Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 939
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 939
Název:Záhada z Lakikrathu
(Das Rätsel von Lakikrath)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Kosmické hrady
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3587
Duchové minulosti vydávají svá tajemství
Hlavní postavy románu:

Jennifer Thyron a Ronald Tekener - dvě domnělé mrtvoly na stopách Pra-Zwotterů

Kehrila - Zwotterka

Boyt Margor - Gäajský mutant se zabývá psychodami

Hotrenor-Taak - paratendr jedná svévolně

Tezohr - král zaniklé říše

Deset tisíc Tempesterů, kteří byli odvezeni do Provconovy pěsti1) a ubytováni v táborech na Gäa, ztratili očividně svou agresivitu, bojovnost a odolnost. Řešení problému přenechá Boyt Margor, který se stále více ocitá v neodolatelné moci psychod, na své paratendry Hotrenor-Taaka a Roctin-Para. Margor je tak moc přesvědčen o moci psychod, že věří, že s jejich pomocí by dokonce i největší kosmickou loď, z loděnice LSP ukradenou ultrabitevní loď MOONBEAM, dokázal bez podpory Vakulodivodů provést paraplazmatickou sférou Provconovy pěsti.

Zděšen Margorovou změnou, která mu připomíná osud Harzel-Kolda2), ignoruje Vincrane Galinorg3) nařízení svého pána, přivést ze Zwottertrachtu dalších dvanáct psychod, a spojí se s Hotrenor-Taakem.

Šéftender Doc Arlacand, v otázce Tempestrů vyškolený Aras, projeví vůči Hotrenor-Taakovi přesvědčení, že za úpadek Tempesterů je »Provcoňaský šum«, parusské záření prachového obalu temné mlhoviny. Aby bojovníky pro Margora zachránil, odvezou Hotrenor-Taak a Galinorg devět tisíci žijících Tempestrů s dopravní lodí zpět na Jota-Tempesto. Po opuštění temné mlhoviny ale Tempesterové získají zpět už jen polovinu své původní výkonnosti.

Roctin-Par, který žárlí na Hotrenor-Taaka, informuje Marogra o sólové akci bývalého Apoštola Hetosanů, ukradne »Tančící pannu« z Jota-Tempesto a snaží se skrze zkázu lodivodské stanice vně Provconovy pěsti znemožnit přístup do temné mlhoviny. Vakulodivod Prener-Jarth4) se ale zachrání s lodivodskou lodí. Je zabrán Skokanským křižníkem a krátce na to ho Skokani vymění za Galinorga a Hotrenor-Taaka, kteří se s dopravní lodí vrací z Jota-Tempesto. Se Skokanskou lodí odletí Lare a starý Vincrane na Zwottertracht5).

Protože mrtvoly Ronalda Tekenera a Jennifer Thyronové6) neměli aktivátory buněk, nechá Margor mezitím paratendry znovu prohledat ruiny Lakikrathu. Od Tekhetera Doomvara zbaveného závislosti na Munarquonu se Ronald Tekener a Jennifer Thyron dozvědí, že se v Lakikrathu opakovaně objevovala Zwotterka, ačkoliv dosud nikdy nebyly pozorovány ženští Zwotterové a tento národ neovládá kosmické lety. O něco později osvobodí Tekener a jeho žena Zwotterku Kehrilu z moci dvou paratendrů.

Od ní se dozvědí, že Zwotterky jsou vysoce inteligentní tvorové, na které se v určitých intervalech mění duševně omezení, jen těžce mluvící mužští Zwotterové. Přechodná forma se pohrdavě nazývá Morphling.

Kehrila, která musí bojovat pro metamorfózním záchvatům, odvede oba Terrance k »Oku krále«, Margorem neovlivněné, namodrale se třpytící, vejčité psychodě. Tato ze všech nejvýznamnější psychoda je pozůstatkem Tezohra, posledního Pra-Zwotterského krále. Naučil svůj národ silou svého ducha vytvářet paraplazmu a nakonec se zvěčnil v královské psychodě, poté co se miliony Pra-Zwotterů přeměnili na mnoho psychod a odebrali se na jinou existenční úroveň. Až na sto byly ale všechny psychody zničeny.

S pomocí »Oka krále« se Zwotterka pokouší vyvolat Tezohra, aby se tak dozvěděla o dějinách svých předků.

Když se náhle zjeví paraplazmatická inkarnace Tezohra, inteligentního mužského Zwottera, uprchne Kehrila v novém návalu metamorfózy s psychodou. Tekener, Jennifer Thyron a Tezohr jí následují a narazí na Ahrzaba, který vede Opraci Zwotterka.

Vypráví, že ženští Zwotterové kdysi pověřili své muže vytvořit duplikáty Harzel-Koldem shromážděných psychod a vyměnit je za originály, a s jejich pomocí prošetřit dějiny Pra-Zwotterů. Nakonec získali i královskou psychodu. Tato psychoda, která podle vůle Tezohra musí cirkulovat uvnitř Provconovy pěsti, se jednoho dne zvedla a přenesla se do Lakikrathu. Margorovými paratendry objevené mrtvoly Tekenera a Jennifer byly jen neúspěšnými produkty bývalých pokusů vytvořit manifestaci Tezohra. Realizaci a exaktnost kopií svádí Tekener na působení buněčného aktivátoru.

Tezohr slibuje oběma Terrancům, že jim odpoví na otázky své minulosti a že jim pomůže při řešení současných problémů v temné mlhovině.