Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2218
hledat
Česká obálka Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2218
Název:Epha-matrix
(Die Epha-Matrix)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Mírojezdci / Hvězdný oceán
Vydáno poprvé:20. února 2004
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1331 NGL
Motanové a jejich nové určení – parasíly se probouzí
Hlavní postavy románu:

Aicha – Mladá Motana odkryje sílu Epha-Matrixu.

Raphid-Kybb–Karter – Guvernér Baikhal Cainu najde možnost, jak znovu cestovat do vesmíru.

Careve – Motanská pěvkyně raději soupeří, než spolupracuje.

Gorlin – Bratr Aichy se stává cílem střetu.

Motanové v opálovém dole na Baikhal Cainu jsou překvapeni, když se dozvědí nečekané novinky: Všichni otroci smějí opustit důlní závod! Jsou umístěni v přísně hlídaném internačním táboře, umístěném kolem Posvátné hory. Žijí v obrovském stanovém městě, kde to sice není o mnoho příjemnější, než v dolech, avšak alespoň už nemusí riskovat své životy při hledání pěnového opálu. Na toto místo byli také přivlečeni zajatci z Pardánu. Vysvětlení není složité: Kybb-Cranarům selhává veškerá hypertechnika a nelze už létat do kosmu. Raphid-Kybb-Karter je dobře seznámen s historií Motanů a dostane nevšední nápad. Zkoumá psionické nadání jednotlivých Motanů a vybírá ty nejdovednější. Po četných testech jsou v tisícovce otroků odhaleny potřebné schopnosti, což je řadí mezi tzv. Epha Motany. Tito Motanové mají být vycvičeni jako kosmonauti. Kybb-Karter chce oživit paranormální kosmické lety! Očekává, že v případě úspěchu dosáhne přijetí do kybernetického velitelství, nejvyšší instance v Jamondi.

K vybraným patří i Aicha, mladá motanská žena. Se všemi Epha-Motany se poměrně slušně zachází, avšak nesmí si sundat obojky s jedem. Myšlenkový výcvik vedou instruktoři ze řad Kybb-Cranarů. Znovu a znovu jsou tisícihlavé skupiny Motanů nemilosrdně povražděny, nepodají-li požadovaný výkon. Během doposud zakázaných chorálů se v Motanech uvolňují dřímající parasíly. Zpěv sám není nijak zvláštní, Motanům pouze pomůže v přístupu k psionické energii. Zatímco normální Motanové dodávají potřebnou energii, Epha-Motanové ji mohou usměrnit a použít k mnoha účelům. Epha-Motanové jsou poté schopni používat telekinezi a hypnosugesci, především však mohou ovládat kosmické lodi a dokonce je přimět k letu hyperprostorem. Po intenzivním tréninku jsou Epha-Motanové připraveni. Kybb-Karter nařídí první zkušební let na lodi, která byla podle starých archívů přestavěna do podoby bionického křižníku.

Cílem letu je Aš Irthumo. Kybb-Karter chce získat tam uskladněné motanské plody. Aicha a další Motanové skutečně vyvedou loď do volného prostoru a podaří se jim realizovat hyperprostorový skok na vzdálenost 0,3 světelného roku. Loď se k planetě Aš Irthumo přiblíží v okamžiku, kdy je tamější základna Kybb-Cranarů dobývána Zephydinými lidmi. Rhodan a Atlan nemohou dovolit, aby se o útoku dozvěděli Kybb-Cranarové, navíc nutně potřebují kosmickou loď. Zephyda proto znovu nasadí Motanské paraschopnosti a zaútočí na Kybb-Carterovo plavidlo. Aiše se i bez pomoci chorálu podaří přemoci Kybb-Cartera dříve, než aktivuje obojky otroků a všechny je otráví. Jen s pomocí svého bratra přiměje guvernéra, aby se zastřelil svou vlastní zbraní...