci Barinxu zanechala planetu zcela zpustošenou, takže roku 1332 NGL působila jako nevlídný, na flóru a faunu chudý svět, kde už jen ruiny velkých městech připomínají doby před vyhlazením Šozidů. Uprostřed velkého oceánu se nachází několik více nebo méně zachovalých pevností, v nichž se poslední Šozidé postavili na odpor proti Kybbům. Po jejich likvidaci neprojevili pochopové Tagga Kharzaniho žádný zájem o definitivní likvidaci tvrzí. Díky tomu mohl poslední Šozid ve Hvězdném oceánu Jamondi, Rorkheta, nalézt jeden z legendárních bionických křižníků, MEČ.

Jak se ukázalo později, existovala ještě další šozidská civilizace, a to ve hvězdokupě Arphonie, mimo jiné na planetě Šedopěna.

Zdroje

PR 2219, PR 2228 a jinde