Atlan 508 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 508
Název:Spáči
(Die Schläfer)
Autor:Detlev G. Winter
Cyklus:Dobrodružství SOL / Solánci
« AT 507 • chronologicky • AT 509 »
Vydáno poprvé:29. června 1981
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 4. - 14. května 3608; duben 3791
Lodní deník SOL - 2. vyprávění
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan se setkává s High Siderytem

Chart Deccon - velitel lodi SOL se rozhodne k důležitému kroku

Cleton Weisel - po moci dychtivý muž chce vyřadit svého nejnebezpečnějšího soupeře

Spáči - pět osob ve Weiselově pasti

Atlan se více méně dobrovolně postaví High Siderytovi Chartu Decconovi, protože SOL stále ještě hrozí nebezpečí z Kvádru, a starý Arkonidan je názoru, že jen on může otevřeně pomoct.

Nesmrtelný je uveden do kobky Bratra bez mocnosti, který je nejdříve skeptický, jestli je Atlan skutečně Atlan, ale když mu Arkonidan předá buněčný aktivátor, je High Sideryt přesvědčen. Buněčný aktivátor mu okamžitě vrátí, když se dozví, že na cizí bytosti může působit smrtelně, protože je speciálně nastaven na Atlana. Poté se vyjasní, že Atlan jedná podle rozkazů, které dostal od kosmokratů a podle kterých má SOL odvést do Varnhagher-Ghynnst. Decconovi je sice jasné, že Atlana nemůže slepě následovat, přesto v něm ale vidí také šanci pro Solánce uniknout z vleklého úpadku na základě nečinnosti. Solánci potřebují výzvu a Atlan jim jí dává, samozřejmě pod vedením SOLAGu. Přestože než se toto všechno bude moci realizovat, musí se odstranit aktuální nebezpečí, které SOL ohrožuje. Atlan informuje o pověstech, které se týkají spáčů SOL, a Deccon dá Atlanovi lodní deník SOL, aby se tam dočetl, co o tomto bylo napsáno. Dějiny přivedou starého Arkonidana zpět do roku 3608.1)

Vliv Gavro Yaala klesl na minimum, novým vládce se stala Zloba SOL kolem technika Cletona Weisel. Ten vládne relativně rigidně a jsou mu Yaal, ale i Joscan Hellmut a Bjo Breiskoll trnem v oku. 4. května 3608 narazí SOL na extrémně silný hyperzářič, který se z blízkosti ukáže být zdánlivě normálním meteoritem. Je vyslán space-jet, aby prozkoumal, zda-li by se hyperenergie nemohla dát využít pro SOL. Komando se zřítí a kontakt bude přerušen. Douc Langur informuje Joscana Hellmuta o incidentu a ten okamžitě kontaktuje Weisela, který ho odbyde. Záchrannou akci pro posádku space-jetu mají provést dobrovolníci. Hellmut je otřesen, pohrozí ale vlastní záchrannou akcí. Rozhodne se společně s Bjoem Breiskollem, Sternfeuer a Federspielem ukrást space-jet a přiblíží se k meteoru. Weiselovi se toto hodí a čeká, že záchranná akce selže, a potom své soupeře nechá zavřít. Současně nechá spáchat atentát na Gavro Yaala. Ten ale selže a jeho naděje ohledně neúspěchu Hellmuta se nesplní. Bývalému mluvčímu narozených na SOL a kosmocítiči Breiskollovi se podaří zachránit všechny pohřešované. Vzhledem k okolnostem se nedá zatčení ospravedlnit. Weisel se nevzdává a vymyslí s pomocí SENEKY proradný plán, jak hrdiny odstranit z cesty. Nechá hyperinpotroniku vytvořit pět spacích kójí, ve kterých mají být čtyři zachránci společně s Gavro Yaalem zakonzervováni, aby někdy, až bude SOL hrozit extrémní nebezpečí, mohli být jako poslední trumf probuzeni. Weiselovi se podaří pětici spáčů 14. května uspat, poté co se rozloučí se svými známými a přáteli (Hellmut s Doucem Langurem, Bjo Breiskoll s France Ivory a jejich společnou dcerkou Beou Breiskoll). Douc Langur převezme další vedení lodního deníku po Hellmutovi a bývalý výzkumník Císařovny z Thermu doufá, že spáči budou zase brzy probuzení, což se mu ale nesplní.2)

Atlan cítí po přečtení vnitřní rozčilení a naplňuje ho naděje, že spáči ještě žijí a čekají na probuzení. S Chartem Decconem, který ho ochotně vede, pronikne hluboce do nitra SOL, skrze chodby, které už mnoho let nikdo nevyužíval. Pětice spáčů skutečně ještě žije a mohou být probuzeni. Po probouzecí fázi se Sternfeuer a Federspiel začnou chovat poněkud zvláštně, když spatří Deccona a zdánlivě prosondují jeho myšlenky, potom bezestopy zmizí, aniž by mohli být zadrženi. Ostatní osoby odejdou do Decconovy kobky.

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál