Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 791
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 791
Název:COMP a kybernetik
(Der Comp und der Kybernetiker)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Aphilie (Bezcitnost)
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3583
Nový pán SOL ukazuje svou moc - jedná na rozkaz Císařovny
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec bojuje o velení nad SOL

COMP - nový pán SOL

Takvorian - movatorský mutant nasazuje svoje schopnosti

Joscan Hellmut - kybernetik je pod vlivem

Romeo a Julia - Hellmutovi robotí společníci

Od té doby, co je COMP na palubě SOL, dochází k poruchám ve vyživovacích syntronech a dalším nesrovnalostem, které SENECA nemůže objasnit. Na radu Geoffryho Abela Waringera nechá Perry Rhodan COMP proměřit. Waringer zjistí, že COMP je nejen zásobárnou dat, ale slouží také ke komunikačním účelům a zřejmě disponuje vlastní inteligencí.

Poté co nejdříve Joscanu Hellmutovi indukuje sny, vyšle COMP krystal, který jako rozžhavený svítící bod může pronikat zdmi a palubami, do laboratoře kybernetika, kde krystal zajede do Hellmutovi šíje. Emocí schopný zástupce Císařovny z Thermu tím ze Solánce udělá Nositele krystalu a prvním Třídičem COMPu. Zatímco roboti Romeo a Julia, kteří jsou rovněž řízeni COMPem, mění data v hlavním palebném řídícím počítači, jsou překvapeni Vigo Hynesem, který jde právě vyměnit pojistky, a Solánce bezohledně srazí. Nakonec převezme COMP, který má příkaz vrátit se do sídla Císařovny z Thermu, SENECU zcela pod svou kontrolu a tak i vládu nad SOL, ale hned poté Takvorian svými schopnostmi sníží rychlost palubního mozku. Zatímco simuluje signály lodi Hulkooů a tak předstírá hrozbu pro SOL pomocnými oddíly BARDIOCu, přinutí Perry Rhodan COMP k jednání. Když zástupce Císařovny slíbí, že Terrancům vrátí velení nad SOL, pokud ho odvezou do sídla superinteligence, poručí Rhodan Takvorianovi, aby své ovlivňování SENECY zastavil.

O něco později ale COMP izoluje SENECU a uzavře jednotlivé segmenty SOL. V simulovaném evakuačním cvičením opouští poté posádka loď a odlétá s křižníky a korvetami na The Alamo, čtvrtou planetu 4.8 světelného roku vzdáleného žlutobílého slunce Evac. Kelosský mistr počtář Dobrak zůstane na palubě, upozorní COMP přes Hellmuta na zájmy Kelosků, kteří s prostřednictvím SOL hledají nový domov, a doporučí mu, aby si přečetl obsah Shetanmargtu, se kterým ale zástupce Císařovny nechce mít nic společného. COMP zamíří se SOL k flotile pomocných člunů, aby uprchlíky lodními děly přinutil k návratu. Protože Vigo Hynes, který rovněž zůstal v lodi, ale lodní děla sabotoval, dochází k patové situaci. Po obnovení jednání se vrátí posádka zpět, COMP se zřekne všech zábran a slíbí, že poskytne všechny možné údaje o kurzu k rezidenci Císařovny1).