Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2219
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2219
Název:Rorkheta
(Rorkhete)
Autor:Frank Borsch
Cyklus:Mírojezdci / Hvězdný oceán
Vydáno poprvé:27. ledna 2004
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1331 NGL
Osamělý nomád se s pomocí Motanů vrací domů
Hlavní postavy románu:

Rorkheta – Tajemný nomád věří, že nalezl svůj domovský svět.

Atlan – Arkonidan pomůže Motanům získat svobodu.

Zephyda – Motana se učí řídit kosmickou loď.

Selboo – Motana zjišťuje, že ho napadají zvláštní myšlenky.

Trošmoud – Generál podává zprávu, která objasní některé záhady.

Kybb-Cranaři jsou poraženi, guvernér Raphid-Kybb-Karter je mrtev. Atlanovi se podaří odstranit obojky 18 přeživších Motanů z Baikhal Cainu a Zephyda se od Aicha učí o Epha-Matrixu. Na Aš Irthumo všechno běží jako po másle a je možno věnovat se jiným cílům. Přichází Rorkheta a má prosbu: První let Zephydinými lidmi ovládané ukořistěné lodi má vést na planetu Plotter. Nomád si je jist, že je to domovský svět jeho lidu, který zná pod jménem Šoz. Tuto planetu hledá celý život, neboť se zde možná setká s některými svými soukmenovci. Šozidovo přání je splněno. Svět se však zdá být naprosto opuštěný – kromě robotů v mrtvých městech nikdo není. Možná je Rorkheta poslední svého lidu.

Rorkhetovi se podaří připojit k stále ještě funkčního počítačového systému planety. Přivolá létající plošinu, na níž on, Rhodan, Atlan a Motanové absolvují inspekční cestu nad městem. Mezi dalšími objekty si prohlédnou i mohutný kamenný obelisk, takzvaný Dozaanský pilíř, jehož funkci nezná ani sám Rorkheta. Blízko průplavu stojí 50 metrů vysoká socha, zobrazující humanoidní bytost, nebo spíše jen prázdný plášť ve tvaru kutny. Zdá se, jako by obsah kutny zmizel. Vlastním cílem letu plošiny je v moři stojící masiv. Je složen ze tří 200 metrových, prstům podobných kamenných věží, které jsou spojeny rozlehlou plochou, připomínající náměstí. Plocha je osázena keři a stromy. Celek má průměr přibližně 500 metrů. Masiv byl kdysi ohniskem moci Šozidů. Teď je opuštěný, ale je stále ještě provozuschopný.

Rorkheta v něm nalezne paměťový krystal, který obsahuje holografické poselství šozidského generála Trošmouda. Holo bylo zaznamenáno ve finální fázi války proti Kybbům. Generál se připravuje na rozhodující bitvu, v níž se mají ubohé zbytky jeho loďstva postavit mnohem silnějším nepřátelům. Rozhodne se proto nahrát záznam o probíhajících událostech, aby bylo jeho svědectví zachováno dalším generacím. Hovoří o věčnost trvající válce, běsnící v galaxii Ammandul a v Malých dvojčatech, kterou vedli Štítonoši – znovu se zdá, že jde o Rytíře Hlubiny – proti Kybbům a jakési neznámé síle v pozadí. Ohnisko nepřátelské moci leží v Amringharu, ve větším z Malých dvojčat. Tam, v říši Orbhon, sídlí v baště Parrakhu bezejmenný protivník. Tato válka je pro Trošmouda minulostí, neboť jednoho dne se objevil posel jménem Homunkulus (kdo ho vyslal, generál netušil) a proklamoval konec bojů – a poslův vládce skutečně zasáhl a stvořil hyperkokon, který hvězdný oceán Jamondi oddělil od okolního kosmu. Zbytek je znám: Jeden ze Štítonošů byl zrádce a došlo ke krvavým nocím Barinxu se všemi jejich následky. Tím generálova zpráva končí.

Rorkheta je očividně dojat a vyzradí některé další informace. Zrádce je ještě stále naživu a pobývá v zámku Kherzeš, kde se nalézá i Kybernetické velitelství. Stanoviště zámku však není známo. Zatímco se Rhodan s ostatními vyrovnávají s novými údaji, Aš Irthumo zmizí – planeta se vynořila z hyperkokonu. Pokud tam ještě bylo Oceánský věštec, je nyní pro Rhodana nedosažitelný. Rhodan a Atlan pochopí, že je čas v hvězdném oceánu krajně zpomalen, neboť Trošmoudova zpráva obsahuje označení, který bylo používáno před milionem let! Nakonec Rorkhete nalezne uvnitř pilíře tajný hangár, v němž se pod deflektorovým polem skrývá překvapení: bionický křižník...